בכיה לדורות: מרכז דיאדה להורים צעירים עומד להיסגר

סגירתו המתוכננת של מרכז דיאדה בנמל גרמה להורים צעירים רבים למשוך את אפם בעצב. עכשיו הם פתחו קבוצת פייסבוק בניסיון לשנות את רוע הגזירה

מרכז דיאדה בנמל (צילום: אילון פז)
מרכז דיאדה בנמל (צילום: אילון פז)

אם לא יימצא פתרון יצירתי יסגור בסוף אוקטובר מרכז דיאדה בנמל את שעריו. המוסד התל אביבי, שמספק שירותים להורים צעירים, נוסד לפני 13 שנים ונמצא במשכנו הנוכחי מ־2008. דיאדה מציעה פתרונות להורים צעירים ונבוכים, החל מקורסי הכנה ללידה, דרך הדרכות הנקה ועד פעילויות לפעוטות ולילדים שכוללות חוגים, משחקיה ובריכה. הסיבה לסגירה, לדברי העובדים, היא העובדה שהנהלת הנמל מבקשת לחדש את חוזה השכירות בעלות גבוהה ב־40 אחוז, ובתנאים אלו הנהלת דיאדה מעדיפה לסגור. המפסידים הגדולים יהיו ההורים הצעירים שהמרכז מספק להם כלים רבים ו־80 העובדים שיאבדו את מקום עבודתם.

"הסיבה לסגירה היא חד משמעית", אומר אורי פרידמן, מנכ"ל רשת דיאדה. "יש עלייה קיצונית של מעל 40 אחוז בשכר הדירה שלא מאפשר קיום כלכלי לעסק בשטח הזה. מה שחורה לנו בעיקר זה שמדובר בשטח ציבורי, לא בשטח פרטי או בקניון שבו אפשר להגיד אוקיי, נשכיר לכל המרבה במחיר. כשמדובר בשטח כזה יש ציפייה לראייה קצת יותר רחבה מאשר מי משלם יותר למטר. אנחנו לא מוותרים עד השנייה האחרונה ואנחנו בטוחים שאפשר למצוא פתרון יצירתי".

עוד כתבות שיעניינו אתכם:
המדריך המלא לטיסה הראשונה עם התינוק
5 מסעדות מומלצות לכל המשפחה
האם אתם מאפשרים לילדיכם להיכשל בכבוד?

"דיאדה זה בית. וכרגע יש 80 עובדים קבועים שהולכים לאבד את מקום עבודתם", מוסיפה מיה נועמה, מנהלת המחשוב בדיאדה. כרגע בידי העובדים עצומה עם 1,200 חתימות כדי להשאיר את המרכז פתוח, ועמוד פייסבוק פעיל בשם "לא סוגרים את דיאדה בנמל" שבו הלקוחות מספרים על חשיבות המרכז עבורם.

מנמל תל אביב נמסר בתגובה: "דיאדה זכתה במכרז שפורסם לפני עשר שנים אשר על פיו שכר הדירה שאותו הציעו במכרז תקף לעשר שנים ולדיאדה ניתנת אופציה להודיע על הארכת החוזה בעוד חמש שנים נוספות תמורת שכר דירה גבוה יותר. יש לציין שמדובר בשכר הדירה הנמוך ביותר בנמל. דיאדה יושבת בקו ראשון לים באחד מהנכסים היקרים ביותר בנמל על פי הערכות שמאי. החברה פועלת על פי חוק חובת מכרזים ואין באפשרותה לסטות מן המפורסם במכרז. דיאדה ידעה כי מימוש האופציה לחמש שנים נוספות כרוך בעלייה קטנה בשכר הדירה, דבר אשר פורסם במכרז. לבעלי דיאדה הוצעו על ידי הנמל כמה תוכניות להתייעלות שיכולות היו להטיב עמם כמו צמצום השטח ושיתופי פעולה".