בית המשפט הפדרלי בארה"ב: להוריד מהאוויר את אתר סדרות

אתר סדרות (צילום מסך)
אתר סדרות (צילום מסך)

בצו הכרעה שניתן אמש (ב') בבית המשפט האמריקאי נקבע כי אתרים פיראטיים ישראלים, בינהם גם אתר "סדרות" הפופולרי, מקיימים פעילות בלתי חוקית, והוא הורה לספקיות אינטרנט אמריקאיות לחסום את הגישה. האם זו סופם של אתרי הצפייה הבלתי חוקית? נו באמת, אפשר לחשוב שזה יום ראשון שלכם באינטרנט

3 במאי 2022

"הוכרעה מלחמת היוצרים הישראליים בשירותי התוכן הפיראטי בארה"ב", הכריזה הודעה לתקשורת שנשלחה היום (ג') בצהריים מטעמו של איש הקולנוע משה אדרי, והשירות אותו הוא מקדם כאלטרנטיבה חוקית לצפייה בתוכן ישראלי (כל עוד אתם חיים מחוץ לישראל), Screen iL. מאחורי ההודעה הדרמטית (והטיפה מוגזמת) הזו עומדת הכרעת בית המשפט הפדראלי בארה"ב, שפסק אמש כי מספר אתרים פיראטיים ישראלי – ביניהם האתרים הפופולריים Sdarot.TV ו-Israel TV – אינם חוקיים, והוציא צו פדראלי מידי לספקיות אינטרנט אמריקאיות לחסום את הגישה לשרתי האתרים (בהודעה נכתב "שהתחזו לאתרים חוקיים וסיכנו רבבות ישראלים", אלוהים יודע איך).

למרות שמדובר בניצחון משפטי לא מבוטל, ואין ספק שמדובר במכשול לא קטן למפעילי האתרים הפריאטים, אבל ראוי לציין שזה הוא לא צו בית המשפט הראשון איתו הם מתמודדים, שכן עוד ב-2016 צו דומה יצא בישראל שדרש מספקיות ישראליות לחסום את הגישה לאתרים. הפעם, כאמור, מדובר בצו פדרלי שישפיע על מגוון ספקיות אמריקאיות, אך ספק אם יוביל לקריסתם הסופית של האתרים – נכון לעכשיו, אתר סדרות עדיין חי, נושם ומסטרים סדרות וסרטים ישראליים ולועזיים לכל המעוניין, באופן לא חוקי. לא מן הנמנע שחסימת השרתים האמריקאים תגרום למפעילי האתר לחפש אלטרנטיביות משל עצמם במדינות אחרות, בדומה לאופן בו אתר הטורנטים פיירט ביי שרד חרף כל התותחים ששלפו כנגדו.

הצו הנוכחי יצא לאחר שבעלי זכויות התוכן הישראלי – ביניהן HOT, צ'רלטון, yes, יונייטד קינג וגופי תקשורת נוספים – הגישו תביעה בחודש פברואר האחרון נגד האתרים. משה אדרי, אחד מבעלי סרטי יונייטד קינג (לצד אחיו, לאון), מסר כי "הכרעת בית המשפט הפדראלי בארה"ב הינה הישג חסר תקדים במאבק העיקש של בעלי הזכויות הישראלים בתוכן הפיראטי. לאחר עשרות שנים בהן גונבים אותנו היוצרים הישראלים, התאגדנו יחד כל בעלי זכויות התוכן בישראל והעלנו הילוך במלחמה בגופים העבריינים שמפעילים את אותם שירותי צפייה פיראטיים ברחבי העולם. אנו קוראים לקהל הצופים הישראלי בעולם, שכל כך צמא לתוכן הישראלי, לא לתת יד לצפייה הפיראטים".