מס כחלון: החל מהיום יגבה במסעדות חיוב של 2 ש"ח לסועד

החיוב נועד להביא למודעות הציבור את חוק הפקדון לעובדים הזרים ואת הפגיעה שלו בענף המסעדנות. קפה ג'רמייה, קיטון, M25, קפה קדוש בירושלים ועוד עשרות מסעדות כבר תלו את השלטים המכריזים על המס, ובימים הקרובים יצטרפו אליהן מסעדות נוספות

7 באוגוסט 2018

בכנס המסעדנים שנערך אמש בגלריה מאירהוף בתל אביב החליטו מאות המסעדנים שהגיעו למקום לצאת בצעדים נמרצים במאבקם נגד חוק הפקדון לעובדים זרים והיטל העובדים הזרים. חוק הפקדון דורש מהמעביד לנכות 16 אחוזים משכר העובדים האפריקאים, שימסרו לעובדים רק עם עזיבתם את הארץ. בנוסף המסעדנים אמורים לשלם רטרואקטיבית מס של עשרים אחוזים על העסקת עובדים אפריקאים מאז 2010. לפיכך כל לקוח במסעדה יקבל בחשבון שורת תשלום וולנטרי של מס בגובה 2 ש"ח לסועד.

מטרת החיוב, שילווה בפוסטרים שיתלו בכניסה למסעדה ובשירותי המסעדה, לגרום לשר האוצר משה כחלון ליזום פגישה עם המסעדנים. "עד עכשיו רדפנו אחריו, עכשיו הוא ירדוף אחרינו", נשמעו קריאות בין הנוכחים. בין הנוכחים במקום נראו השף אסף שנער, המסעדן יאיר קינדלר מקבוצת הבנדיקט, המסעדן ניני נוף מנווה צדק מקום של בשר, המסעדן הותיק רימון בן יקיר שהקים את רשת ג'ירף, הסומלייה והמסעדן יוסי בן אודיס, השף דניאל זך, המסעדן מיכה סול ועוד רבים.

פוסטר מאבק המסעדנים מס כחלון
פוסטר מאבק המסעדנים מס כחלון

תומר מור מקפה ג'רמייה, בין פעילי המאבק החדש, הסביר שההיטלים והחוקים החדשים שחקו את רווחיות עסקי המסעדנות באופן שהפך את התחום ללא ריווחי. מור עלה על במת הנאומים וטען:  "תחום המסעדנות הוא המעסיק השני הכי גדול במשק, ובעקיפין תומך בכמיליון אנשים במשק (כולל עובדים, ספקים וכו'). מתוך כל הבעיות כיום המכה הכי קשה שספגנו הייתה היטל של עשרים אחוזים על מס עובדים, שכבר גרם ישירות לסגירת סניף קפה לנדוור בגן מאיר. הממשלה לא לוקחת אחריות על הבעיות בדרום תל אביב, ולמעשה המס הזה אמור לגלם מהלך מדיני שלם, שהמסעדנים הם אלה שאמורים לשאת בעול המהלך".

אורן שנבל, מקבוצת R2M (הבראסרי), נציג איגוד המסעדות, אמר שהמסעדנים נמצאים כיום במלחמה. בנאומו קרא שנבל: "זה לא פוליטי, אבל המדינה יוצאת נגד אזרחיה. אסור לנו לשלם את ההיטל. המדינה לא הצליחה להוציא מפה 40,000 אפריקאים אז היא מטילה את האחריות על המסעדנים. לא נשלם את היטל המס כי זה עניין עקרוני. אנחנו לא פרה חולבת".  

אוכלים בבראסרי? תתכוננו להוסיף 2 ש"ח לסועד. צילום: אנטולי מיכאלו
אוכלים בבראסרי? תתכוננו להוסיף 2 ש"ח לסועד. צילום: אנטולי מיכאלו

השף יהונתן בורוביץ' מ-m25  סיפר שנציגי המסעדנים ישבו בפגישה אצל כחלון, והבינו כי הוא מודע לגמרי לבעיה ולקושי בהשגת עובדים בענף ואינו עושה דבר. "כל אחד כאן עובד נורא קשה בשביל העסק הקטן שלו, בפועל אנחנו מעסיקים ישירות 200,000 עובדים. הגיע הזמן להתאחד ולתרגם את הכוח שלנו להשפעה. עכשיו אנחנו הולכים על הראשים של הפוליטיקאים, של שר האוצר שהעביר את חוק הפקדון והוא מחסל אותנו, ושל ביבי". שורה תחתונה, מהיום חוק כחלון יוצא לדרך, ובהדרגה אמור להתרחב בימים הקרובים אל מאות מסעדות בתל אביב ובארץ.