זה ילד זה? בן 17 פותח מסעדה טורקית בשוק הנמל

הבשרים המעושנים של עדו בטצאייג המכונה ״הילד״ כבר הפכו לשם דבר בסצינה הקרניבורית. בעוד שלושה שבועות הוא יפתח מסעדה ובר טורקי בשוק הנמל. בתפריט: דונר ממתכון מקורי, כנאפה ובקלאווה בהשראת הקצב נוסראת

עדו בטצאייג: הילד של הבשרים המעושנים  (צילום: יח"צ)
עדו בטצאייג: הילד של הבשרים המעושנים (צילום: יח"צ)
22 ביולי 2020

"לפני שנה הייתה עלי כתבה בטלוויזיה וקיבלתי מאות הצעות לשיתופי פעולה שדחיתי כי היה לי טוב איך שאני. בתקופת הקורונה הבנתי שאני רוצה להתרחב ולפתוח מקום. דווקא עכשיו הכי נכון לגדול". המונולוג המפתיע, שמבשר על פתיחת מסעדה בתקופה הקשוחה ביותר שהענף חווה מעודו, אינו שייך לשף מנוסה מגובה בקבוצת משקיעים אלא לעדו בטצאייג, מהשחקנים החזקים בסצנת ארוחות בשרים מעושנים. ולמה מפתיע? כי בטצאייג בן 17 בלבד. אם לא יהיו הפתעות בעוד שלושה שבועות הוא יפתח מסעדת בשר ודוכן דונר ומתוקים טורקי. "קל יותר לגייס עובדים כי יש הרבה אנשים ללא עבודה ואני רוצה לתרום כמה שיותר", הוא מסביר.

אלפי אורחים חוו עד כה את הארוחות בווילה בבנימינה שעורך בטצאייג המוכר בכינוי "הילד". הרומן שלו עם בשר התחיל בגיל 11 בסופרמרקט המשפחתי והוא נחשב לכוכב עולה בתחום העישון. כעת הוא מתמקם בשוק הנמל בתקווה להסיר את הקללה מעל החלל שבקומת הקרקע, שמחליף מסעדות כמו סינר שף – רוקח בשוק, איטלקי מקומי, יהלומה בנמל ולאחרונה ניט נוי האסייתית של השפים גיא רובננקו ולילך רווה.

המיזם מורכב מבר־מסעדת בשרים ו־Taxim Square – דוכן טורקי על שם הכיכר המפורסמת באיסטנבול. "עוד לא החלטתי איך יקראו לבר־מסעדה אבל אני כבר יודע מה יהיה – מלא עראק,  מוזיקה חזקה בסגנון מחניודה ותפריט על טוהרת הבשר. לאו דווקא בשרים מעושנים, יותר לכיוון סטייקים, קרפצ'ו, טרטר ומנות מתחלפות שמתאימות לקיץ. אולי נעשה שת"פ עם איוו בשוק כדי לתת עוד חוויה. ניקח את האורחים לוויטרינה שלהם לבחור נתח ואנחנו נכין אותו. כמובן בתנאי שיידעו להסתדר איתנו כי איוו לוקחים מחירים של רמת אביב".

עם כל האהבה לבשר, בטצאייג מתלהב דווקא מהצד הטורקי של המיזם. "זה המקום שהולך להיות הכי חווייתי", הוא מסביר. "נכין כנאפה, בקלאווה במילוי גלידה אמריקאית ודונר קבב. כולם עושים כנאפה עם גלידה טורקית ואני אחליף אותה בגלידה אמריקאית לפי מתכון שלי. יש המון מקומות לכנאפה בתל אביב ואני רוצה להביא ייחודיות". יותר מהכנאפה מלהיבה את בטצאייג בקלאווה משולשת במילוי גלידה בהשראת הקצב הטורקי נוסראת ("ישבתי איתו שלוש דקות וזה היה הרבה. מאות אנשים רוצים לדבר איתו והוא בחר להקדיש לי זמן").

להרכבת הדונר הוא מחפש איש מקצוע ממוצא טורקי או פרסי שיוציא לפועל מתכון מקורי שלו: נתחי בקר וכבש מושרים בתבלינים למשך יומיים שמבלים עוד יום על השיפוד לפני הצלייה. "בשווארמיות שמוכרות מנה ב־30 ש"ח לא עושים דונר בגלל העלות. האיש שמכין את השיפוד מקבל תשלום לפי שעה ומכין שיפוד שווארמה ב־40 דקות. על דונר יש יותר זמן עבודה והכנה וזה לא כלכלי". מהחלון שפונה לנמל יימכרו מנות קטנות המזכירות את ארוחת הטעימות בבנימינה.

ההורים תומכים בצעד שלך? הסיכון גדול יותר מתמיד כעת.
"בגלל המצב הדעות כל הזמן משתנות. כל אחד אומר מה הוא חושב ובסוף מחליטים על הקו הנכון".

שזה הקו שלך?
"אני מתגמש קצת (צוחק). חשוב לי לשמוע דעות אבל אני אוהב להיות עצמאי ומאמין בקונספט המקורי שבניתי. הייתי אמור לפתוח מסעדה בצפון עם משקיע אבל הקורונה שינתה את התכניות ולטובה. חבל להשקיע מאמץ ולתת את השם ובסוף מישהו אחר יהנה. עכשיו ההשקעה היא שלי בתמיכת אבא ואמא ואני רוצה שכל תל אביב תדבר על הבקלאווה והדונר שלי".