למה התגובות לעונשה של נעמה יששכר כל כך אכזריות?

בניגוד למקרה הצעירים מקפריסין, נראה שעונש של שבע וחצי שנים בכלא הרוסי על הברחה של 9 גרם לא מעורר את חמלתו של המגיב הישראלי הממוצע. דעה

נעמה יששכר
נעמה יששכר
15 באוקטובר 2019

"נעמה יששכר לא יוצאת לי מהראש ואסור לנו לזנוח אותה", כתבה בפייסבוק השחקנית אניה בוקשטיין על מקרה המטיילת הישראלית שזיעזע את הרשת בשבוע האחרון. יששכר, שנתפסה בחזרתה מהודו בשדה התעופה של מוסקבה, נעצרה על החזקה של תשעה גרם חשיש. לאחר חצי שנת מעצר ברוסיה, גזר עליה בית המשפט המקומי ריצוי של 7.5 שנים בכלא הרוסי.

בפוסט, ששותף בעמוד הפייסבוק של "הצינור", קראה בוקשטיין להשיב את המטיילת הצעירה לביתה. "מהרגע הראשון שקראתי על מעצרה של נעמה ברוסיה היה ברור שמשהו בסיפור הזה מסריח", כתבה, "אבל רק עכשיו אנחנו מבינים שזה לא רק מסריח, זה חמור. נכון, בתיק שנעמה שלחה בבטן המטוס היו סמים, פחות מעשרה גרם, לכאורה עשתה שטות ויש לזה מחיר – אבל בשום פנים ואופן לא מחיר של שבע וחצי שנות מאסר. פה, ועכשיו זה ברור לכולם, קורה משהו אחר ומסוכן הרבה יותר".

המגיבים לא כועסים בכלל על נעמה, הם לא מכירים אותה ולא יודעים מה עבר לה בראש; המגיבים כועסים על מה שנעמה מייצגת עבורם. הסטלנית הזאת, הצעירה פורעת החוק ש"חושבת שהכל מגיע לה"

דבריה של בוקשטיין אינם השערה קונספירטיבית. כל גופי התקשורת שסיקרו את הנושא הודיעו כי יששכר מוחזקת במוסקבה כבת ערובה בתמורה לשחרורו של ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב, העצור בישראל ומבוקש על ידי ארה"ב. העונש שהוטל על יששכר חסר תקדים, ואלמלא שימשה קלף מיקוח בידיהם של הפוליטיקאים, יתכן שהיה מסתכם בחודשי מאסר ספורים או קנס כספי.

העובדות האלה לא ריככו את לבם של המגיבים, שסירבו להזדהות עם סבלה של יששכר. "עם כל הכבוד למקרה שלה, אני רוצה לראות קודם כול את אברה מנגיסטו בבית", "אנשים עושים שטויות ואחר כך בוכים", "היא לא ילדה קטנה", "יש חוקים בעולם", "אם היו אוכפים פה חוקים, לא הייתם חושבים שכל העולם מגרש משחקים שלכם" ועוד אלפי תגובות ברוח הזו גדשו את הפוסט של בוקשטיין ופוסטים דומים. נראה שהעם שהנפיק את התואר "בני טובים" ו"צדיקים" לצעירים בקפריסין מסרב להזדהות עם בחורה שהבריחה 9 גרם חשיש במזוודה.

אם נצליח לשים רגע בצד את הסלחנות הציבורית כלפי פשעים חמורים יותר, יש בתגובות הללו צדק; לציבור באמת לא אכפת מספיק מאברה מנגיסטו ומהעדה האתיופית בכלל, בעוד שבעלי המראה הצברי זוכים לסיקור תקשורתי רחב, וזה מעצבן. גם טיפשות היא עניין מכעיס, ואין עוררין על כך שהמעשה של יששכר מטופש. אבל לא היעדרותו של מנגיסטו ולא טיפשותה של יששכר מצדיקים כליאה ארוכה כל כך בכלא.

המגיבים לא כועסים בכלל על נעמה, הם לא מכירים אותה ולא יודעים מה עבר לה בראש; המגיבים כועסים על מה שנעמה מייצגת עבורם. הסטלנית הזאת, הצעירה פורעת החוק ש"חושבת שהכל מגיע לה", כך משערות רבות מהתגובות. הטוקבקיסט הישראלי מבין את חוסר המידתיות של העונש, ודווקא היא זו שמגבירה את ההנאה שלו. הוא מדמיין את ההפתעה על פניה של יששכר, בטלנית גזורה, שמגלה ברגע אחד שהחיים לא פיקניק. אם הייתה נלחמת על שלום המדינה – מילא, היינו נזעקים לעזרתה, אבל החצופה מרשה לעצמה בגיל 26 לעזוב הכל ולטוס לחופשה, בזמן שאנחנו כלואים במרדף אחר קריירה, משפחה וכסף. מבחינת המגיבים, לנעמה היה מספיק חופש – עכשיו הגיע הזמן לדחוף אותה לאמא של בתי הכלא.

"סוחרת סמים", הגדירו אותה רבים, מתעלמים לחלוטין מהעובדה שתשעה גרם חשיש שווים מאות שקלים בודדים בלבד. נעמה יששכר לא סחרה בסמים ולא פגעה באיש. היא עברה על החוק, וראויה להיענש על כך באופן מידתי עבור מי שכל פשעה הוא נגד החוק בלבד. חשבו על כל הפעמים שבהן עשיתם ביודעין עבירת תנועה, ויתרתם לעצמכם על איסוף הקקי של הכלב או שנוררתם למישהו מצית. בכל אחד מהמקרים האלה, פגעתם בזולת יותר מנעמה יששכר. עכשיו דמיינו את עצמכם בצינוק מסריח וחשוך, גדוש פושעים מכל סקאלת הפשע, בארץ זרה. עדיין נשמע לכם הוגן?