מידברן 2022 יוצא לדרך: שבוע של חופש רדיקלי בחופש סוכות

מידברן 2021 (צילום: מיקה גורביץ')
מידברן 2021 (צילום: מיקה גורביץ')

הייטרים, תאכלו אבק: האירוע השנוי במחלוקת ייערך השנה בין ה-10.10 ל-15.10, ממש במהלך חופש סוכות, וצפוי למשוך גם השנה אלפים רבים לשישה ימים של קרחאן, בלי כסף ועם הרבה מאוד אמנות ומוזיקה. אנחנו כבר שם, מכוסים לגמרי בפודרה, לא ברור אם מתקיים משא ומתן לחלץ אותנו

הכינו את הציוצים הנזעמים בטוויטר: פסטיבל המידברן חוזר. האירוע האנרכו-קפיטליסטי הגדול של השנה, זה שמעורר מידה שווה של הערצה בין משתתפיו ותיעוב בין מחרימיו, ייערך השנה החל מה-10.10 ועד ה-15.10 לשישה ימים של טרלול ושמחה אי שם במדבר. הלוקיישן טרם הוכרז, ובשלב זה לא ברור אם הפסטיבל לא יתקיים היכן שהתקיים בפעם האחרונה (בלב שטחי הפזורה הבדואית, לא רחוק מערד) או בלוקיישן חדש בנגב או בערבה.

>> היינו במידברן 2021 וגילינו שכל החלומות הופכים למציאות
>> מדריך המידברן למתחילים: אל תקראו לזה פסטיבל

כזכור, המידברן הוא הסניף המקומי של פסטיבל ברנינג מן האמריקאי, פסטיבל המבוסס על אחריות וחופש רדיקליים שבמסגרתו מתאגדים כמה עשרות מחנות ("קמפים"), כשכל אחד מהם מציע לקהילת הפסטיבל פעילות ספציפית או שירות מסוים ורובם גם מתארגנים על מיצבים ומיצגים אמנותיים משותפים. הרעיון, כידוע, הוא שבמשך ששת ימי הפסטיבל אין כל משמעות לכסף ואין שום דבר שאפשר לרכוש בכסף פרט לשקיות קרח גדול (לא כולל מאות השקלים שעולה כרטיס כניסה, כמובן).

"כן, גיא, כמו שאתה רואה עשינו מיצב משיערות ערווה". הישרדות: מידברן (צילום: מיקה גורביץ')
"כן, גיא, כמו שאתה רואה עשינו מיצב משיערות ערווה". הישרדות: מידברן (צילום: מיקה גורביץ')

לאחר שב-2019 הגיעו יותר מעשרת אלפים איש לפסטיבל, החליטה הנהגת המידברן לצמצם את גודלו משמעותית ובשנה שעברה, אחרי הפוגת קורונה ארוכה, חזר הפסטיבל במתכונת מצומצמת יחסית ל-5,000 איש בלבד והורחק מחופשות החגים כדי להפוך את עצמו פחות אטרקטיבי למשפחות. השנה יתקיים הפסטיבל בדיוק בזמן חופשת הפסח, והתחרות על אלפי הכרטיסים שיוצעו בהגרלה צפויה תחרות קשה ומרה.

קמפ קטרזיס. מידברן 2021 (צילום: מיקה גורביץ')
קמפ קטרזיס. מידברן 2021 (צילום: מיקה גורביץ')

בהודעת ההכרזה שנשלחה לברנרים נכתב ש"רשמית אפשר להתרגש. אפשר לבנות גאנט, להודיע בעבודה, לאסוף ת'חבר'ה לישיבת התנעה, להזמין בייביסיטר, לחשוב על רעיון ולגבש סביבו קבוצה חדשה, לסגור ביומן את כל הסופ"שים להכנות למידברן, לשאול את עצמי – אני מחנה? אני פריקאמפ? אני מיצב? מיזז? אני מחלק עצות ברחבי הפלאיה עם מגפון? – וכך להפליג כל היום במחשבות ולחלום את מידברן 22. בימים אלו יתפרסמו הזמנות – קולות קוראים, לצאת למסע של השתתפות ביצירת העיר מידברן. מה שנעשה הוא שיהיה. ליצור אמנות, להתגבש למחנות, להיפגש, להתרגש, להירשם ולמלא טפסים, ללמוד ולהתנסות, להצטרף למחלקות העיר להיות חלק לתמוך ליצור ולאפשר לעיר מידברן לעלות מן האבק ולחלומות להתגשם".

>> מידברן 2022, 10.10-15.10.2022, כל הפרטים באתר המידברן