הממשלה אישרה את סגירתם המיידית של מוסדות התרבות

מדובר במכה אנושה לענף התרבות שמתמודד עם הפסדים של מאות מיליוני שקלים. שאול מזרחי: "אם זה לא יהיה הסמן שלנו שצריך לצאת ולמחות על האיוולת, אין לנו זכות קיום במדינה הזאת"

מחאת מוסדות התרבות (צילום: שלומי יוסף)
מחאת מוסדות התרבות (צילום: שלומי יוסף)

בישיבת הממשלה שהסתיימה בשעה האחרונה (שני) אימצו השרים את המלצות משרד הבריאות, ואישרו את סגירתם המיידית של אולמות התרבות, הברים והמועדונים. לצד אלה אושרה סגירת אולמות האירועים ומועדוני הכושר. מסעדות ייאלצו להגביל את תפוסתן לחמישים סועדים (20 בפנים ו-30 בחוץ).

מדובר במכה קשה לענף התרבות, שעוד גוסס מאז ההגבלות שהוטלו במרץ. בתי הקולנוע, למעט הסינמטק, טרם נפתחו, התיאטראות רק החלו להרים ראש ומוזיאונים נפתחו בחשש רב. על פי הערכות, ענף התרבות ספג הפסדים של יותר מ-400 מיליון שקל. יותר מ-150 אלף עובדי המגזר נותרו מחוסרי פרנסה ולא ברור מתי יוכלו לשוב לעבודה.

פורום מוסדות תרבות ואמנות בישראל הזהיר כבר במאי כי אין שום תוכנית שתמנע את קריסתם הכלכלית. באותו חודש התקיימה מחאת ענק בכל רחבי הארץ שבה השתתפו עשרות אלפי עובדי הענף.

שאול מזרחי, מבעלי הבארבי, הגיב להחלטה: "כבר אין לי מילים להביע את החידלון הזה, אי לי מילים. אם ציבור ישראל לא ייצא לרחובות להביע את שבר הכאוס, אנחנו נהפוך לעם של עבדים נרצעים לעולמי עולמים. אם זה לא יהיה הסמן שלנו שצריך לצאת ולמחות על האיוולת, אין לנו זכות קיום במדינה הזאת. אלו מהלכים פופוליסטיים זולים ומביכים. לסגור אותנו ידעו לעשות בשנייה, אבל כשהיה צריך לפתוח ידעו למרוח אותנו. מדיניות האיפה והאיפה ממשיכה".

מנכל התיאטרון הקאמרי, רן גואטה, מסר: "החלטה קשה עם השלכות קשות. אחרי כל הניסיונות להחזיר את עובדי ושחקני התיאטרון למעגל העבודה, ואת אמון הקהל כי התיאטרון הוא מקום בטוח, כואב לסגור שוב. אך מובן שהבריאות מעל הכל, ונקבל וניישם כל הנחייה".

גיא שני, מנכ"ל קולנוע לב, אמר: "התכוננו לפתיחה בקרוב והשקענו מחשבה ומשאבים כדי לאפשר פעילות בטוחה ומהנה עבור הצופים. עסקי הקולנוע סגורים מאמצע חודש מרץ ושום עזרה או מתווה לפיצויים לא הוסדרו על מנת למנוע את קריסת ענף הקולנוע".