כתבה

8 נושאי שיחה שיעזרו לכם לשבור את הקרח במרחב המוגן

המצב לא הותיר לנו ברירה אלא להכיר את השכנים. וזה מביך. מאוד. מזלנו שיש את קורין גדעון, תשתיות רעועות והזדמנות פז לאיוונט של "לק ומרק" כדי שלא יהיה אוקוורד

אזעקה בחוף הים. צילום: גטי
אזעקה בחוף הים. צילום: גטי

בואו נודה באמת, רובנו לא מעוניינים ליצור קשרים אנושיים שאינם הכרחיים, ולכן אנחנו כמעט ולא מכירים את האנשים שחיים מאחורי הדלת שלידנו. המצב הנוכחי כפה עלינו להעביר דקות ארוכות של שתיקה מביכה יחד עם האנשים הזרים האלה, ואנחנו לא תמיד בטוחים איך לשבור את הקרח. אספנו עבורכם כמה שאלות ונושאי שיחה שיוכלו לשמש כנקודת התחלה של שכנות מופלאה.

איך קוראים לך?
בואו נודה באמת, אתם לא סגורים איך קוראים לכל השכנים שלכם. אתם כמעט בטוחים שלזאת שגרה לידכם קוראים רעות או ענבל או דריה. נכון, זה מביך לשאול לשמם של אנשים שגרים לידכם למעלה משנתיים, אבל אין ברירה. מרגע זה השכנים שלכם הם כבר לא האנשים שאתם ממלמלים להם ״בוקר טוב״ פעם בחודש, אלא שותפים לדרך שתבלו איתם חלק ניכר מהימים הקרובים שלכם. תשאלו לשמם בהזדמנות הראשונה, לאחר מכן זה רק יעשה מביך יותר.

משרד. צילום: שאטרסטוק
משרד. צילום: שאטרסטוק

במה אתה עובד?
שאלה בסיסית שעשויה להתגלות כשימושית מאוד. את מעצבת גרפית והשכן שלך מורה ליוגה? יכול להיות שמצאת לקוח חדש! אתה שף והשכנה שלך מניקוריסטית? זאת ההזדמנות שלך לארגן אירוע לק ומרק כמו שתמיד רצית! ייתכן שאף תגלו ששניכם עובדים באותו הרחוב ותוכלו לחלוק את ארוחת התן-ביס הבאה שלכם.

מה את הכי שונאת בבניין?
בדיוק בזמנים כאלה, אין דבר שמאחד יותר כמו שנאה משותפת. כדי להימנע משנאה על רקע דת או לאום, התמקדו במכנה המשותף הכי רחב שלכם – הבניין שלכם. דברו על התמ״א בבניין ממול שמפריע את מנוחתכם, על התשתיות המפוקפקות או על השכן מהקומה למעלה שממש אוהב לגרור ספות ב-2 בלילה.

קורין גדעון
אפרופו שנאה שמאחדת, מה יותר איחד את עם ישראל בשנה האחרונה מאשר דעות שליליות על קורין גדעון? לא משנה בת כמה השכנה שלכם או מהיכן היא באה, ככל הנראה תהיה לה דעה שלילית על קורין גדעון. לאחר הישמע קו״ח הפיצוץ הרם, תוכלו לסיים את השיחה במשפט ״טוב, מזל שאין לידנו חלון״.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Corrina Gideon (@corringideon)

מה המזל שלך?
מעבר לשיח הממושך שהשאלה הזאת צפויה לייצר, המידע שתקבלו עשוי לשמש אתכם בעתיד. השכן שלכם הוא טלה? הימנעו מעימותים אתו. השכנה שלכם היא סרטנית? צפו למשלוח מנות מקסים בפורים. צריכים מישהו שישים עין על הנרקומן הקריפי מתחת לבניין? פנו לשכן האריה.

מהם המשלוחים האהובים עליך בוולט?
הידעתם? על פי מקור מאוד לא אמין או מבוסס, התל אביבי הממוצע מוציא כ-1,200 ש״ח על דמי משלוח בוולט בשנה. גיליתם שגם השכן שלכם אוהב את הסום טאם של התאילנדית בהר סיני? שתפו פעולה המשלוח הבא שלכם, תרסקו את סכום המינימום של ההזמנה וחתכו את דמי המשלוח והטיפ בחצי. המשיכו כך בשנתיים הקרובות ותחסכו מספיק כסף כדי לקנות את האזניות שכל כך רציתם.

בדידותו של השליח למרחקים קצרים. שליח של Wolt בפעולה (צילום: שאטרסטוק)
בדידותו של השליח למרחקים קצרים. שליח של Wolt בפעולה (צילום: שאטרסטוק)

שכר דירה
הדבר הזה שאוכל לנו את המשכורות מעסיק את כולנו. עוד יותר ממה שמעסיק אותנו שכר הדירה של עצמנו, מעסיק אותנו זה של אחרים. נצלו את ההזדמנות כדי לרחרח ולהבין – האם נפלתם על מציאה או שמא אתם הפראיירים של הבניין? אם תגלו שכן שסגר דיל טוב יותר משלכם, התיידדו איתו ואולי הוא יזכור אתכם כאשר יצטרך להעביר את הדירה הלאה.

איך אפשר לעזור?
השאלה הקטנה הזו תחבר ביניכם לבין השכנים ופשוט תהפוך את החוויה של כולכם לנעימה וקולקטיבית יותר. שימו לב להבדל הסמנטי בין השאלה הזו לבין ״את/ה צריך/ה עזרה?״. ראוי לצאת מנקודת הנחה שכל אחד מאיתנו ישמח לעזרה כלשהי. בין אם זה קצת טבק שבדיוק נגמר לנו, קצת אוכל לאלו שלא נערכו לסגירת המשלוחים או פשוט שיחה עם אדם ידידותי שירגיע מעט את החרדה. זו הזדמנות נפלאה גם לבקש מהשכן לצלצל בדלתיכם במידה ולא התעוררתם מהאזעקה, ולהציע לעשות את אותו הדבר גם עבורו אם הוא חפץ בכך.