צאו כבר מהעיר: 6 מסלולים שעושים חשק להתניע את האוטו

הצפון הסגול, הדרום הצבעוני או האלונים המחזיקים בסוד החיים - צאו מהעיר, מזג האוויר משגע. הנה 6 מסלולים מומלצים לטיולי טבע ברחבי הארץ

חורשת הארבעים (צילום: יוסף ברגר)
חורשת הארבעים (צילום: יוסף ברגר)
15 במרץ 2018

שביל ישראל בעין כרם

תוואי שביל ישראל בירושלים מסתיים בתחתית שכונת עין כרם, וכל האזור הוא המחשה מדהימה למושג "טבע בעיר". מצד אחד המנזר הרוסי וכנסיית הביקור (נחשו מי ביקר בה?), מצד שני הר אדר ומבשרת. מדובר במסלול הררי נוח להליכה, עם נוף פתוח מארבעה כיווני אוויר וירוק בכל כיוון שמסתכלים, שמשתלב בבתי האבן הירושלמיים. לקראת סוף המסלול מחכה בור נעמי – בור מים מפנק בפינה מוצלת, שממנו אפשר לרדת לטיול בשכונה בין בתי הקפה האקלקטיים וגלידריות הבוטיק. הכי נווה צדק בירושלים.

אורך מסלול: 2 ק"מ
נקודת התחלה: הנרייטה סולד 20 ירושלים, אפשר לחנות בחניון אלווין ישראל (הכפר השבדי)

שביל ישראל בעין כרם (צילום: הרווי ספיר)
שביל ישראל בעין כרם (צילום: הרווי ספיר)

[tmwdfpad]

ג'ונגל על גדות הכנרת

שנה חמישית של בצורת והכנרת נהפכת לשלולית בוצית קטנה עם אצות כחולות ורעילות. רגע לפני שאנחנו מאבדים אותה לגמרי, מומלץ לקפוץ ולהיחשף לצומח ולחי על גדות האגם, ובדרך גם לראות את בתי קיבוץ האון ועין גב ולאכול את הלב. המסלול הוא מעגלי ומסומן בסגול – זהו חלק ממסלול סובב כנרת, שעולה ויורד בסבך הצמחייה הפרועה שעל גדות האגם ועובר דרך תחנות שאיבה שכבר לא פועלות כחלק מהפסקת השאיבה בכנרת.

אורך מסלול: 5 ק"מ
נקודת התחלה: תחנת הדלק אלונית בכביש 92 בכניסה לכפר נופש האון

הסנפיר הקטן במכתש הגדול

מכתשי הנגב היא תופעה ייחודית לישראל, ואם כבר התנעתם דרומה שווה לטייל בהם, והכי חשוב לא לשכוח להביא צנצנות ובקבוקי זכוכית למלא בחול צבעוני. מומלץ לערוך את המסלול הירוק המעגלי המוביל לתצפית על המכתש בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות הצהריים המאוחרות. קשה להאמין בלי לראות, אבל המאובנים יספרו אגדות על חיים שוקקים של יצורים תת ימיים בתקופות פרה היסטוריות באזור. האביב הוא בדיוק הזמן המתאים, רגע לפני שנהיה חם עד בלתי אפשרי.

אורך מסלול: 2 ק"מ
נקודת התחלה: חניון החולות הצבעוניים, המכתש הגדול

הסנפיר הקטן במכתש הגדול (צילום: דיכטר מאור)
הסנפיר הקטן במכתש הגדול (צילום: דיכטר מאור)

בעקבות אירוס הגלבוע

דרום אדום? נסו צפון סגול. במרץ־אפריל הגלבוע מתמלא בפריחה של אירוס הגלבוע, אחד הפרחים הגדולים בישראל. סיפור השבתו לטבע הוא הסיפור של תנועת חובבי הטבע הישראלים, שהביאה להקמת החברה להגנת הטבע ורשות שמורות הטבע. מה שהחל כשיגעון של בודדים הפך לסיפור הצלחה עד להכרזתו של הפרח כמוגן ושל האזור כולו כשמורת טבע. המסלול האדום בהר ברקן מוביל גם לחפירות של צה"ל ממלחמת השחרור. מסלול נוח בעלייה עד מעלה נורית, בלב שמורה פורחת בצבעים פסיכדליים שלא משאירה שום עין אדישה.

אורך מסלול: 2 ק"מ
נקודת התחלה: שמורת האירוסים, המסלול האדום והמסלול הירוק בהר ברקן (מגיעים מכביש 667)

הדיונה באשדוד

מספרים שלפני שהיה פה בטון היו פה חולות. באזור אשדוד נותרה דיונה אחרונה שאפשר להתגלגל בה בלי חשש. המסלול סביב הדיונות הגדולה והקטנה של ניצנים הוא אחד ממרחבי החולות האחרונים שעוד נותרו באזור מרכז הארץ. עם העיניים למטה אפשר להבחין בעקבות של מכרסמים קטנים החיים באזור – ארנבות, גרבילים וירבועים – שפעילים בעיקר בלילה. יש משהו בחלקלקות של החול ובשקט, שמאפשר תחושת קלילות אביבית רגע לפני שהקיץ מדביק אותנו ב־100 אחוז לחות.

אורך מסלול: 1.5 ק"מ
נקודת התחלה: חניון השקמים ליד תחנת הרכבת אשדוד עד הלום

הדיונה באשדוד (צילום: shutterstock)
הדיונה באשדוד (צילום: shutterstock)

חורשת הארבעים בכרמל

בחורשה פנימית חבויה שהדרך אליה סלעית והררית שוכנים עצי האלון הוותיקים ביותר שעל הר הכרמל. החוקרים מעריכים שהעצים בני יותר מ־100 שנה. לא ברור איך הם שורדים, באורח פלא ובדרך נס, את כל ההפתעות שעומדות לכלותם: הטורקים שגילחו מחצית מהיער לצורך הסקה ובנייה הפסיקו את הכריתה בדיוק מול האלונים הללו והשרפות בכרמל עצרו מטרים ספורים לפני שהאש החלה לכרסם בהם. שווה לבדוק מה הסוד שלהם לאריכות ימים. בסוף המסלול יש מתחם פיקניק עם נוף, שכיאה לחיפה הוא עוצר נשימה.

אורך מסלול: 2 ק"מ
נקודת התחלה: חורשת הארבעים, כביש 652