"אפשר להתפרנס ממוזיקה בתל אביב. יש אקשן – הכל קורה פה"

נעה איילי, 31, בזוגיות, צ'לנית. מספרת איך הופכים תחביב מילדות למקצוע והאם באמת אפשר להתפרנס רק ממוזיקה? 

נועה איילי (צילום: איליה מלניקוב)
נועה איילי (צילום: איליה מלניקוב)
20 בספטמבר 2018

 

שם: נעה איילי

גיל: 31

סטטוס: בזוגיות

תעסוקה: צ'לנית

מתי ומאיפה הגעת לתל אביב?
"נולדתי וגדלתי ביישוב כליל שבגליל המערבי. כבר בתיכון הייתי מגיעה לתל אביב ברכבת לשיעורי צ'לו עם הקייס הענקי. זה כלל אכילות ראשים שהתלוו למראה הזה. רק בתקופת הצבא, כשהייתי מוזיקאית מצטיינת ולמדתי באקדמיה תוך כדי, עברתי באופן רשמי לעיר. גרתי בהתחלה בדירות שותפים ברמת אביב, בחיים לבנון ובאינשטיין. כשסיימתי את התואר הראשון התקרבתי למרכז העיר ומאז אני מדרימה – השבוע עברתי ליפו".
איך העיסוק המוזיקלי הפך למקצוע?
"אבא שלי, זכרו לברכה, היה מוזיקאי, לכן היה ממש טבעי שתהיה לי זיקה לזה. בגיל 10 שאלו אותי בבית באיזה כלי ארצה לנגן ולאור העובדה שלא היו המון אפשרויות בפריפריה, קיבלתי השראה מהשכנה שלי בכליל שלמדתי צ'לו. לא שאלתי את עצמי מה אני רוצה לעשות, כי גם בתוך עולם המוזיקה עצמו המסלול לא מותווה או ברור. מוזיקאים ממשיכים בדרך כלל לתואר שני ומתפתחים במישור הקלאסי אם זה הכיוון שלהם. אחרי התואר הראשון התחלתי לעבוד בכל מיני הפגות, לנגן באירועים וללמד. זה התגלגל משם בצורה מאוד ורסטילית".

האם באמת אפשר להתפרנס אך ורק ממוזיקה?
"לגמרי אפשרי, אבל דורש גם מזל וגם עבודה קשה. אני יכולה להעיד על עצמי שבשלבים המוקדמים יותר בקריירה שלי, עשיתי דברים שהיום לא הייתי מעזה – לנגן לייב, די.ג'יי בחתונות או להיות בהרכב כנריות מגעיל שלובשות שמלות פאייטים. זה לא מזהיר אבל אלה היו האופציות שלי להרוויח כסף, דרך זה נחשפתי להמון אנשים שמינפו אותי אחר כך. צריך להיות מגוון ואמיץ, מה שמשמר רשת עבודה יחסית יציבה. תל אביב מאפשרת את זה, הכל קורה פה. יש אקשן, יש ביקוש ובגלל שהרבה פעמים זמינות גבוהה וניידות נותנים לך עבודה – המגורים פה מאפשרים פרנסה".
בתור מי שנמצאת בעולם הזה יותר מעשור, איך את רואה את השינויים בו?

"השוק חווה שינויים, ללא ספק. הייתה תקופה, לפני כמה שנים טובות, שאייל גולן צירף רביעיית מיתרים וזה פתח טרנד בעולם הזמר המזרחי – זה שינה את הביקוש ואת היקף העבודה. גם להקות רוק נוטות לשלב כלי מיתר בתקופות מסוימות. ניגנתי למשל ב'סיפור הפרברים' בקאמרי. ההחלטות הקטנות האלה יוצרות גלים ומשפיעות על המוזיקאים בעיר באופן ישיר".

מה הדבר הכי תל אביבי בעינייך?
"קפה מאירסון ביום שישי".