לקראת ההכרעה בנושא המסעדות: המסעדנים חלוקים בדרך המאבק

לאחר פגישה לילית אמש בין נציגי ארגוני המסעדות ונציגי משרד האוצר וראש הממשלה, המסעדנים ממתינים להכרעה שתינתן הבוקר בעניינם. בינתיים, חלק מהמסעדות מצהירות שיישארו פתוחות גם אם יוחלט לסגור את הענף

מלגו ומלבר. לא סוגר (צילום: נופר לפיד)
מלגו ומלבר. לא סוגר (צילום: נופר לפיד)
20 ביולי 2020
לאחר פגישה לילית שהתקיימה אמש בין שר האוצר, ראש הממשלה, נציגי רשות המיסים ונציגי ארגוני המסעדות, המסעדנים ממתינים כעת להכרעת הממשלה באשר לפתיחת המסעדות מחר (ג).
בימים האחרונים הצהירו כמה וכמה בעלים של מסעדות כי גם אם תחליט הממשלה לסגור את הענף, הם ימשיכו לפעול בהתאם להנחיות הקו הסגול ולהושיב סועדים. בין המסעדות שהודיעו על פתיחה בניגוד להנחיות: קיטון, לחמנינה, קפה איזי, קדוש, ועוד רבות אחרות.
מלגו ומלבר: תישאר פתוחה צילום: נופר לפיד
מלגו ומלבר: תישאר פתוחה צילום: נופר לפיד
מוטי טיטמן, השף של מלגו ומלבר, הודיע אף הוא שיפתח את המסעדה גם אם יוחלט לסגור. ״אני כבן אדם מאמין בחוק ומאמין בדמוקרטיה ואני לא נכנס כרגע לפן הפוליטי, אבל אני רוצה לדאוג לשלום המסעדה שלי ולעובדים שלי ולעתיד של מה שהשקעתי בו מאחרי הצבא ועד היום ולתת את המיטב כדי שהמסעדה הזאת תוכל לשמח אנשים ולשרוד. וכשאנחנו לא מקבלים מענה, ולא משנה כמה שפים מתראיינים בחדשות, ולא משנה כמה כל יום אתה פותח את העיתון ורואה כל יום שף אחר, וכמה אנחנו צועקים החוצה, אין לנו מענה לשום דבר. אנחנו לא מקבלים תשובה על כלום ומשאירים אותנו כל פעם ערומים, אם זה בגל הראשון שלא קיבלנו שום דבר, ואם זה בגל הזה שרוצים לסגור אותנו ואין לנו מענה לכלום, אין דרך להתמודד עם המצב הזה אלא בדרך הזאת.
״שישמעו אותנו ויבינו שיש לנו כוח ואנחנו נלחמים בסופו של דבר על הדברים שמגיעים לנו. אם היו אומרים לי – תסגור את המסעדה, אתה תקבל פיצויים, ידאגו לעובדים שלך, ויהיה את הדברים האלה בחוק אני מבטיח שאני סוגר את המסעדה ועובר את התקופה הזאת וחוזרים ועושים את זה בצורה הכי טובה שיכולה להיות. הדבר האחרון שהמדינה צריכה עכשיו זה שיהיה פה מרד ושתהיה פה אלימות, אבל צריך להשמיע קול ולא שומעים אותנו. יש לנו זכות כאזרחים לקבל מענה ואת הזכויות שלנו וזה הזמן להגיד את הדברים האלה״.
כהן: לא צריכים אנרכיה (צילום: ירון ברנר)
כהן: לא צריכים אנרכיה (צילום: ירון ברנר)
מנגד, שפים אחרים כמו חיים כהן סבורים שיש למצות את כל האפשרויות להילחם אבל למלא את הנחיות הממשלה. כהן שהשתתף אמש בישיבה באשר להחלטות הממשלה מספר שהמתווה שעומד כרגע על הפרק אינו מתווה ה-20/30 שלפי המסעדות עבדו לאחרונה אלא מתווה דומה לזה המופעל כרגע באירופה, המאפשר למסעדות להוציא שולחנות החוצה ולהושיב יותר סועדים באוויר הפתוח.
אבל, אומר כהן, אם יוחלט לסגור את המסעדות הוא יסגור: ״יש פה קורונה וככל שמתקדם הזמן אנחנו מבינים שהיא בעייתית יותר ממה שמנסים לצייר אותה. בתל אביב התחלואה בין גילאים 20 ל-35 גבוהה, כמה קשים מזה אני לא יודע אבל יש גם מתים צעירים בעולם. התסכול והמרי מוצדקים, אבל בסוף מה יקרה אם יישב אצלי אדם שיידבק וחס וחלילה יחלה וימות? איך ארגיש? זו לא חוכמה בלהט הדברים להרים אבנים מהרצפה ולזרוק. יש לנו את הזכות למחות, לצעוק, לדבר עם ראש הממשלה פנים מול פנים ולעשות כל מה שנוכל כדי להשאיר את המסעדות פתוחות, אבל לא אפתח בניגוד להנחיות. משבר האמון מול הממשלה מוצדק, אבל אנחנו כרגע במצב של אנרכיה וזה הדבר האחרון שמדינת ישראל צריכה כרגע״.