אכלו לנו את הראס: מסעדת אלבאבור נסגרת

המסעדה שבה גילו הישראלים את האוכל הפלסטיני-גלילי של שף חוסאם עבאס סוגרת שעריה אחרי 22 שנים ובגלל הליך משפטי שניהלה נגדה המדינה. כבר מתגעגעים למנסף

אלבאבור (צילום: אפיק גבאי)
אלבאבור (צילום: אפיק גבאי)
16 ביוני 2020

ביי ביי קבב, להתראות סלטים: מסעדת אלבאבור המיתולוגית בוואדי ערה נסגרת. הפעם אין להאשים את הקורונה אלא דווקא את המדינה, שכן המסעדה פעלה מאז הקמתה במבנה לשימור. לאחר דיונים ממושכים בערכאות משפטיות התקבלה עמדת המדינה שביקשה לעצור את הפעילות במבנה הטורקי משנת 1876, ששימש בעבר טחנת קמח (אל באבור = "טחנת קמח" בערבית).

מסעדת אלבאבור הוקמה בשנת 1998 על ידי האחים נשאת וחוסאם עבאס, במטרה לשבור את הסטיגמה שרווחה באותה תקופה על המטבח הערבי. במקום חומוס, צ'יפס ושיפודים סטנדרטיים הוגשו צוואר טלה ממולא, קבב חלבי, מנסף וסלטים מעשבי תבלין בר שציירו תמונה צבעונית ועשירה של המטבח הערבי־גלילי. הישראלים הצביעו ברגליים ונהרו לאום אל פאחם ולא רק הם: מדינאים  מחו"ל, ובראשם ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, הגיעו לנגב סלטים בלאפה לוהטת כשהם מלווים על ידי רובי ריבלין, לימור לבנת ופוליטיקאים נוספים. גם הדמות הבלתי נשכחת של חמודי מ"ארץ נהדרת" נכתבה בהשראת המסעדה המצליחה.

חמוווווודי. חוסאם עבאס ורותי רוסו בזמנים טובים יותר (צילום: רובי קסטרו)
חמוווווודי. חוסאם עבאס ורותי רוסו בזמנים טובים יותר (צילום: רובי קסטרו)

אלא שאלת המזל הפסיקה כנראה להאיר פנים לאחים: סניף יקנעם, שניסה לגשר על הפערים בארוחות בהשתתפות יוסי שטרית, אלרן עזורה, דוחול ספדי ושפים נוספים בני שתי הדתות, לא נפתח בתום סגר הקורונה. מחלף יקנעם שנפתח לתנועה לאחרונה תרם לסגירה, שכן המסעדה כבר לא הייתה על אם הדרך. מסעדת אלבאבור והים שנפתחה בעכו בשנת 2013 עדיין קיימת אך מגישה תפריט מודרני יותר ממסעדת האם.

כעת המסעדה הוותיקה נאלצת לסגור את הדלתות בהוראת בית המשפט, עוד אבן עצובה בחומה הקורסת שנקראת יחסי יהודים־ערבים. היו שלום ותודה על העכוב והריג'לה.

מסעדת חמודי – כבש

למסעדת חמודי נכנסים מירב מיכאלי צמחונית וליאור שליין שרוצה כבש , מה יעשו שלושת ה"חמודים" ואיך ישרתו אותם … אליפות !!!

פורסם על ידי ‏אסי כהן‏ ב- יום רביעי, 17 ביוני 2009