טיים אאוט timeout

ער! ניסינו את הכדור שעוזר לעבוד בלי לישון

| מאת: עמית קלינג

אפשר להתחנן לשעה נוספת ביממה ואפשר לבלוע מודינפיל, כדור שפותח לטיפול בנרקולפסיה ויהפוך אתכם ליעילים וחדים יותר. וידויים של מוח משופר

  • https://static2.timeout.co.il/media/2015/11/sizes/a-clockwork-orange-a-clockwork-orange-14752407-965-577-what-did-you-think_H_wo_680_382.jpeg
מתוך "התפוז המכני"

יש בדיחה ישנה שהולכת בערך ככה: רוכל דגים אחד עומד במזח ומוכר את הסחורה שלו. בא אליו אדם ושואל אותו אם יש לו איזה דג מיוחד למכור לו. הרוכל שולף דג מהערמה ואומר, הדג הזה מאוד עשיר באומגה 3, וזה טוב למוח. אם תאכל אותו, הוא יעשה אותך חכם. האיש מתעניין והרוכל מוכר לו אותו בלא מעט כסף. למחרת הלקוח חוזר עצבני ואומר, "תגיד, מה זה הדג הזה שמכרת לי? כי אכלתי אותו ונראה לי שזה סתם דג רגיל. הבטחת לי שזה יעשה אותי חכם יותר!" "רואה?" אומר הרוכל, "זה כבר עובד".

הפעם הראשונה שבה לוקחים "תרופה חכמה" מרגישה כמו הפאנץ' של הבדיחה הזאת. כלומר, לא כל כך חכמה. מודפיניל, שפותחה בשביל לטפל בסובלים מנרקולפסיה והפרעות שינה דומות, מזוהה בין היתר גם עם שיפור יכולות קוגנטיביות. סטודנטים באנגליה נוטלים אותה מסביב לשעון בשביל ללמוד לבחינות, ברוקרים בוול סטריט משתמשים בה כדי לגרד את הקצה העליון של גבול היכולת האנושית לחשוב מהר. היא נמכרת ברשת ללא מרשם רופא, שם מתומחרים 30 כדורים ב־30 פאונד (כ־175 ש"ח) אז אתה בולע כדור אחד, לבן ורחב, של פרוביג'יל (אחד המותגים שתחתיהם משווקת המודפיניל) ומחכה. בראש עוברים בראדלי קופר ב"ללא גבולות", סקרלט ג'והנסון ב"לוסי", ג'ון טרבולטה ב"פנומן" ואיזשהו מוטנט מ"אקס־מן". אולי אם היית חכם יותר היית יכול לזכור את השם שלו.

בשעות הראשונות על מודפיניל אתה לא מרגיש שונה, עד שאתה מבין שאתה באמת הפאנץ' של הבדיחה על רוכל הדגים. אין כדור שיעשה אותך חכם יותר, אבל מודפיניל יוצר לך את התנאים האופטימליים להיות חכם כפי שאתה יכול להיות. ואז, ברגע אחד, הכל מתבהר. מודפיניל אמור לשמור על הסובלים מנרקולפסיה ערים במשך היום, אבל כשאתה נוטל אותו אתה מבין שאתה חי בעיצומה של מגפת עייפות עולמית ושאתה לא רחוק מנרקולפסיה בעצמך. התחושה היא של שק אבנים שלא ידעת שנמצא שם שמוסר לך פתאום מהכתפיים. במשך שבועיים על מודפיניל הלכתי לישון מאוחר, קמתי מוקדם וסיימתי את ימי העבודה שלי עוד לפני שהחשיך (הישג לא מבוטל תחת עריצותו של שעון החורף). הנה הן, השעות הנוספות ביממה שאנשים מתחננים להן: גם על חשבון מהירות העבודה וגם על חשבון השינה המקוצרת.

למה לא כולם על מודפיניל? יש כמה סיבות. קודם כל תופעות הלוואי הפיזיות של המודפיניל, שאינן נעימות – יובש בפה, צרבת קלה, קיבה רגישה – אבל בהחלט נסבלות ונחלשות לאורך זמן. אבל סט אחר של תופעות לוואי שהולך ונצבר לאורך השימוש: תגובות נוירוטיות או כפייתיות (כסיסת ציפורניים או תיפוף על משטחים) התגברו אצלי משמעותית, דבר הקשור, ככל הנראה, למחסור בשינה שהגוף חווה אבל המוח לא מודע לו. נוסף על כך יש למודפיניל גם השלכות מפתיעות על האופי: עם כושר הריכוז המצוין מגיע גם חוסר עניין בשיחות סתמיות עם קולגות בעבודה, חוסר סבלנות להסחות דעת, חוסר רצון לבצע פעולות שאינן קשורות בעבודה.

המודפיניל עושה ממך מכונת עבודה – ובתחושת היעילות הקטלנית יש משהו ממכר. חבריך בני האדם נראים פתאום נחותים, מעין חיות לוחכות עשב שבמקרה נקלעו למשרד. בא לך לשלוח את כולם למרעה ולהחליף אותם במכונות משופרות בדמותך. ביום הראשון שבו אתה לא לוקח מודפיניל אתה מרגיש פתאום בשר ודם, אטי ומבולבל. כל רעיון טוב שעולה לך בראש מגיע מיד עם מחשבת הלוואי "כמה דקות קודם הייתי חושב על זה אם הייתי על מודפיניל עכשיו? האם הייתי חושב על משהו יותר טוב?". הרי אפשר להיות טוב יותר. אז למה לא להיות?

כי הבעיה הגדולה עם מודפיניל היא לא תופעות הלוואי. היא ההבנה שהוא העתיד, אם נרצה בכך או לא. היכולת האנושית לעבוד מוגבלת קודם כל על ידי העייפות הנצברת והבלתי נמנעת של העובד. מודפיניל יכול להיות יריקה בפנים של כורי פחם שנלחמו על קיצור יום העבודה, והאירוניה המרה היא שהיא באה מעובדים שנלחמים על מקומם בשוק תחרותי ולא מהמעסיקים. לא צריך אפילו לדמיין תרחישים אפוקליפטיים שבהם מודפיניל מוסף על ידי תאגידים למי השתייה בשביל להכחיד את השינה ולהפוך אותנו ליעילים יותר. אם בחודש הראשון רק מי שייטול מודפיניל ייקח הביתה את הבונוס, עד סוף השנה כולנו נבלע את הכדורים ונאכל אותה. פועלי העולם, אין לכם מה להפסיד מלבד העייפות שלכם. אנחנו לא צריכים למהר לוותר עליה.

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV2 on: f2fadbfc0df0