עכשיו זה מדעי: נצנצים מזהמים את העולם ומזיקים לאיכות הסביבה

החלקיקים הקטנטנים עשויים פלסטיק שלא עוצר במסנני הביוב ומגיע עד לאוקיינוס שם הוא מזהם את הסביבה ואף גורם למוות לדגים שבולעים אותו. כל הנוצץ זהב? מסתבר שממש לא

קים קרדשיאן עם המון נצנצים מזהמים. צילום מסך
קים קרדשיאן עם המון נצנצים מזהמים. צילום מסך
4 בדצמבר 2017

המודעות לאיכות הסביבה עולה בכל העולם ויחד איתה ההבנה שרוב החומרים שנמצאים סביבנו הם חומרים מזהמים שמזהמים את העולם במשך מיליוני שנים. הפעם, המדע מזהיר מפני הנצנצים. כן כן, אותם חלקיקים בוהקים שנמצאים על רהיטים, תכשיטים, ביגוד, הנעלה, איפור ואפילו בסתם אביזרים למסיבה – הם למעשה חתיכות פלסטיק פיציות שאחרי השימוש בהן לא ניתנות למיחזור, וכך הן מגיעות בסופו של דבר לאוקיינוס – לאחר שלא נתפסו במסנן כלשהו בדרך.

קים קרדשיאן עם המון נצנצים מזהמים. צילום מסך
קים קרדשיאן עם המון נצנצים מזהמים. צילום מסך

כידוע, אימת הפלסטיק באוקיינוס היא בעיה רצינית – הדבל שלא נשטף אל החופים מוצא את דרכו ללב ים ושם הוא ממשיך לצוף ולזהם במקרה הטוב או לגרום להרג של דגים או ליוויתנים שבולעים אותו במקרה הרע.

כעת יש מי שמנסה לאסור את השימוש בפתיתים הממכרים, או לכל הפחות להסית נגדם את הקהל הרחב ולגרום לירידה משמעותית בשימושם. רשת המעונות הבריטית לילדים Tops Day Nurserie הודיעה כי מעתה ואילך נצנצים לא יהיו חלק משיעורי מלאכת היד של הילדים.
בנוסף – בריטניה ממשיכה לשאת את לפיד הנואורות וחברי פרלמנט בריטיים מנסים לאסור את השימוש בכדוריות הקטנטנות שנמצאות במוצרי פילינג שונים שכל אישה מכירה מקרוב. תחשבו על זה בפעם הבאה שאתן נכנסות למקלחת ותתחילו לשקול מוצרים אורגניים.

נצנצים. האויב הגדול של האוקיינוס. צילום: שאטרסטוק
נצנצים. האויב הגדול של האוקיינוס. צילום: שאטרסטוק

ג'ואל בייקר, מומחה לזיהום הים באוניברסיטת וושינגטון בטקומה, טוען שנצנצים הם לא יותר סמוכנים מכל חומר פלסטי אחר שבני האדם משתמשים בו, אלא שבגלל הנראות הבולטת שלהם נראה שקשה עוד יותר להיפטר מהם (נסו בהזדמנות לשפוך חבילת נצנצים לתוך שיער של מישהו ויהיה לכם בהצלחה).

כך או כך, חוק על איסור שימוש בנצנצים לא נראה באופק, בטח לא לפני מסיבות הסילבסטר הגדולות וחגי החנוכה והכריסמס שעומדים בפתח. אבל אם הסביבה חשובה לכם – בפעם הבאה שאתם קונים ציוד למסיבה, תחשבו על הליוויתן החמוד שכל זה ממש לא מגיע לו.