180 פרקים על כלום: "סיינפלד" תנחת בנטפליקס באוקטובר

למה שמילניאלז ירצו לראות סיטקום על אנשים שלא עושים שום דב-- אוקיי, הבנו. "סיינפלד"
למה שמילניאלז ירצו לראות סיטקום על אנשים שלא עושים שום דב-- אוקיי, הבנו. "סיינפלד"

חיכינו לרגע הזה מאז ירידתה של "חברים" משרתי נטפליקס והנה זה הגיע: כל פרקי "סיינפלד" יהיו זמינים לבינג' הניינטיז האולטימטיבי החל מה-1.10; בקרוב נראה אם היא התיישנה יפה ואם המילניאלז יאמצו גם אותה

1 בספטמבר 2021

מאז נטישתה של "חברים" את שרתי הסטרימינג של נטפליקס ממתין העולם בנשימה עצורה לבינג' ההגיוני הבא – "סיינפלד". הידיעות על כך שנטפליקס רכשה את זכויות הסטרימינג של הסיטקום השני הכי אהוב בניינטיז מלוות אותנו כבר חודשים, ולפני שעה קלה הודיעה סופסוף ענקית המדיה ש"סיינפלד" תעלה לאוויר ב-1.10 על כל 180 פרקיה.

"סיינפלד", יחד עם "חברים", הייתה מנושאות הדגל של תור הזהב הסיטקומי בתחילת הניינטיז ובעיקר ברשת אן.בי.סי, רגע לפני שערוצי הפרימיום בכבלים השתלטו על העסק. "סיינפלד" התחילה בעונה ניסיונית של ארבעה פרקים והתנדנדה על סף ביטול, ורק נחישות לא אופיינית של מנהלי התוכן בערוץ אפשרה לג'רי סיינפלד ולארי דיוויד להרחיב את הרעיון המוזר שלהם לעונה מלאה.

הרעיון היה, כמובן, לייצר סיטקום ניו יורקית שלא באמת קורה בה שום דבר, ובמרכזה ג'רי סיינפלד בתפקיד עצמו ושלושה מחבריו המשונים. הקאסט שכלל את ג'וליה דרייפוס, ג'ייסון אלכסנדר ומייקל ריצ'רדס התלקח בכימיה מושלמת. במהלת תשע עונותיה צמח הקהל של "סיינפלד" מעונה לעונה – הרייטינג הממוצע של עונתה האחרונה היה יותר מכפול לעומת העונות הראשונות והגיע כמעט ל-40 מיליון צופים בפרק – והיא הפכה לתופעה תרבותית סוחפת.

"סיינפלד" גם פרצה את הדרך עבור תת-ז'אנר סיטקום החברים-רווקים-בעיר-הגדולה, ז'אנר שבמידה רבה הפך למאפיין של העשור כולו וגם של העשורים שבעקבותיו. מבקרי תרבות רבים סבורים שהיא הזדקנה פחות טוב מ"חברים" ושהקרינג' המעודן והחלוצי שלה לא ממש עובד בעידן האולטרה-קרינג' הנוכחי. הבינג' המילניאלי הצפוי בנטפליקס יהיה נקודת מבחן מעניינת לתיאוריה הזאת.