מפשפשים בצרפתית

שוק הפשפשים סנט-אואן שבפריז הוא אחד משוקי הפשפשים הגדולים בעולם, והוא שווה ביקור על אף המרחק שלו ממרכז העיר. המלצה לחובבי פשפוש

22 במאי 2014

בפעם הראשונה שלי בשוק הפשפשים סנט-אואן (Marché aux Puces de Saint-Ouen) לקחתי איתי חבר, חובב מושבע של שוקי פשפשים, ושנינו לא ידענו למה לצפות. שמענו שהשוק גדול מאוד, אבל חוץ מזה לא ידענו דבר. רק לאחר כשלוש שעות של שיטוטים, כאשר טרם ראינו אפילו רבע ממנו, הבנו עד כמה השוק הזה ענק, מגוון ועשיר. התהלכנו בין הדוכנים כשיכורים ורצינו לקנות הכול, את כל הספלים והמנורות, את כל התקליטים הישנים והספות הוויקטוריאניות.

יותר מ-3,000 דוכנים

שוק הפשפשים סנט-אואן שבפריז הוא אחד משוקי הפשפשים הגדולים בעולם, והוא שווה ביקור על אף המרחק שלו ממרכז העיר. השוק מורכב למעשה מ-14 שווקים הסמוכים זה לזה, שבהם יותר מ-3,000 דוכנים, ומדי שבוע (פתוח בימים שבת-שני) פוקדים אותו כ-180 אלף מבקרים. כדי להגיע אל השוק, הנמצא באופן רשמי מעבר לגבול הצפוני של פריז, יש לקחת את קו 4 של המטרו עד תחנת Porte de Clignancourt. מהתחנה ועד לשוק צריך ללכת לפי השילוט, דרך שוק של נעליים ובגדים מזויפים (היזהרו מכייסים!).

אפשר להתחיל את השיטוט בשוק ורנזון (Vernaison) שב-Rue de Rosiers ומשם להתקדם לפי החשק. מעברו השני של הרחוב, בתוך מבנה בעל שתי קומות, נמצא שוק דופן (Dauphin). שוק זה מציע מבחר גדול של כלי בית, בגדים, צעצועים ישנים ורהיטים ותמצאו בו גם שירותים ציבוריים.

בשוק ורנזון גילינו חנות קטנה העמוסה בסרוויסים מעוטרים, בתכשיטים, בצעצועים ובבובות חרסינה. בעלת החנות, צרפתייה מבוגרת ומאופרת מאוד, הראתה לנו בהתרגשות את תיבת האוצר שלה – קופסה קטנה מעץ, מלאה במראות איפור קטנטנות ומקסימות משנות ה-20 – האוסף האהוב עליה ביותר. היא הוציאה מהכיס מפתח, וממגירה נעולה היא הוציאה עוד מראה קטנה, משובצת באבני חן נוצצות. לאחר שהיא וידאה שאין לקוחות אחרים בחנות, היא התקרבה אליי, שמה לי את המראה בתוך היד ולחשה: "את יכולה להסתכל עליה, אבל אני לא חושבת שאי פעם תוכלי להרשות אותה לעצמך".

_________________________________________________________________

עירית פרי – חיה ועובדת בפריז, מנסה להכיר את העיר באופן אינטימי