אין יותר Airbnb: דירות קטנות מציפות את שוק השכירות בתל אביב

עיר גדולה וממ"דים בה מעט. קו הרקיע של תל אביב (צילום: Boris K9/שארסטוק)
עיר גדולה וממ"דים בה מעט. קו הרקיע של תל אביב (צילום: Boris K9/שארסטוק)

על פי נתונים שהתפרסמו ב"דה מרקר", מספר הדירות בנות 2-1 חדרים להשכרה בתל אביב הכפיל את עצמו לעומת ספטמבר ועומד כעת על כמעט 2,000 דירות, כתוצאה ממעבר מסיבי של דירות אירוח לשוק ההשכרה לטווח ארוך. "הוצאנו מהדירות את הריהוט היקר, העברנו למתווך, ועדיין בשבועיים הצלחנו להשכיר רק שתיים מהן"

כל מי שגר בתל אביב רואה ומרגיש את התופעה הזאת, משפשף את עיניו מול שלטי "להשכרה" שלא נראו על בניינים מאז 2006, בודק בהתרגשות את ההיצע הפתאומי של הדירות באתרי הנדל"ן. עכשיו יש את זה גם במספרים: על פי דיווח של רנית נחום-הלוי ב"דה מרקר", מה שהתחיל אחרי השבעה באוקטובר כתגובה מיידית למצב הביטחוני, צבר לאורך נובמבר מימדים של שינוי עמוק יותר באופציות השכירות בעיר.

הנתונים מדהימים: בחודש נובמבר זינק היצע הדירות הקטנות להשכרה בתל אביב ב-330 אחוז לעומת נובמבר שעבר וב-200 אחוז לעומת ספטמבר 2023. הזינוק הזה אחראי עכשיו ליותר ממחצית ההיצע העירוני – קצת פחות מאלפיים דירות בנות 2-1 חדרים מתוך קצת פחות מ-4,000 דירות להשכרה ברחבי העיר בסך הכל. זהו חודש שני ברציפות שבו מספר הדירות בשוק השכירויות גדל והמחירים יורדים, מציאות שלא נראתה בתל אביב כבר כמעט שני עשורים.

כמו בקורונה, אבל לא כמו בקורונה בכלל. עיר להשכרה (צילום: שלומי יוסף)
כמו בקורונה, אבל לא כמו בקורונה בכלל. עיר להשכרה (צילום: שלומי יוסף)

זאת לא רק המלחמה שגרמה לצעירים רבים ומשפחות צעירות לעזוב דירות נטולות ממ"ד בבניינים לא ממוגנים, דירות שלא היו עליהן קופצים רבים בחודשיים הראשונים של "חרבות ברזל". התרומה העיקרית להצפת שוק ההשכרה בדירות קטנות היא מחיקתו הכמעט מוחלטת של שוק הדירות לאירוח עד להודעה חדשה. מאות דירות airbnb למיניהן נותרו ריקות, תיירות החוץ נעלמה ומי יודע מתי תשוב, תיירות פנים אין בשלב זה, ובעלי הנכסים החליטו לצמצם נזקים ולהעביר את הדירות שלהם לשוק ההשכרה לטווח ארוך.

"היו לנו הזמנות סגורות עד פברואר", מספרים ג' ומ', זוג תל אביבי בשנות ה-50 לחייו שמפעיל חמש דירות airbnb בעיר, "אבל כמובן שבימים הראשונים למלחמה כל ההזמנות בוטלו. חשבנו בהתחלה שאולי יהיו אנשים שרוצים להתאוורר כמו בקורונה, אבל הסיטואציה לא דומה. אז הוצאנו מהדירות את הריהוט היקר, העברנו למתווך, ועדיין עברו כבר שבועיים והצלחנו להשכיר רק שתיים מהן לטווח של שנה. יש לנו דירות משופצות בבניינים טובים, השקענו בהן המון, עכשיו במקרה הטוב ההכנסה מהן נחתכת ב-70 אחוז. אבל לא יהיו לנו את כאבי הראש שהיו לנו עם תיירים 24/7, גם זה משהו".

אף אחד לא יחפש דירות נופש בעיר עכשיו. Airbnb (צילום: שאטרסטוק)
אף אחד לא יחפש דירות נופש בעיר עכשיו. Airbnb (צילום: שאטרסטוק)

בתל אביב ישנן על פי ההערכות אלפי דירות אירוח מסוגים שונים, ולמרות הכרזתה של העירייה כי בכוונתה להיאבק בתופעה שהחלה להשתלט על שכונות אטרקטיביות כמו כרם התימנים ונווה צדק ולשנות בהן את מרקם החיים, היא מתקשה לגבש מדיניות יעילה להגבלת מספרן בהיעדר שיתוף פעולה ממשלתי.

סוכני נדל"ן עימם שוחחנו ב"טיים אאוט" בחודש שעבר, אישרו כי קיים קיפאון חסר תקדים בשוק השכירויות, כשדירות רבות התפנו משוכריהן בגלל היעדר מרחב מוגן, התגייסות למילואים עד מועד לא ידוע או דחף לעזוב את תל אביב למקום מטווח פחות. על פי הצפי, עם שובם של הסטודנטים ללימודים באוניברסיטאות בסוף דצמבר צפויה המגמה להתמתן.