העבודות המלוכלכות: סוחר סמים

איך דופקים קופה מסמים? שבעה אנשים שהעבודה שלהם דורשת גמישות מוסרית, חוקית או מצפונית מספרים על ההצדקות, ההתלבטויות וכמובן הכסף

סוחר סמים
סוחר סמים
19 בינואר 2017

בני, 33

סחר בסמים

מתי התחלת לסחור בסמים?

"ב־2003. זה לא התחיל מרצון להיות סוחר סמים, אלא מפערי המחירים בין העיר בדרום שממנה באתי לבין תל אביב. פה כולם היו מנסים להשיג שאכטות ואנחנו היינו רגילים למחירים אחרים, אז פשוט נסענו והבאנו לפה. כל פעם הבאנו יותר ויותר".

[tmwdfpad]

כמה היית מביא?

"בהתחלה, כשאנשים היו מעשנים את הגראס הבדואי, היינו מביאים ק"ג ב־400 ש"ח. בתל אביב זה היה המחיר ל־100 גר', אז הרווח היה יפה מאוד. ואז נהיה יובש, סגרו את הגבול עם סיני והגיע החשיש. הייתי מביא 12 פלאטות (1.2 ק"ג), מוכר 10 גר' ב־200 ש"ח ומפרק את זה בשבוע וחצי. 40 אלף ש"ח לפחות בחודש. זמנים השתנו, הדור עבר לעשן הידרו, ואפשר היה להביא ק"ג ב־42 אלף עד 55 אלף. אז הייתי עושה בממוצע 30 אלף ש"ח רווח בשבועיים. היום הסכומים אחרים, קשה להרוויח. בסופו של דבר גם מצאתי את עצמי בכלא, לא לתקופה ארוכה מדי, לחצי שנה, וזו הייתה חוויה מעניינת. זה גרם לי להפסיק עם הסמים ולשנות קצת פרספקטיבה".

מאיזו בחינה?

"זה גרם לי לחשוב על מה הערך של דברים באמת. מה זה שווה אם יש לך כסף, אבל אתה בפרנויה כל הזמן ולא יודע מה להגיד לאימא שלך?".

עוד וידויים מעבודות מלוכלכות:

מדריך אבטחה בחו"ל
עובד בקזינו אונליין
לפרוייקט המלא

כמה זמן אתה משוחרר?

"בעוד חודש שלוש שנים. נאלצתי למצוא עבודה נורמלית אחרי שכמעט כל החיים לא עבדתי באופן מסודר. זה קשה לתת כל כך הרבה שעות מכל הלב ולקבל סכום זעום כל כך. זה גרם לי עוד פעם לחשוב אם חיי הפשע עדיפים. נשארתי מבולבל, אבל לא חזרתי. מאז גם המשטרה הטרידה אותי לראות אם הכל בסדר".

למה המשטרה חיפשה אותך אחרי שהשתחררת?

"באו לעבודה שלי באמתלה לא קשורה. אמרו שיש חשד למוצרים גנובים ורצו להיכנס אליי הביתה. לקחתי אותם לבית של חבר עם אישור רפואי ואז הם ראו גראס, אבל אמרתי להם שזה של החבר, ואני רק ישן פה. חיכינו שהחבר יחזור מהעבודה כדי להראות להם את האישור ואיך שהוא ראה ארבעה בלשים בדירה הוא חטף מין התקף חרדה, בכה והשתולל עד שאחד השוטרים בעצמו הדליק לו את הבאנג. השאירו אותנו עם הסמים בבית".

איך צברת בנק לקוחות?

"מפה לאוזן. השתדלתי להיות הגון מאוד, זה החוק שלי בחיים – לא לעבוד על אף אחד, לא על הלקוחות ולא על הספקים שמעליי".

היו לך לקוחות מעניינים?

"כן, מכל הסוגים. השתדלתי להימנע מערסים. היו סטודנטים ואנשי עסקים, אנשי אמנות, מוזיקה, אנשים יוצרים שתמיד כיף לקפוץ אליהם. אהבתי ללמוד עליהם, לראות את העיצוב של הדירה, את הספרים שהם קוראים. לרחרח".

מה היית אומר לאנשים ששאלו אותך מה אתה עושה?

"תלוי באיזו תקופה. כשהייתי סטודנט, וגם אחרי האוניברסיטה, מהאינרציה, הייתי אומר סטודנט. אחר כך כבר לא ידעתי מה להגיד אז אמרתי שאני יזם, כשנהייתי פרנואיד כבר שילמתי למישהו שיוציא לי ביטוח לאומי כאילו אני עובד אצלו ויוציא לי משכורת. ואז המשפחה שלי כבר ידעה, אבל הם פשוט לא שאלו. זה ערער את היחסים שלי איתם".

מה היה הרגע הכי מפחיד?

"הרגע של המעצר. אתה לא יודע מה הולך לקרות, זה כמו בסרטים, כמו ב'אוז'. זה מתחיל בתא של אנשים שנגררו מהיומיום ואז אתם הופכים מעצורי ימים לעצורים עד תום ההליכים ואתה לומד לאט לאט את החיים שם. רואה שאם אתה מתייחס בכבוד אז גם יתייחסו אליך בכבוד".

הייתה אלימות?

"מקרה האלימות היחיד שראיתי היה מכוון כלפי מלשן. זה היה מקרה חמור, שחיממו ריבה עם שמן וסוכר, חיממו טוב טוב שיבעבע. למה ריבה? כי היא נדבקת, ממוססת טוב טוב, עושה שמות. וגם היה ריב שגרם להפרדה בכל בתי הסוהר בין רוסים לערבים בגלל עגבנייה".

דאגת לעתיד שלך?

"לא מספיק… אתה לא אמור לדבר איתי על הכסף? לשאול איזה כיף היה? אתה קונה מכונית, הורס אותה, משפצר אותו בשטויות. הייתה תקופת מחאת האוהלים והרגשתי שאני צריך לעשות משהו חברתי אז לקחתי שקית גראס וחילקתי לכולם. היו גם הרבה טיסות. ארוחות שחיתות. עזרתי לחבר לסגור חוב גדול בבנק".

הסתובבת עם פושעים?

"כן, אהבתי את זה מאוד. תמיד הרגשתי את עצמי ילד אשכנזי חנון ואז אתה נוסע לגבול להביא סמים, זה כיף".

ואם מתישהו ידגדג לך ותרצה לעשות כסף?

"לתחום הזה ספציפית אני לא אכנס, אי אפשר לעשות מזה כסף עכשיו. אין לי גם את הכוחות של פעם. אולי בשביל סכומים גדולים יותר, אולי בארץ אחרת, לעשות פרויקט גידול. אין לי בעיה עקרונית לעבור על החוק, כי יש הרבה חוקים לא מוסריים בעיניי. חוק זה הרבה פעמים זמני ולא קשור למוסר. אבל זה עניין של סיכון ורווח".

אתה מתחרט שלא ניצלת כישורים אחרים שלך?

"מובן שיש חרטות, אני מניח שלכל אדם יש חרטות, לא משנה איזה מקצוע הוא בחר. מנסים לא להסתכל על זה ולחשוב על הדברים החיוביים בדרך שנבחרה".