נעלם וחוזר: השיאים וההתרסקויות בקריירה של בן אפלק

לכבוד צאת "נעלמת" בכיכובו, חזרנו לעליות ולמורדות בקריירה ובחייו של בן אפלק

בן אפלק
בן אפלק
16 באוקטובר 2014

בן אפלק. שתי מילים פשוטות שמעלות כל כך הרבה אמוציות. לאורך עשורים של קריירה, אפלק עורר אנטגוניזם כמעט כמו שהוא עורר אהדה, הסתבך בשערוריות סמים, נכנס לגמילה, יצא עם לא מעט כוכבות וגם ניסה את מזלו כשחקן וכבמאי רציני. לכבוד צאת "נעלמת", הסרט השנוי במחלוקת בכיכובו, חזרנו לשיאים ולהתרסקויות בקריירה של אפלק:

עלייה / 1980

כבר בגיל 8 אפלק התגלה כאופורטוניסט, כשהתחבר עם שכן בלונדיני וחמוד בשם מאט דיימון. השניים הכירו כשגרו בשכנות בקיימבריג', מסצ'וסטס וכך, ברגע רנדומלי אחד, נוצר לו אחד הברומאנסים המרגשים בתולדות הוליווד.

עלייה / 1995

אפלק משתף פעולה לראשונה עם הבימאי קווין סמית', בסרט "Mallrats". הסרט אמנם זכה לביקורות פושרות, אבל הפך עם השנים ליצירת קאלט אהובה במיוחד. סמית' כנראה התאהב באפלק, שמאוחר יותר יופיע גם בסרטיו "Chasing Amy", "דוגמה", "ג'יי ובוב השקט מכים שנית" ו"Clerks 2".

עלייה / 1997

אפלק ודיימון כותבים יחד את התסריט ל"סיפורו של וויל האנטינג" וזוכים באוסקר על התסריט המקורי הטוב ביותר. עד היום, השמועות טוענות שדיימון הוא זה שכתב את התסריט, ושאפלק ניצל את החברות בין השניים כדי לקבל קרדיט. השניים גם כיכבו בסרט, מה שהפך את אפלק מבחור דיי אנונימי לשם לוהט בהוליווד ולשחקן מרוויח.

קו ישר/ 1998

אפלק מככב ב"ארמגדון" סוחט הדמעות, צעד שהוביל למסורת מפוארת של השתתפות בסרטים גרועים אך גם מרוויחים במיוחד, בהם כולם לוקחים את עצמם הרבה יותר מדיי ברצינות.

ירידה / 2001

אפלק מאשפז את עצמו במכון גמילה, ומצהיר שהוא סובל מאלכוהוליזם. השמועות אומרות שדווקא צ'רלי שין למוד הגמילות הוא זה שעזר לאפלק להתאשפז ותמך בו לאורך כל הדרך. אם זה לא סימן שהגעת לתחתית, אנחנו לא יודעים מה כן.

קו ישר / 2003

אפלק מככב ב"דרדוויל" כגיבור-על עיוור, באדפטציה שהצליחה להיות אפילו יותר מגוחכת מהקומיקס עליה היא מבוססת. הסרט זכה לביקורות נוראיות, מה שמוכיח שאפילו אפלק בטייץ אדום לא יכול להציל פרויקט גרוע. על הסט שלו, אפלק פגש לראשונה את ג'ניפר גארנר, מי שלימים תהיה אשתו.

ירידה / 2003

אפלק מככב בסרט "Gigli", לצד אחת ג'ניפר לופז. הסרט נחשב עד היום בעיניי רבים לסרט הגרוע ביותר שנעשה בהוליווד. שום סכום בעולם לא היה צריך לשכנע את אפלק להשתתף בסרט שאפילו את השם שלו אף אחד לא יודע איך להגות.

ירידה / 2002-2004

לאחר ששרדו את זוועות "Gigli" ביחד, אפלק ולופז פרצו לתודעה עם אחד הרומנים המתוקשרים שנראו בהוליווד עד אותה תקופה. הרומן, שהגדיר מחדש את מונח החשיפה המוגזמת, סלל את הדרך לרומנים הוליוודים נוספים, החדיר לעולם את הכינוי: Bennifer ובכך השיק את טרנד השמות המחוברים. באותה תקופה, במה שנדמה כשיא חדש של אוננות עצמית, אפלק השתתף בקליפ של לופז, לקטע "Jenny From the Block". הקליפ, שהתיימר לצאת כנגד תרבות הפפארצי שהולידה את תופעת ה"בניפר", למעשה פשוט הציג את אפלק נוגע בתחת האלוהיי של ג'יי.לו בלוקיישנים שונים.

ירידה / 2004

לאחר תקופת אירוסין קצרה וכמה פרידות וחזרות, בניפר סוגרים את הבסטה ונפרדים סופית. הוליווד לא יודעת נפשה מרוב צער. בראיונות מאוחרים יותר, אפלק מודה שהתקופה עם לופז הייתה אחת מהגרועות בחייו. נו, באמת.

ירידה / 2004

אפלק מככב ב"ג'רזי גירל", הנפילה הגדולה ביותר של קווין סמית' עד היום. אפלק זוכה על הסרט למועמדותו השישית (!) בפרסי הראזי, לשחקן הגרוע ביותר. ואם זה לא מספיק, בסרט, שיצא לאחר פרידתם המתוקשרת, משחקת גם ג'ניפר לופז.

ירידה / 2006

אפלק רושם שפל מקצועי נוסף, כשהוא משחק ב"להסתדר בחיים ולהישאר נשוי", קומדיה רומנטית שיצאה ישר ל-DVD בארצות הברית, וגם במרכזה סיפור מופרך עם יומן. בישראל, הסרט דווקא זכה להפצה מסחרית. מי אתם, אנשים שצפו בסרט הזה בקולנוע?

עלייה / 2005

אפלק וג'ניפר גארנר פורצים ברומן מתוק עד בחילה. אפלק, שנדמה שלמד מכוויות העבר, שומר את הקשר מחוץ לעיניי המצלמות. השניים מתחתנים אחריי כמה חודשים בלבד, והקשר שורד עד היום +3 ילדים יפים מדיי.

עלייה / 2006

לאחר שורה של בחירות סרטים אומללות, אפלק משתתף ב"Hollywood Land", לצד אדריאן ברודי ודיאן ליין. אפלק זוכה להערכה מחודשת ואף למועמדות לפרס שחקן המשנה הטוב ביותר בפרסי גלובוס הזהב.

עלייה / 2007

אפלק ממשיך להתאושש ומביים את סרטו הראשון, "נראתה לאחרונה". הוא מעניק את התפקיד הראשי לאחיו הפחות מוצלח, קייסי, שמגלם בו בלש פרטי מהורהר. הסרט זוכה לאהבת המבקרים והקהל, ומצליח להפתיע את כל מי שהתרגל לצפות לגרוע ביותר מאפלק.

עלייה / 2008

אפלק מגלה הומור עצמי משובח כשהוא מככב בסרטון "Fucking Ben Affleck" כמושא אהבתו של ג'ימי קימל. הסרטון הגיע כתגובה לחברתו של קימל דאז, שרה סילברמן, שטענה שהיא מצידה מזיינת את חברו הטוב של אפלק, מאט דיימון.

עלייה / 2010

אפלק כותב ומביים את סרטו השני, "גנב עירוני". הפעם הוא לא מתאפק, ומלהק את עצמו לתפקיד הראשי, מה שלא מונע מהסרט להצליח ומג'רמי רנר להיות מועמד לאוסקר על שחקן המשנה הטוב ביותר על תפקידו בסרט.

עלייה / 2012

במה שמצטייר כאחד מהמהפכים המרגשים בהיסטוריה של הוליווד, אפלק מצליח לזנוח את תדמיתו כשחקן גרוע ואדם לא רציני, והופך לאחד הבימאים המעניינים והמסקרנים בהוליווד. "ארגו", אותו ביים ובו הוא מככב, מספר את סיפורו של סוכן ה- CIA טוני מנדז, שבמסווה של מפיק קולנוע מחלץ שישה אמריקאים שמצאו מחסה בשגרירות קנדה בטהרן. "ארגו" זכה בשלושה פרסי אוסקר, ביניהם הסרט הטוב ביותר, וכן בשלל פרסים אחרים. אפלק סוף סוף זוכה לכבוד בקרב הקהל והמבקרים.

ירידה / 2013

האינטרנט קורס בעקבות ההכרזה שאפלק הוא זה שיכנס לחליפה הצמודה של בטמן בסרט המצופה והמושמץ "באטמן מול סופרמן". נדמה שהקהל רק ציפה להזדמנות לחזור ולרדת על אפלק, שזכה לקללות, להעלבות ולבוז – לא רק מגיקים של קומיקס. אפלק חוזר לתפקידו כאיש השנוא בהוליווד והעולם נושם לרווחה.

ירידה / 2014

אפלק מכבב בסרט המדובר והמצופה "נעלמת", אדפטציה קולנועית של דיוויד פינצ'ר לספרה של ג'יליאן פלין. מרגע יציאתו לאקרנים, "נעלמת" עורר סערה וזכה להאשמות שהוא מיזוגני, מעליב ופשוט גרוע. אפלק משחק בסרט את דמותו של ניק דאן, דוש מעצבן שמתייחס לכל הנשים בחייו כמי שמטרתן לשרת פונקציות שונות בחייו, ולא כבני אדם בפני עצמן. הסרט אולי ירוויח לאפלק הרבה כסף והרבה באזז, אבל כמי שעבד כל כך קשה כדי לדרוש שיתייחסו אליו ברצינות, "נעלמת" הוא צעד שנוי במחלוקת.