"אני מנסה להנגיש לבליינים אמנות ולתת להם לספוג משהו מעבר"

מרינה פוזנר, 34, רווקה, אוצרת ומפיקת אירועי אמנות כחוויית בילוי. בכישרון רב היא מנגישה אמנות לבליינים בחיי הלילה של תל אביב

מרינה פוזנר (צילום: איליה מלניקוב)
מרינה פוזנר (צילום: איליה מלניקוב)
28 בינואר 2018

 

שם: מרינה פוזנר

גיל: 34

סטטוס: רווקה

תעסוקה: אוצרת ומפיקת אירועי אמנות כחוויית בילוי

מאיפה את במקור ומתי הגעת לתל אביב?
"נולדתי באוקראינה, עליתי לארץ בתחילת שנות ה־90 וגרתי בבאר שבע. לתל אביב הגעתי לפני עשר שנים. ידעתי שאני רוצה להתעסק באמנות ושאני רוצה ללמוד עיצוב, וזאת לגמרי העיר לעשות את זה בה ולשאוב ממנה השראה. למדתי תואר ראשון בסמינר הקיבוצים בעיצוב ואמנות, עשיתי לימודי המשך של אוצרות ומוזיאולוגיה בטכניון ושנה ראשונה באוניברסיטת תל אביב של תואר שני בפילוסופיה וההיסטוריה של המדעים והרעיונות. ברגע שהגענו למתמטיקה הבנתי שפחות בא לי להתעסק במספרים אלא באמנות ועזבתי".

ספרי לי על הדירה הראשונה שלך ועל איפה את גרה היום.
"זו הייתה דירה מושלמת בבניין באוהאוס בכיכר מסריק. גרתי שם עם בן הזוג שלי בזמנו, אחר כך העברתי שבע שנים בנחמני וחשבתי שלא אזוז משם, אבל בכל זאת מצאתי את עצמי בפלורנטין. אני סולדת מפלורנטין אבל אוהבת אותה באותה המידה. המיקום שלה, היצירתיות של האזור, העובדה שאני יכולה לקבל השראה מסביבי ובו זמנית גם להיות קרובה לאנשי המקצוע שאני זקוקה להם בעבודה שלי. חוץ מזה יש גם המון אמנים שיש להם סטודיו באזור, כך שנורא כיף להסתובב שם".

את אוצרת אמנות שמשלבת בעבודה שלך את חיי הלילה. איך עושים את החיבור הזה?
"החלטתי שאני הופכת את התחביבים שלי לעיסוק שלי. בתור בליינית אני מאוד מחפשת ערך מוסף – כמה אפשר רק לשתות, לאכול או לצחוק עם חברים? אפשר להכניס לתוך הסיפור הזה משהו שיפתח את השיח ויביא עוד משהו. החברים שלי, בניגוד אליי, לא הולכים למוזיאונים ולא מתעניינים באמנות, אבל הם כן אנשים אינטליגנטים שיצירה ואמנות יכולות לעניין אותם ותמיד רציתי לחבר אותם לזה. מבחינתי הם מיקרו קוסמוס של הקהל הרחב. חיפשתי באיזו פלטופורמה אני יכולה לעשות את זה ומצאתי אותה בלילה. אני מנסה לעשות דברים שמתאימים לסטייט אוף מיינד הזה – לא לחנך אף אחד אבל כן להנגיש עבור הבליינים את האמנות ולתת להם לספוג משהו מעבר. פחות חשוב לי שמישהו יבין את המסר שהתכוונתי אליו, אלא שייצא בתחושה שהערב שלו היה ייחודי – שייצא עם חוויה אחרת מכל יציאה רגילה".

בין כל העיסוקים האלה, יש לך גם זמן ליצור?
"לפעמים אני מחליטה שבא לי לעשות עבודה כי פתאום משהו מגרה אותה. לדוגמה לאחרונה יצרתי עבודת סאונד לראשונה בחיי. זו הייתה חוויה מגניבה והיה לי נורא כיף לעשות אותה, אבל מבחינתי היצירה שלי זה לראות את אנשים חווים את החוויה שיצרתי עבורם".

מה הדבר הכי תל אביבי בעינייך?
"העובדה שהכל נגיש".