לוח הקודש: אליפות "מתיישבי קטאן" תתקיים בפלורנטין

פלורנטין כמרקחה לקראת התחרות השכונתית הראשונה שעתידה להיערך בשבוע הבא, ומבטיחה הון סימבולי רב למנצחיה

לוח "מתיישבי קטאן" (צילום: שאטרסטוק)
לוח "מתיישבי קטאן" (צילום: שאטרסטוק)
19 ביוני 2019

בימים עברו, ערב משחקי קופסה היה נחשב למשהו חנוני לגמרי, שעורכות קבוצות של ילדי כאפות בסגנון הווירדוז מ"דברים מוזרים". אבל הימים הם ימי דור ה־Y, זה שלא מקיים יחסי מין או מדבר עם בני אנוש אם להאמין לשמועות, ודברים קצת השתנו. בשנתיים־שלוש האחרונות אנשים כבר לא מרימים גבה לשמע המשפט השכיח "אחי, אני הולך לשחק קטאן". השחקנים כבר אינם בני עשרה מחוצ'קנים אלא גברים (ולעתים אף נשים) מתפקדים בגיל 20־35, ובמקרים רבים יהיו מעורבים באירוע גם חומרים משני תודעה מסוגים שונים. מטרת המשחק היא להרחיב את מושבות השחקנים באמצעות בניית התיישבויות, דרכים וכפרים על ידי איסוף משאבי טבע ומסחר מול יתר השחקנים. נכון, "הרמז" לא בלופ (למרבה הצער), וגם "נחש מי?" או "רברסי", אבל "המתיישבים של קטאן" הצליח איכשהו להיכנס לקאנון הבילויים הישראלי.

אין מדובר במשחק חדש – קטאן הומצא בגרמניה בשנת 1995, ואפילו אלינו הגיע כבר ב־2008, אולם רק בשנה שעברה נערכה לראשונה האליפות הישראלית הראשונה. "מעבר להיותו משחק מהנה שכולל מפגש חברתי, הוא גם מאוד דינמי – אסטרטגיה שתהיה טובה למשחק אחד תהיה חסרת ערך למשחק שני", מנסה קובי אלבז, בעלי חברת קאפקייקס מדיה לקידום עסקים קטנים ובינוניים במדיה החברתית, להסביר את מקור המשיכה. עם קוון, מנהלת קבוצת הפייסבוק של תושבי פלורנטין, וגאיה, מנהלת הקריאייטיב של הבניין הקהילתי COM_UNITY בשדרות וושינגטון, יזם אלבז את אליפות פלורנטין הפתוחה בקטאן, שתיערך בשבוע הבא. "הרעיון נולד מתוך קבוצת הפייסבוק שאני מנהל – 'קטאן פלורנטין', אשר כוללת כ־200 שחקניות ושחקנים שמארחים ומתארחים במשחקי קטאן בשכונה", הוא מספר. אפשר להבין למה דווקא שכונת פלורנטין הקומונלית משמשת קרקע פורה להתארגנות מהסוג הזה. אלבז מציין כי ההתגייסות הייתה גורפת – הבניין הקהילתי COM_UNITY התנדב לארגן את הטורניר ולארחו בסלון, חברת הקוביה שמשווקת את המשחק בארץ שלחה ערכות משחק ופרסים, ואילו בתי עסק מקומיים בהם הבר ברלין בפלורנטין וחנות הפרחים קאמי העניקו שוברי מתנה לזוכים.

"הופתענו מעוצמת הביקוש", אומר אלבז. "תוך פחות מיומיים מרגע הפרסום הרשמי סגרנו רשימה של 64 משתתפות ומשתתפים. כרגע יש לנו רשימת המתנה ארוכה ואנו שוקלים ברצינות את הגדלת מספר המשתתפים". הזוכה המאושר יצטרך להביס שלושה שחקנים ושחקניות בשלושה סיבובים שונים. הפרסים כוללים את הרחבת הקטאן "ערים ואבירים", השוברים האמורים,גביע מהודר וכמובן תהילת עולם.

לא רק לחנונים (אבל המצולמים ספציפית כן). צילום: GettyImages
לא רק לחנונים (אבל המצולמים ספציפית כן). צילום: GettyImages

ארבעה טיפים חשובים לשחקני קטאן מתחילים

1. כמעט בכל משחק יהיה חסר משאב, חשבו על אלטרנטיבות (שימוש בנמלים או בקלפי פיתוח למשל)

2. אל תמהרו להשתמש בקלפי פיתוח כגון מונופול או שנת שפע, שמרו אותם לעיתוי מפתיע

3. שימו לב להצבות של היריבים בשולחן ובעיקר למשאבים שעליהם הם ממוקמים

4. בעת מסחר עם היריבים אל תמהרו לחשוף את המשאבים שבהם אתם מחזיקים