עשרה טיפים לחיים ערים יותר

גם אם אתם לא מתכננים לעזוב הכל ולהתמסר למדיטציה במשרה מלאה, יש כמה צעדים קטנים שיביאו אתכם לחיים ערים יותר, וכמה ספוטים טובים למדיטציה בתל אביב שיאפשרו לכם לנשום מבלי לצאת לאשראם במדבר

מדיטציה (shutterstock)
מדיטציה (shutterstock)
19 באוקטובר 2017

גם אם אתם לא מתכננים לעזוב הכל ולהתמסר למדיטציה, הנה לכם חמישה צעדים פשוטים לחיים ערים יותר.

עוד כתבות שיעניינו אותך:
אי הפרעת קשה וריכוז
כל העיר הזאת ערה

1. שימו לב למחשבות

הראש שלנו הוא כמו רדיו שקולט ומשדר כל הזמן מחשבות, אבל אנחנו רוב הזמן לא שמים לזה לב. אפשר לעשות רשימה של חמישה משפטים קשים או לא נעימים שאנחנו חוזרים עליהם במהלך היום ולהפוך אותם לתמרורי מיינדפולנס – כשהם עולים בראש נאמר "הנה מחשבה", ובמקום להתעסק בתוכן שלה נתבונן בה כאירוע מנטלי חולף. זה הדבר הבסיסי והאפקטיבי ביותר כדי להיות ער למה שקורה.

2.שימו לב לגוף

רוב הזמן אנחנו לא מקדישים תשומת לב רצינית לגוף ולתחושות שעוברות בו. כמו שאנחנו
לא שמים לב שהגוף מאוים כשאנחנו רואים סרט מפחיד, כך אנחנו לא שמים לב למה הגוף חווה מול המציאות, ואיך הוא נכנס למתח הרבה פעמים. אפשר לשכב, לעבור איבר איבר ולנסות להבין מה אנחנו מרגישים בו. לחלופין אפשר לעשות פעילות גופנית שמערבת את החושים, למשל אכילה: מה אנחנו מרגישים בפה? מה הטעמים והריחות?

אוכל בעבודה (צילום: shutterstock)
אוכל בעבודה (צילום: shutterstock)

3. בחנו את הקטלוג של דברים

שימו לב לקיטלוג שלכם ל"נעים", "לא נעים", "ניטרלי". אנחנו מדביקים לדברים ערכים באופן אוטומטי, וכדאי להבחין בשרשרת התגובות הזו. אנחנו לא חושבים על כך שאנחנו כל הזמן מקטלגים רעשים, תחושות וחוויות יומיומיות, ולא מצליחים לראות שמשהו שלא נעים עבורנו הוא לא בהכרח כזה באופן קטגורי. אפשר לנסות לשים לב להבדל שבין הדבר
עצמו לערך שאנחנו נותנים לו.

לא נעים לי. צילום: Shutterstock
לא נעים לי. צילום: Shutterstock

4. הפסיקו לייצר ולצרוך למשך דקה

בכל רגע נתון אנחנו מייצרים משהו או צורכים משהו. גם הרצון שהמדיטציה תביא למטרה כלשהי היא צרכנות, לא רק מבצע באסוס. אפשר לנסות לבלות אפילו דקה מחוץ למעגל הזה שבו אנחנו חייבים לייצר או לצרוך כדי להרגיש שאנחנו קיימים, ופשוט להתקיים. להצליח בזה באמת אי אפשר, אבל נסו לראות איך זה מרגיש לנסות את זה. די להיות פועלים כל הזמן.

5. שימו לב להרגלים שלכם

החיים שלנו הם אסופה של הרגלים שאנחנו מתאמנים בהם כל יום. חלקנו מיומנים בכעס, אחרים מקדישים חלק גדול מהיום לרצון להיות הכי טובים בהכל. כמה דקות ביום אנחנו חושבים על סקס? כמה זמן ביום אנחנו מקדישים לפורנו? לשאכטות? מה שאנחנו חווים הוא תוצר של שנים של תרגול: אם במשך 30 שנה התאמנתם כל יום ארבע שעות בלכעוס, זה לא אומר שאתם אנשים כועסים. שימו לב אילו שמות תואר אתם מחברים למילה "אני". זה שיש לך הרגל מסוים לא אומר שזה האופי שלך. נסו להיות ערים לכך שכל דבר הוא הרגל ואפשר לבחור אילו הרגלים אנחנו רוצים לטפח.

כמה זמן ביום אתם מקדישים לפורנו? צילום: Shutterstock
כמה זמן ביום אתם מקדישים לפורנו? צילום: Shutterstock

 

נכתב בשיתוף ד"ר גליה תנאי

כן, אתם יכולים לתרגל את המיינדפולנס שלכם בסלון, אבל יש בעיר גם כמה ספוטים שיבואו לכם בטוב.

1. האמפי בגן הפסגה

העיר העתיקה ביפו אולי גדושה באווירה תיירותית, אך המבקרים בה לרוב נצמדים לתצפית המרשימה שבשוליה או לכנסיית פטרוס הקדוש. אם תצליחו לחמוק ממלכודות התיירים ולטפס במעלה הגבעה, יתגלה לפניכם אמפיתיאטרון שקט עם האוויר הכי טוב באזור, שדומה לו תמצאו רק בירושלים הרחוקה. כשלא מתקיימות במקום הופעות או הקרנות של סרטי קאלט, האמפי לרוב ריק מאדם ומספק ספוט מושלם כדי לשים לב, ולו לרגע אחד, לגוף.

גן הפסגה
גן הפסגה

2. גן העצמאות

הפינה השווה באמת בגן הנודע, שהיא גם הגבוהה ביותר בו ולכן מושכת פחות אנשים, נמצאת דווקא מעל הגשר שבכניסה לחניון של מלון הילטון. מלמטה הוא אולי נראה רגיל לגמרי, אך בשונה מגשרים רגילים, גשר הילטון מכוסה כולו בדשא, ואפילו בעץ שנותן קצת צל בימים החמים ותצפית שאין כמוה לחוף הים של תל אביב. גיחה קלה מרחובות הצפון הישן לכיוון הים והגעה דווקא לגשר – במקום לדשא שלמרגלות הטיילת – תאפשר עצירה עבור השקעה במדיטציה והתמקדות בהווה.

גן העצמאות. צילום: אביחי טייכר
גן העצמאות. צילום: אביחי טייכר

3. כיכר מגן דוד

העולם מתחלק לשניים: אלו שצריכים דממת אלחוט כדי להתרכז ואלו שמגיעים לזן באמצעות סביבה רועשת. זה אולי נשמע מפתיע, אך כיכר מגן דוד, הסמוכה לשוק הכרמל ועמוסה בכל שעות היממה, היא התרגיל הטוב מכולם ליצור בועה בזמן. אם תיקחו רגע ותשבו יחד עם קשישי העיר והיונים על הספסלים שבפתח השוק, תתמסרו לרעש ותיתנו לעיר לחלוף על פניכם כמעין לולאת זמן – תוכלו אולי למצוא בכך דווקא את השלווה השלמה ביותר.

כיכר מגן דוד
כיכר מגן דוד

4. קריית ספר

על גדת רחוב יהודה הלוי, בין עבודות הרכבת הקלה הרועשות לרחוב הסואן, שוכנת פיסת קרקע נפלאה ומבודדת. המקום עבר גלגולים רבים במרוצת השנים עד לצורתו הנוכחית, אך
כיום מדובר באחד הפארקים הטובים (והלא מוכרים) של תל אביב. בשעות היום תמצאו שם מכל וכל – מהורים עם ילדים קטנים ועד חיילים שלקחו הפסקת צהריים מבסיס המודיעין הסמוך – כולם באים להירגע לרגע ויוצרים סביבה מאפשרת ונוחה לתרגול מדיטציה.

פארק קריית ספר. צילום: בן קלמר
פארק קריית ספר. צילום: בן קלמר

5. כיכר ביאליק

רחוב ביאליק, שמתחיל באלנבי ונגמר בכיכר השקטה ביותר בעיר ובה בית העירייה הישן, הוכתר לא בכדי לרחוב היפה בתל אביב. אם אתם כן זקוקים לשקט אך הים או הפארקים עמוסים מדי עבורכם – כיכר ביאליק היא פתרון מצוין, ואפילו ביאליק עצמו היה שמח לראות מתרגלי מדיטציה, ודאי יותר מאשר בני נוער שמשתכרים על שפת המזרקה.

כיכר ביאליק. באדיבות עיריית תל אביב
כיכר ביאליק. באדיבות עיריית תל אביב