"יש עיוורים שגם אם לא ראו אף פעם, יכולים לגעת בבד או בגזרה של בגד ולדעת לבד מה מתאים להם"

נטלי זיצ'יק, 27, רווקה, סטייליסטית לעיוורים ולרואים. הגיעה לתחום כדי להתנדב ולעזור, מאז עוזרת לאנשים עיוורים לבחור בגדים ולהרגיש טוב עם עצמם

נטלי זיצ'יק (צילום: איליה מלניקוב)
נטלי זיצ'יק (צילום: איליה מלניקוב)
23 במאי 2017

 

שם: נטלי צ'יזיק

סטטוס: רווקה

גיל: 27

תעסוקה: סטייליסטית לעיוורים ולרואים

מאיפה את במקור ומתי הגעת לעיר?
"אני מנתניה והגעתי לעיר לפני שנה וחצי, אחרי שלוש שנים של לימודי אופנה במילאנו. רציתי לעבוד בתחום אז היה לי ברור שאנחת בתל אביב, כי בפרברים אין אפשרות לעסוק באופנה".

[tmwdfpad]ספרי על הדירה הראשונה שלך.
"אני עדיין גרה בה, בצייטלין. אחת השותפות היא החברה הכי טובה שלי. אנחנו אוהבות את הברים השכונתיים, המשבצת ודיזי פרישדון, ואת המיקום השקט. אנחנו אמנם גרות בתל אביב אבל אין פה מהומה, חוץ מההפגנות בכיכר רבין".

איך נכנסת לתחום של סטיילינג לעיוורים?
"ממש רציתי להתנדב, אז לפני כחצי שנה פניתי לעיריית תל אביב־יפו והם הפנו אותי למרש"ל – מרכז השירותים לעיוור. מאז אני נפגשת אחת לשבוע עם עיוור או עיוורת בקניון כלשהו, ויחד אנחנו מחפשים בגדים שיתאימו להם. בהתחלה חטפתי שוק כשגיליתי שהם לא צריכים שום עזרה בתפקוד, הם מסתדרים נהדר, אבל לאנשים שנולדו בלי יכולת הראייה יש לפעמים חוסר פרופורציה בגוף שלהם, כי כשאתה לא יכול לראות אתה לא יודע ללכת נכון. תינוק מחקה אנשים סביבו, וכשאתה עיוור אתה לא יכול. לעומת זאת יש עיוורים שגם אם לא ראו אף פעם, יכולים לגעת בבד או בגזרה של בגד ולדעת לבד מה מתאים להם".

איך מסבירים התאמת צבעים לאנשים שלא רואים?
"אדם יכול לבוא אליי עם חולצה בצבע לא מחמיא, ופתאום אני שמה עליו צבע ירוק וזה מאיר לו את כל הפנים. הוא לא יודע שזה צבע ירוק או איך נראה אור בפנים, אבל הוא יודע להבין את הכוונה. היה מישהו שהתנדבתי איתו, אדם מבוגר, שעד אז קנה בגדים עם אבא שלו בגדרה. אך שהוא עיוור הוא רצה לעשות שינוי מוחלט. אז לקחתי אותו לזארה והעליתי לו את רמת הנראות, אבל המודעות הייתה שלו".

מהי טעות הסטיילינג הכי נפוצה ברחובות תל אביב?
"כפכפים, חד משמעית. לא חשוב באיזו תקופה – בקיץ, בחורף, בגשם או בסופות – אנשים נועלים כפכפים, גם עם שמלות וגם עם ג'ינס. כשהגעתי למילאנו אנשים היו מסתכלים עליי בעין עקומה כשהסתובבתי עם כפכפים, ומאז לא יצאתי ככה מהבית. זה לא מייצג שום סטייל, זה פשוט נוח".

מה הדבר הכי תל אביבי בעינייך?
"בהמשך לתשובה הקודמת – נוחות. הכל פשוט קרוב ונוח, ככה שאין צורך לעזוב את מדינת תל אביב. אנשים שמגיעים לפה מחפשים את הנוחות הזאת ומחפשים חופש, שזה מצחיק כי צריך לעבוד כל כך קשה כדי לחיות את החופש הזה".