מעשני סיגריות מגולגלות: למה תשלמו בקרוב תשלמו יותר על טבק?

המיסוי על הטבק עשוי לעלות למגלגלים בעוד עשרות שקלים לחבילה, ובחנויות לאביזרי העישון כבר מתכוננים ליום שבו מוטב יהיה פשוט לעשן קנאביס

סיגריה מגולגלת (צילום: Shutterstock)
סיגריה מגולגלת (צילום: Shutterstock)
23 בינואר 2019

שאכטה אחת וגמרנו: אם תפתחו מקרר רנדומלי באחת מדירות העיר תוכלו למצוא, במקרה הטוב, קוטג' במרקם חלבי, חלב במרקם של קוטג' ומלפפון עייף. לעומת זאת, באותה דירה אפשר יהיה, ככל הנראה, למצוא שפע של ניירות גלגול שעבור הדיירים מהווים מוצר צריכה בסיסי כמעט כמו נייר טואלט. מצב זה עשוי להשתנות בתקופה הקרובה כתוצאה מהבשורה המרה שהתפרסמה השבוע שלפיה מחיר הטבק לגלגול עומד לעלות בעשרות ש"ח לשקית. נראה כי למרבית תושבי העיר המעשנים סיגריות מגולגלות אין כל מודעות לגזרה הצפויה ככל הנראה לנחות עליהם בקרוב.

>> זה קורה: הבאנגים חוזרים לאופנה
>> מגדלי הסמים בתל אביב מגלים סודות מהארון

ההחלטה צפויה להתקבל לאחר הודעת המדינה לבג"ץ כי היא תומכת בהשוואת המס על טבק לגלגול למס המוטל על סיגריות רגילות, זאת למרות התנגדותו של שר האוצר כחלון למהלך בנימוק שהעלאת המס עתידה לפגוע כלכלית בעיקר בשכבות החלשות ובצעירים. צעד זה מגיע בעקבות עתירה שהוגשה לבג"ץ כנגד שר האוצר כחלון על ידי עו"ד אפי מיכאלי, שמייצג את המיזם למיגור העישון ואת האגודה למלחמה בסרטן. קבלת ההחלטה תגרור התייקרות של בין 25־55 ש"ח לשקית טבק, תלוי בכמות. אפשר לשער רק את גודל ההשפעה שתהיה להחלטה והשלכותיה על הכיס של אוכלוסיית מגלגלי הסיגריות ומעשני הקנאביס התל אביביים.

רוב בעלי חנויות הטבק שעמם שוחחנו הפגינו אדישות מוחלטת לנושא, אך תגובה מפתיעה להחלטה הגיעה מכיוונו של ראסטה חי, מבעלי חנות מוצרי העישון 420 שופ שנמצאת ברחוב קינג ג'ורג' 30. "קודם כל, בתור מעשן אני יכול להגיד שאני מברך על זה שמעלים את מחירי הטבק. טבק זה רעל, רעל יקר. גם מבחינת העסק שלי הייתי מעדיף שיהיה לא חוקי למכור טבק בדיוק כמו שלא חוקי למכור קנאביס, אך ורק בגלל העניין של הבריאות. אם כבר לעשן עדיף לצרוך קנאביס שהוא הרבה פחות מזיק מטבק", הוא מסביר. "אצלי בעסק זה עדיין לא מורגש. הישראלים מתעוררים רק אחרי שלקחת מהם שקל אחד יותר מדי, לא לפני כן. זו תהיה הפתעה לכולם ברגע שהמחירים יעלו, ואז נרגיש את המרמור שיבוא בעקבות זה".

בקרוב יעלה הרבה יותר. צילום: שאטרסטוק
בקרוב יעלה הרבה יותר. צילום: שאטרסטוק

חי ממשיך להסביר את עמדתו הבלתי צפויה, ומציין שעליית מחיר הטבק יכולה להשפיע על ירידת מחיר הקנאביס. "הגורם מספר 1 להפסקת עישון של טבק וסיגריות הוא קנאביס. ללובי של חברות הטבק יש אינטרסים כמובן והם תוקעים מקלות בגלגלים של הלגליזציה. אני רוצה לקוות שמחירי הקנאביס ירדו בעקבות ההחלטה, ושזה יהיה שיקול כלכלי. אם הטבק יקר כל כך, עדיף כבר לעשן קנאביס", הוא מסכם.

לפי שירה כסלו – מנכ"לית המיזם למיגור העישון המתעסק במניעת כניסה של בני נוער וצעירים למעגל העישון – ההעלאה של המס על הטבק לגלגול נעשתה בהדרגה ונתקעה אחרי השלב הראשון, כך נוצר פער בין מחירי הסיגריות למחירי הטבק לגלגול. אם בשנת 2012, לפני העלאת המס, תפס הטבק לגלגול כ־1.1 אחוז מצריכת מוצרי הטבק, היום מדובר ב־17.8 אחוז. "לאחרונה ערכנו סקר שבדק בקרב מעשנים מכלל הגילים מדוע הם עברו לצרוך טבק לגלגול. 57 אחוז מהנשאלים השיבו כי הסיבה היא שמדובר במוצר זול יותר מסיגריות", מספרת כסלו.

למרות הכל, ספק אם תושבי העיר ישנו את הרגלי העישון שלהם לנוכח ההחלטה הקרובה של בג"ץ. בתל אביב אין בכוחה של עליית מחירים לשנות את הרגלי התושבים באופן דרמטי, על כן נראה שמי שמעוניין בעידוד הפסקת עישון סיגריות ייאלץ לנקוט אמצעים דרסטיים ומקוריים יותר. אחת הדרכים היצירתיות והזולות להתמודדות עם המצב יכולה להיות גידול ביתי של טבק לשימוש עצמי, בניגוד לחוק, ללא תלות בחברות הסיגריות. גידול הטבק הוא תהליך לא קצר, אך פשוט מאוד, בהתחשב בכך שמדובר בשיח שמגיע מאותה המשפחה של העגבניות, החצילים ותפוחי האדמה – משפחת הסולניים. הצמח זקוק רק להשקיה סדירה ולאור שמש או תאורה מלאכותית, מסביר עודד יפה, בעל מעבדה לשיקום וטיפול בצמחים ועצים. בהתחשב בכך יכול להיות שהעלאת המחירים תוביל אפילו להתחזקות שוק שחור של מוצרי טבק.