טיים אאוט timeout

מנהרת הזמן

| מאת: אינגה מיכאלי

מי אינו חולם לפעמים לחזור אל עידן התמימות? במוזיאון הפתוח בּימיש שבצפון-מזרח אנגליה ילדים ומבוגרים יכולים לחזור אחורה בזמן אל המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20

צילום: שאטרסטוק

אני אוהבת מוזיאונים פתוחים (או כמו שקוראים להם באנגלית, Living Museums). לא זו בלבד שהביקור בהם מהנה, אלא הם גם דרך נפלאה להתוודע אל מוצגים ממקור ראשון, לגעת בהם, להבין אותם בתוך הקשר מסוים ולא כפריטים קפואים המונחים בתוך תיבת תצוגה עם תווית הסבר לקונית. בטיול עם ילדים ביקור שכזה הוא חוויה אינטראקטיבית, פוקחת עיניים ומהנה כאחד, ודרך מצוינת להעסיק את הזאטוטים יום שלם. אחד המוזיאונים המוצלחים ביותר מסוג זה הוא מוזיאון בּימיש (Beamish, The Living Museum of the North) – המוזיאון הפתוח שבמחוז דרהם (Durham) באנגליה.

 עיירה באווירה של פעם

ממרכז המבקרים המצויד היטב (יש גם חנות מתנות גדולה) נוסעים בחשמלית או באוטובוס דו-קומתי של פעם, שמשלימים סיבוב מעגלי בין כל מוקדי העניין בשטח המוזיאון (1,200 דונמים של חורשות ושל כרי דשא ירוקים). אפשר לעלות ולרדת בכל תחנה ולשהות בכל מקום כמה זמן שרוצים.

המסע בזמן נפתח בשחזור של עיירה מהתקופה האדוארדיאנית, עם בתי השורה הבנויים מלבֵנים. אפשר להיכנס לתוך כמה מהבתים התקופתיים ולבקר בטרקלין ובמטבח של עורך דין, של רופא שיניים ושל מורה למוזיקה. מכאן יוצאים לשיטוט בפארק העירוני, העשיר בערוגות פרחים ססגוניות כמיטב המסורת האנגלית. מבקרים במוסך, מציצים לתוך החנויות שברחוב הראשי – כולל מכולת, בית דפוס, חנות בדים ומפעל ממתקים – ולא מוותרים גם על סיור בבנק המרשים ספון העץ ועל ביקור בלשכה המקומית של ארגון "הבונים החופשיים". כל הבניינים משוחזרים בקפידה, בכולם מסתובבים מדריכים בלבוש תקופתי, וכמעט בכל מקום יכולים הילדים להתרוצץ בחופשיות, לגעת "בסחורה" ולחקור כאוות נפשם.

חוות החיות

התחנה הבאה היא חוות הוֹם (Home Farm), אחד הבניינים המקוריים שעמדו כאן בעבר. בבית החווה עם האח הענקית אפשר לצפות ב"בעלת הבית", שחקנית בלבוש תקופתי שמבצעת את עבודות הבית, או לצאת לטייל בחווה: יש כאן אורווה, דיר, לול תרנגולות, נפחייה ועוד, ובמתחם מסתובבות חיות משק רבות, מחזירים ועד תרנגולות. איזה ילד יוכל לעמוד בפני האפשרות המפתה לרדוף אחר כבשים ואווזים וללטף אותם?

אם ממשיכים לחקור את המוזיאון הפתוח מגלים עוד שלל הפתעות – פּוֹקֶרלי הוֹל (Pockerley Hall) הוא בית אחוזה של בעל אדמות עשיר מתחילת המאה ה-19, והוא פותח צוהר גם לאורח חייהם של בני המעמד הגבוה באנגליה של אותם הימים. מנגד ישנו גם כפר כורי פחם (Pit Village), המשחזר את אורח חייהם של הכורים העניים. הביקור כאן מעניק את התחושה שנכנסתם היישר אל תוך אחד מספריו של צ'ארלס דיקנס. מאחד מבתי הכפר  עולים ריחות של מאפים טריים, בבית אחר מוצגות עבודות הרקמה של "בעלת הבית", ובבית שלישי אפשר לקנות פיש אנד צ'יפס טריים שמטגנים כאן בתנור עתיק. הכל משוחזר לפרטי פרטים, ואת התמונה משלימים היטב הכנסייה המקומית (המשמשת גם ראינוע) ובית הספר, הממחיש לילדים כיצד ומה למדו בעידן שלפני המחשבים והאינטרנט.

אינגה מיכאלי – מדריכת טיולים בעבר, מתרגמת ספרות ומדריכי טיולים בהוצאת שטיינהרט-קציר, מתמחה במדריכי לונלי פלנט, אייוויטנס ואחרים, מרצה על תרגום בארץ ובעולם

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

Silence is Golden SRV:SRV2 on: 167a735dbd523