שיחות על אלוהים עם אנשי דת: האודיטור הסיינטולוגי ספי פישלר

"בכל דת אפשר למצוא דרך לרדת עליה. בסדר, אנחנו בקטע של חייזרים, על הכיפאק. והנוצרים מאמינים שישוע נולד מבתולה". ספי פישלר, 40, אודיטור ומדריך קורסים, המרכז הסיינטולוגי בשד' ירושלים 39 יפו

לא מתרגש מהסאטירה. ספי פישלר. צילום: באדיבות ספי פישלר
לא מתרגש מהסאטירה. ספי פישלר. צילום: באדיבות ספי פישלר
6 באוקטובר 2016

ספי פישלר הוא אודיטור (יועץ רוחני בסיינטולוגיה) ומדריך קורסים של הארגון המרכזי בישראל, היושב בבניין הגדול והמפואר בשדרות ירושלים. מבחינתו כל האווירה המסתורית סביב הסיינטולוגיה היא מחשבות קונספירטיביות גרידא, רחוקות שנות אור מהמציאות. "אני חושב שזה לגמרי עניין של מדיה ועיתונות", הוא מסביר, "לדעתי הדרך הטובה ביותר לעשות כתבה מעניינת היא לנסות להציג את הנושא שלה כמשהו מסתורי או דרמטי יותר".

אז מה זה סיינטולוגיה?

"גוף גדול של ידע עם המון כתבים והרצאות מוקלטות של המייסד, ל' רון האברד (שמלבד הקמתו את הסיינטולוגיה היה גם סופר מדע בדיוני – א"ס). זו פילוסופיה דתית יישומית, משהו שאפשר להשתמש בו גם פרקטית, לא רק לדבר עליו".

מה הם עיקרי האמונה שלכם?

"קודם כל – שהאדם הוא ישות רוחנית ונצחית. הוא היה קיים הרבה לפני תקופת החיים הנוכחית ויהיה קיים גם הרבה אחריה. כל אדם הוא טוב ביסודו, אבל החוויות מהעבר וההתנסויות גרמו לנו להתדרדר במצבנו. על ידי האודיטינג (תהליך שבו האודיטור שואל שאלות – א"ס) אנחנו מצליחים להסיר את המטענים מהחוויות האלו ולהחזיר את האדם להיות האני המקורי שלו. לכל פגישה כזאת אנחנו קוראים סשן, וסשן לא מוקצב בזמן, הוא יכול לקחת שעה וגם שלוש שעות. האודיטור שואל את הבן אדם שמולו שאלות שגורמות לו להסתכל ולהתבונן על החיים שלו מכל מיני נקודות מבט או להיזכר בדברים. אחר כך הוא עונה לאודיטור את התשובות שלו ונשאל שוב ושוב את אותה השאלה, עד שעוברים לשאלה הבאה. כך זה קורה עד שהבן אדם מגיע לנקודה שבה נופל לו האסימון ומגיעה תובנה. זה נקרא 'תהליך'".

אתה מרגיש שאתם לא מובנים בציבור?

"לא. הסיינטולוגיה היא פשוט דבר לא כל כך מוכר, אבל אנשים מבינים די מהר ברגע שיש תקשורת. יש חוסר ידע אבל גם הרבה סקרנות. ברחוב יש פחות קונספירציות, זה בעיקר במדיה".

עוד אנשי דת (ואתאיסט אחד) מדברים על אלוהים:
הרב אבי זרקי, המוהל הראשי לתל אביב
האב גבראב מהכנסייה בנווה שאנן
השיח' סטל סלימאן ממסגד נוזהה
הנזיר הבודהיסטי לירן קוצ'ק כץ
הכומר האורתודוקסי נאסר קונסטנטין
הרב אליהו פרץ של קהילת סיני
האתאיסט עמיר שנבל

בינינו, יש חייזרים?

"יש, אבל האמונה בהם היא לא חלק מהסיינטולוגיה. בהחלט יכול לקרות מצב שבן אדם נכנס לאודיטינג ונזכר בתקופות חיים קודמות אז הוא יכול להיזכר בכל מיני דברים. אף אחד לא יכול להגיד לו שהוא טועה, זה נורא אינדיבידואלי. הדבר העיקרי הוא התוצאות – אם הבן אדם יצא מהסשן כשהוא השתפר".

ומה עם הפרק ב"סאות' פארק" שבו צחקו עליכם?

"נו, הם יורדים רצח על כל מי שהם עוסקים בו. זה הקטע שלהם, אני לא לוקח אישית. זו גם לא תהיה הפעם הראשונה או האחרונה שסיינטולוגיה תהיה על הכוונת של איזו תוכנית סאטירה או הומור. בכל דת אפשר למצוא דרך לרדת עליה. בסדר, אז אנחנו בקטע של חייזרים וכאלה, על הכיפאק, אבל לדברים שהם אמרו עלינו אין קשר למציאות. אפשר גם לצחוק על הנצרות ולהגיד שהם מאמינים בזה שישוע נולד מבתולה".

יש אלוהים? נמק.

"כן, בהחלט. תסתכל מסביב, אתה רואה חיים בכל מקום. זה הכוח שמניע את הכל. החומר בפני עצמו רק עומד שם דומם. מה שמנפיש את הכל ושם תנועה ומשמעות זה הכוח של החיים. זה לא דבר חומרי אלא משהו מעל העולם החומרי. אתה מבין? סיינטולוגיה לא מגדירה את אלוהים במדויק, רק מתייחסת לקיומו. האמת הכי גבוהה היא אצל כל בן אדם בעצמו".