בלי פאניקה: 20 מושגים בכלכלה שכדאי שתכירו

החלטנו שהגיע הזמן לנער את החששות ולעמוד בגאווה אל מול הפחד הגדול ביותר שלנו – מושגים בכלכלה. שלחנו את כתבנו למשימה והוא חזר עם התרגומים בעברית

בלי פאניקה. אילוסטרציה: שאטרסטוק
בלי פאניקה. אילוסטרציה: שאטרסטוק
16 בינואר 2018

תוכן שיווקי | בנק הפועלים 

שוק ההון

כפי ששמו מרמז, שוק ההון הוא שוק. רק שהשוק הזה הוא בעיקרון החלל הדמיוני שבו נפגשים הסוחרים (חברות או ממשלות) עם הלקוחות שלהם (הציבור, או המשקיעים אם תרצו להרגיש מכובדים). ההבדל העיקרי הוא שבמקום לקנות עגבניות, המשקיעים מלווים לבעל הדוכן כסף (ר"ע אג"ח) או קונים חלק קטן מהדוכן עצמו (ר"ע מניות) שבבוא העת יתורגם לרווח או הפסד. תלוי כמה עגבניות זה עסק מוצלח.

אג"ח (אגרות חוב)

אחד הכלים הפיננסיים הפופולריים ביותר למסחר בשוק ההון, אבל תכלס זה בסך הכל סוג של הלוואה. אתם נותנים מכספכם לחברה, והיא בתמורה מתחייבת להחזיר לכם את הכסף לאחר תקופה קבועה מראש עם ריבית. רציתם פעם להרגיש כמו מלווה בריבית? מעולה, רק תשאירו פנטזיות סטייל הסופרנוס בבית ותוכלו ליהנות מהריביות.

הבורסה לניירות ערך

הבורסה היא המקום שבו הכל קורה. היא למעשה פלטפורמה למסחר באג"ח ומניות (ועוד ניירות ערך), בדומה לאופן שבו הליגה הלאומית היא פלטפורמה לכדורגל ישראלי (גרוע). בישראל הבורסה היחידה היא הבורסה לניירות ערך בתל אביב (TASE), חברה פרטית שמנהלת את המסחר במדינה ועליה מפקחים כמה מנגנונים בהם הרשות לניירות ערך והמפקח על הבנקים. ולא, אין קשר למועדון הבורסה.

הקופה הרושמת, גרסת שוק ההון. אילוסטרציה: שאטרסטוק
הקופה הרושמת, גרסת שוק ההון. אילוסטרציה: שאטרסטוק

מניות

נסו לחשוב על מניות כמו על פרוסות עוגה. חכו, אל תאכלו אותן! הפרוסה שלכם מייצגת את החלק שלכם בבעלות החברה שבה שמתם את כספכם. העובדה שיש בידיכם חלק מהעוגה אומרת שיש לכם זכויות מסוימות בהחלטות על דרכה של העוגה. ככל שהחברה מצליחה יותר כך העוגה תגדל והחלק שלכם יהיה שווה יותר שוקולד. כלומר, כסף. מממ… כסף.

הנפקה

כשחברה פרטית רוצה להיכנס לשוק של הגדולים היא מונפקת בבורסה – כלומר, מגייסת הון מהציבור באמצעות מניות או אג"ח. כך היא הופכת מחברה פרטית לציבורית ושייכת למי שרוכש מניות או חייבת לבעלי אג"ח. זה כמו קמפיין הדסטארט שמוכר גם בעלות על המוצר, אבל בלי שיהיה לך חבר נודניק בפייסבוק ששולח הודעות לבקש כסף.

תשקיף

רגע לפני ההנפקה (זה נשמע כמו סרט רומנטי מהאייטיז) כל חברה מחויבת להציג בפני הציבור מסמך שמכיל את כל המידע שדרוש לו כדי להחליט אם הוא רוצה להשקיע בחברה או לא.

מדד דאו ג'ונס

חשבו על זה כעל מדד שבוחן עד כמה החבורה הכי פופולרית בבית הספר באמת שווה, או במילים אחרות – שקלול ממוצע השינויים במניות של 30 החברות הגדולות במשק האמריקאי. אם הוא לא במצב טוב, זו עדות לכך שכל בית הספר מקרטע.

קול מי דוקטור ג'ונס. אילוסטרציה: שאטרסטוק
קול מי דוקטור ג'ונס. אילוסטרציה: שאטרסטוק

מדד תל אביב 125

גם אנחנו הישראלים רצינו מדד שיבחן את בריאות הכלכלה שלנו, ולכן יש כמה אופציות. מדד
תל אביב 125 משקלל את 125 המניות בעלות שווי השוק הגדול ביותר. אתם כבר יכולים לנחש מה מצייגים מדד תל אביב 90 ומדד תל אביב 35.

פק"מ (פיקדון קצר מועד)

בניגוד לאופציות אחרות להשקעה, הפק"מ מיועד לממהרים וממהרות. הכסף שאתם מפקידים לפק"מ נשמר למשך לא יותר משנה, בעוד אתם צוברים ריבית עליו ויכולים למשוך מפעם לפעם מעט שקלקלים על פי זמני יציאה שנקבעו מראש. כן, כמו לנסוע לאילת, אם לא תעצרו ביטבתה תיאלצו לחכות לנקודת היציאה הבאה.

אינפלציה

מונח שנועד לתאר את הפחתת ערך הכסף שלכם, כלומר – כמה השקלים שיש לכם בכיס שווים. נגיד שעם השקל הזה אתם יכולים לקנות מסטיק (נגיד, נגיד…), אם תתרחש אינפלציה של השקל, הוא יהיה שווה פחות, כך שתיאלצו להוסיף עוד כמה אגורות עבור אותו המסטיק. נותר רק לקוות שהמסטיק שווה את כל  הכסף הזה.

אוברדראפט

הו, שמעתם עליו, אין לנו ספק, אבל האם אתם באמת מבינים אותו? זה די פשוט – אם נגמר לכם הכסף בחשבון העו"ש תוכלו להמשיך למשוך מהבנק כספים עד שתגיעו למסגרת. תסתכלו על זה כעל הלוואה, לא כעל לקחת כסף שאין לכם, ואז תוכלו גם לזכור שאתם משלמים עליו ריבית ושצריך להחזיר מתישהו, לא?

אתם באוברדראפט? עכשיו תדעו גם מה זה אומר. אילוסטרציה: שאטרסטוק
אתם באוברדראפט? עכשיו תדעו גם מה זה אומר. אילוסטרציה: שאטרסטוק

ביטקוין

מילת הבאזז של השנה היא מטבע וירטואלי לחלוטין. הכסף שרשום לכם בחשבון עו"ש מייצג שטרות של שקל או דולר, הביטקוין לא מייצג דבר. הוא לא מונפק על ידי מדינה אלא חי באופן עצמאי באינטרנט. כן, כן, אי שם על ענן. אף שערכו עלה משמעותית בשנים האחרונות, עדיין מדובר בהימור לא קטן על מטבע לא קיים.

עו"ש (עובר ושב)

איזה שם חמוד, נכון? העובר ושב אמנם נשמע כמו שם אפשרי לשיר גנוז של מאיר אריאל, אבל הוא יותר דומה לכביש הראשי של חשבון הבנק. זה המקום שאליו הכסף נכנס וממנו ייצא, בתקווה שלא יותר מדי. ונסיים בברכת שהעו"ש שלכם לא יכיר אוברדראפט בחייו.

שער יציג

אנחנו תמיד רגילים להשוות את עצמנו ליתר העולם ולהיווכח שאנחנו לא באמת כל כך טובים. השער היציג הוא השוואת הלמי יש יותר גדול האולטימטיבית – הוא מייצג את ערך המטבע של המדינה לעומת מטבעות של מדינות אחרות. כלומר, כמה שווה השקל בחו"ל. האירו יותר גדול אבל אנחנו מחסלים את הבאט התאילנדי.

אם בארנק עסקינן… אילוסטרציה: שאטרסטוק
אם בארנק עסקינן… אילוסטרציה: שאטרסטוק

מדד המחירים לצרכן

המדד הזה הוא המדחום של יוקר המחיה – מדד שבוחן סל של כ־1,300 מוצרים ובוחן את השינויים במחירי הם. המדד משמש לצורכי הצמדה, חקירת מחירים ובאופן כללי להבין עד כמה החיים של כולנו קשים. זה עדיף על האופציה השנייה – פשוט לשאול מה שלומנו.

ריבית פריים

במקום שתתחילו להתווכח על כל הלוואה או פיקדון, ריבית הפריים קובעת את תעריף הריבית המקובל בשוק, לרוב על פי החלטת הבנק המרכזי (בנק ישראל במקרה שלנו). על ריבית הפריים מתווספת ריבית נוספת (פריים פלוס) או לעתים ריבית מופחתת (פריים מינוס). לאופטימוס פריים אין קשר, הוא רובוטריק.

הצמדה

הערך של הכסף שלכם עובר תנודות יותר גדולות מהערך העצמי של בריטני ספירס, לכן לעתים יש צורך לאזן אותו בעזרת הצמדה למדד המחירים לצרכן. כלומר, אם הריבית שלכם צמודה למדד, סכום הכסף "יתוקן" במטרה לאזן את הערך שאיבד או הרוויח לאורך השנים. כן, ממש כמו מה שהאיפור עושה לבריטני.

משכנתה

משכנתה היא לא הכסף שאתם לווים כדי לקנות דירה, אלא למעשה שעבוד הנכס שרכשתם לטובת הלוואה. יש מגוון רחב מאוד של משכנתאות, אבל הנפוצה ביותר היא משכנתה לצורכי רכישת דירה – אתם לוקחים הלוואה, מתחייבים להחזיר אותה בריבית לאורך זמן ומבטיחים את הבית שאותו רכשתם (שוב, לרוב) כערבות להחזרת הכסף. הנושא מורכב בהרבה, אז בשביל זה נולדו יועצי המשכנתה. דברו איתם, הם לא נושכים.

קופת הגמל שלכם – תאהבו אותה. אילוסטרציה: שאטרסטוק
קופת הגמל שלכם – תאהבו אותה. אילוסטרציה: שאטרסטוק

קופת גמל

כלי לחיסכון לטווח ארוך או בינוני שמשמש בעיקר כדרך לצבירת כספי פנסיה, שזוכים להטבות מס על ההפקדות. כלומר קופה שאתם מפקידים בה כסף כדי שברגע הפרישה שלכם תוכלו להרשות לעצמכם להמשיך לכלכל את עצמכם בכבוד ואפילו להתפנק בטיול ליעד אקזוטי. נו מה, חשבתם שבגיל 60 תהיו פחות מביכים מההורים שלכם?

ביטוח מנהלים

שם די מטעה לתוכנית שמשלבת בין חיסכון לביטוח חיים. ה״מנהלים״ נמצא שם רק כדי להוסיף יוקרה, אבל מדובר במסלול אפשרי גם אם אתם בדרג נמוך יותר בעולם התאגידי. למעשה מדובר בתוכנית פנסיונית שאמורה לדאוג לכם לאחר הפרישה, או לדאוג למשפחה שלכם במקרה שלא תזכו להגיע לגיל פרישה. היי, אף אחד לא אמר שהעולם הפנסיוני לא הולך לעמת אתכם עם השדים הכי גדולים בנפש. בהצלחה!