הכירו את כנופיית מצילי האופניים: מניחים מנעול ומצרפים פתק

הכרנו גנבי אופניים, הכרנו גם ללכת לתחנה ולנהל מו"מ לחילוצם, אבל זה חדש: באחרונה מתברר מסתובבים אנשים חמודים שמסייעים לאלה שאופניהם נזרקו ללא נעילה

אופניים (צילום: shutterstock)
אופניים (צילום: shutterstock)
31 במאי 2021

אופניים הם מצרך תל אביבי מבוקש מאוד: לקניה, לרכיבה וכמובן, איך לא – גם לגניבה. גניבות אופניים הפכו בשנים האחרונות למחלה תל אביבית כרונית שלא הולכת לשום מקום – כמעט טקס חניכה עירוני. בין אם האופניים שלכם יקרים ומושקעים, מתחזים לפריזאים עם סל חינני או פשוטים חלודים וחבוטים – סיכוי טוב שבאיזשהו שלב גנבו או יגנבו אותם. ובזמן שמהידועות בעיר שאם נגנבו לכם האופניים כדאי לקפוץ לאתר אותם בתחנה המרכזית בה מתנהל שוק אופניים גנובים כמעט ללא הפרעה מהמשטרה והעירייה – התברר לנו באחרונה שבעיר מסתובבים לא רק גנבי אופניים אלא גם אנשים חמודים שמנסים להציל אותם.

זוג תל אביבי למהדרין פלוס מנעול. צילום: באדיבות שי
זוג תל אביבי למהדרין פלוס מנעול. צילום: באדיבות שי

תאיר ליטמן, מייסדת הסטארטאפ The morning coffee club (באמצעותו ניתן לקבוע פגישת קפה לייעוץ עם אנשי מקצוע), יצאה לדייט ראשון, אליו הגיעו היא ובחיר ליבה הפוטנציאלי דורון, על אופניים. ביציאה מהסרט שצפו בו, כשניגשו לשחרר את האופניים שלהם, זיהו זוג אופניים לא קשור. "הלכנו לסרט אני ובחור שרק הכרתי״ ספרה לנו תאיר, "וכשיצאנו מהסרט באנו לקחת את האופניים. האופניים שהיו ליד אלה שלנו נפלו וראינו שהם לא קשורים. אמרנו לעצמנו – 'מה נעשה? אלה אופניים יקרים'".

אולי בהשראת וונדר וומן שבדיוק צפו בו, החליטו תאיר ודורון להציל את המצב ואת האופניים מגניבה. "פחדנו שזה יראה שאנחנו גונבים לו את האופניים", אומרת תאיר, "אז דורון רץ ברחוב למצוא עט ודף מאיזו חנות, כתבנו פתק ושמנו על האופניים ואז אמרנו שבזמן שנחכה נקשור את האופניים שלנו במנעול אחד ואת המנעול השני נשים על הזוג הלא קשור. הלכנו לשבת לשתות בבר בכיכר (דיזנגוף) ואחרי שעתיים קבלנו טלפון מהבחור שהאופניים שייכים לו. הוא כל כך התרגש. בדייט צחקנו ואמרנו שהאדם שיגיע יצטרך להוכיח שהאופניים שייכים לו באמצעות מפתח למנעול שנקשר בטעות לעמוד – כמו סינדרלה של האופניים״.

הפוסט של תמר (מתוך קבוצה סגורה בפייסבוק)
הפוסט של תמר (מתוך קבוצה סגורה בפייסבוק)

גם תמר גילתה שאיש חביב קשר את האופניים שלה, אך במקרה שלה לא השאיר פתק או שהפתק נעלם. היא העלתה פוסטים בקבוצות המקומיות בניסיון לאתר אותו: "היי! השארתי את האופניים שלי לא נעולים ליד קפה נחת בכיכר דיזנגוף. מישהו נחמד במיוחד דאג להם וקשר אותם עם מנעול שלו ליד הקפה. אולי מישהו מכיר/שמע/יודע?". רוב המגיבים התקשו להאמין שמדובר בניסיון לדאוג לה והסבירו שזה טריק ידוע של גנבים שקושרים את האופניים במנעול שלהם במהלך היום וחוזרים לקחת אותם בלילה. אולם כיוון שהאופניים עומדים קשורים במנעול זר כבר כמה ימים ולא נעלמו, תמר מתקשה להאמין שזה המקרה.

היו גם מי שהתעצבנו ואמרו כי מדובר ב"ישראליות פולשת במיטבה, דוחפים את האף שלהם בכל מקום ומה אם רציתי להשאיר ככה?? מה אני צריך להתקשר עכשיו למישהו שיפתח לי את האופניים שלי??". ועדיין, רוב התגובות היו חיוביות ועלה מתוכן שתאיר ודורון אינם היחידים בעיר שמצילים אופניים מגניבה.

בשרשור הגיב גם שי שסיפר לנו שלפני מספר חודשים הבת שלו קשרה את המנעול בטעות למתקן מים באזור יהודה מכבי במקום לאופניים עצמם. כשהגיעו לאופניים מצאו אותם קשורים במנעול זר ופתק. הם התקשרו לאדם שהשאיר את הפתק והוא סיפר להם שראה את האופניים לא קשורים והצטער כי מדובר באופניים יקרים. "התרגשנו מאוד", מספר שי, "וצ׳יפרנו אותו בתווי קנייה לבייקרי".