האמן משה גרשוני נפטר בגיל 80

זוכה פרס ישראל לציור הלך לעולמו הבוקר (א') בתל אביב, ובגלריות מסכמים את פועלו: "גרשוני הוא האמן הלאומי שלנו"

משה גרשוני. צילום: אורי גרשוני
משה גרשוני. צילום: אורי גרשוני
22 בינואר 2017

הצייר והפסל משה גרשוני נפטר הבוקר (א') בבית החולים איכילוב בתל אביב. גרשוני הותיר אחריו את בן זוגו חואן גרסיה, ואת שלושת ילדיו ארם, אורי ועטרי. על פי בקשתו, גופתו תישרף ולא תתקיים הלוויה רשמית.

גרשוני נולד בתל אביב להורים יוצאי פולין. את דרכו האמנותית החל בשלהי שנות ה-60, בעבודות פיסול מופשטות וציור המושפע מסגנון הפופ ארט. ביצירותיו עסק בין היתר בזיכרון השואה ובביקורת הכיבוש הישראלי בשטחים, לצד שימושים ניסיוניים בדימויים הומו-אירוטיים. בשנת 1972 החל ללמד אמנות בבצלאל, וב-2003 נבחר להיות חתן פרס ישראל לציור (פרס שנשלל ממנו על ידי שרת התרבות דאז לימור לבנת, היות וסירב להגיע לטקס).

"שלום חייל, מה שלומך", 1980
"שלום חייל, מה שלומך", 1980

 

נעמי גבעון, בעלת גלריה גבעון ופורום גבעון לאמנות, אמרה לאחר מותו: "הצער והכאב רב, זה עדיין בלתי נתפס. התחלתי לעבוד עם משה גרשוני מיד עם התערוכה שלו בבינאלה בוונציה יחד עם מיכה אולמן בשנת 1980. עבודתו קבעה את מהלך הגלריה ואף את מהלך חיי, ולמעשה ייצגתי אותו משנת 1980 ועד היום. ללא משה גרשוני לא הייתי מגיעה להקדיש את חיי לאמנות. משה גרשוני הוא האמן הלאומי שלנו, הטיפול שלו במושגים ובסמלים יהודיים וישראלים לא היה שני לו באומץ הרוח, ובפרשנות הדימויית אליו נכנס כאידאליסט. זהו אובדן בלתי נסבל. בימים סוציו-פוליטיים קשים אלה, אותם נצטרך לשרוד בלעדיו".

"לילות ירושלים", 1985
"לילות ירושלים", 1985