"אני לא חושב שיש דבר כזה ספר מוזר. הכל מוזר, לא?"

נעים כהן, 35, נשוי + 3, הבעלים של הנסיך הקטן. בגיל 19 הקים את החנות שהפכה מאז למוסד תל אביבי. "הספרות עדיין בועטת, אבל אנשים היום קוראים פחות ספרים ויותר רואים סדרות"

נעים כהן (צילום: איליה מלניקוב)
נעים כהן (צילום: איליה מלניקוב)
16 במאי 2017

 

שם: נעים כהן

גיל: 35

סטטוס: נשוי + 3

תעסוקה: הבעלים של הנסיך הקטן

מאיפה אתה במקור ומתי הגעת לעיר?
"במקור אני מהרצליה, אבל את רוב שנותיי העברתי בפנימיית עלומים כפר סבא. לתל אביב הגעתי ב־2001, כשהייתי בן 19, חייל".

ספר על הדירה הראשונה שלך.
"הגעתי לעיר עם עוד חבר מהפנימייה. אני זוכר שנסענו יחד באוטובוס והגענו ישירות למשרד תיווך. גרתי ממש מעל המנזר והייתי מבלה שם די הרבה. היה תענוג".

איך הגיעה ההחלטה להקים את "הנסיך הקטן"?
"אבא שלי עסק באיסוף עתיקות ופריטים ישנים – בעיקר מטבעות, בולים וספרי יד שנייה. הספרים היו אלה שמשכו אותי. כשהגעתי לעיר מכרתי ספרי יד שנייה בשוק העתיקות בכיכר דיזנגוף. במהלך השבוע הייתי אוסף אותם, בעיקר משוק הפשפשים, ומוכר אותם בסוף השבוע. ככה למעשה התפרנסתי והצלחתי להחזיק את הדירה שלי בתל אביב. ב־2001 הקמתי את הנסיך לבד, דברים אז היו פשוטים יותר והרבה יותר זולים. עשיתי שבוע־שבוע בצבא, במשך שבוע הייתי בחנות ובשבוע שהייתי בצבא העסקתי עובדים. מאז נדדנו לשישה מקומות שונים באותו אזור".

מה הספר המוזר ביותר שלקוח הזמין?
"היה מישהו שהיה אובססיבי להיטלר. הוא היה מבקש כל ספר שהיה מנתח את האיש מבחינה פסיכולוגית. אבל תכלס אני לא חושב שיש דבר כזה ספר מוזר. הכל מוזר, לא?".

אנשים קוראים פחות ספרים כיום?
"הספרות עדיין בועטת, אבל לתחושתי לאנשים יש פחות זמן לקריאה. אני חושב שאחת הסיבות היא העובדה שנוספו מדיומים. אנשים רואים סדרות טלוויזיה, משוטטים בפייסבוק ופחות קוראים ספרים. למשל הדיבור סביב הסדרה 'בנות' שהרגע הסתיימה, אנשים התייחסו לזה כמו אל יצירה ספרותית. אני מדבר על הרוב, כמובן עדיין יש אנשים שמקדישים את חייהם לספרים. זו תנועה מתמדת, יש דור חדש של חבר'ה צעירים שמגיעים לכאן, שמתעניינים ולומדים".

אתה מוצא זמן לקרוא?
"לא ממש מסתדר לי לאחרונה בעקבות מחסור בזמן. אני קורא פחות ספרי פרוזה ויותר ספרים שאפשר לקרוא בחלקים".

מה הדבר הכי תל אביבי בעיניך?
"העובדה שאפשר ללכת מדיזנגוף לרחוב העלייה ברגל תוך 20 דקות. שאפשר לשוטט ולפגוש אנשים שאתה מכיר, לא משנה איפה".