פשע אמיתי: סיפורי הרצח הכי מזעזעים שביצעו בני נוער

בגלל סיגריה, חתיכת לחם או בלי סיבה – את מקרי הרצח האלה, שביצעו מתבגרים, מאפיינת בעיקר קלות בלתי נסבלת. ההוא שהפך לסרט, זה שפשוט נבהל והפשלות במשטרה

נוער עברייןׁ (צילום: shutterstock)
נוער עברייןׁ (צילום: shutterstock)
29 במאי 2018

"בגיל שבע־עשרה הייתי שופט בני אדם לפי תורת האבולוציה של דרווין, אדם מכוער הוא אדם טיפש. באופן אישי יש לי סלידה מליאור. אני רואה בו אדם מכוער. זלזלתי בו, ולכן לא היתה לי הסתייגות להתנפל עליו". המילים האלה שייכות לאמיתי יונתן, החשוד ברצח הנער ליאור אופנהיים שגופתו נמצאה מרוטשת ביער אוסישקין בכפר סבא ב-1994. החדשות הציתו את דמיונם של תלמידי מגמת הקולנוע בתיכון רבין בעיר, ובמיוחד את דמיונם של דפני ודוד שיצאו לצלם סרט בעקבות הפרשה – ולא שיערו איך זה ייגמר.

עדותו של יונתן פותחת את ספרה של ג'וליה פרמנטו, "כפר סבא 2000", שמתרחש ארבע שנים אחרי הרצח הדמיוני. קוראי Time Out בחרו בספר לזוכה מועדון קריאה – ובשבוע הספר (14.6) יתקיים מפגש קוראים עם פרמנטו בהנחיית איתי הרמן (הצ'ייסר). האירוע, בשיתוף עיריית תל אביב-יפו, יתקיים בשעה 20:00 והכניסה חופשית. כאן תוכלו לקרוא קטע מהספר, וכאן תוכלו להאזין לפרקים ממנו. בנוסף, הספר יימכר בהנחה של 50% באתר הוצאת ידיעות אחרונות, וגרסה מוקלטת תימכר ב-50% הנחה באתר אייקאסט.

בעקבות "כפר סבא 2000", הנה מקרי רצח שביצעו בני נוער באמת: בני טובים כמו הרוצחים בספר, נוער במצוקה או פשוט מתבגרים משועממים.

עוד כתבות מעניינות:
למקרה שפספסתם: מה קורא במועדון קריאה?
הדברים הכי טובים שיצאו מכפר סבא
בוחן פתע: מי כתב את הספר הזה?

השוד שהסתבך

אמ;לק: נער בן 15 ניסה לשדוד בית, נבהל ורצח את עו"ד ענת פלינר
המקום: רמת השרון
הזמן: 10 באפריל 2006

ערב אחד החליט ת', נער בן 15 מרמת השרון, לשדוד את אחד הבתים בסביבה. הוא יצא מהבית חמוש בכפפות שחורות וסכין קומנדו השייכת לאביו, שוטט מעט ברחובות עד שנקש על דלת ביתה של עו"ד ענת פלינר (42). "מי זה?", שאלה פלינר, שילדיה היו בבית באותה השעה. "זה השכן", השיב הנער. כשנפתחה הדלת הוא ציווה עליה לתת לו את כספה, ומיד דקר אותה בבטנה. בשחזור הרצח הסביר ת' כי הוא "רק רצה להבהיל אותה", וסיפר: "היא נבהלה וצרחה וגם אני, ואז דקרתי אותה בסכין פעמיים בבטן". כשברח מהמקום הוא השליך את הסכין והכפפות לפח אשפה סמוך.

מקרה הרצח פוענח רק שנתיים לאחר מכן, כשת' נעצר בחשד לגניבת קטנוע. ההרגל המגונה של זריקת כפפות לפח עלה לו בהשוואת דגימות DNA – ובשנת 2011, במקביל לפרסום קלטת שחזור הרצח, הוא נידון ל-18 שנות מאסר (שתפחו בהמשך ל-21 שנים).

(לתמונה אין קשר לאירועים)

פרשת "אחים בדם"

אמ;לק: נערה בת 18 שידלה את בן זוגה לרצוח את אחותה התאומה, הילי סובול
המקום: מחוץ לדירת הנרצחת בתל אביב
הזמן: 18 בפברואר 2016

הסיפור המזעזע הזה נשמע יותר כמו תסריט לפיצ'ר מאשר פרשת רצח שהתרחשה בישראל. במרכז העלילה תאומות זהות, שונות באופיין מרחק שמיים וארץ, וביניהן קרע עמוק. בעוד שירי סובול גרה בבית אמן בתל אביב, האחות הילי הוצאה מביתה בילדות והתגלגלה בין פנימיות. כשמלאו לה 18 היא נאלצה לחזור הביתה, מלאת רגשות נחיתות קשים, ודי מהר המצב יצא משליטה. הסכסוך בין האחיות הלך והחריף, ובאחד הימים סימסה שירי לבן זוגה, ערן דוד: "אני רוצה שהיא תמות". דוד ציית. הוא לא הסתפק בדקירה או שתיים, אלא דקר את הילי לא פחות מ-130 פעמים.

שירי, שהייתה בזירת הפשע בזמן הרצח, התקשרה למשטרה ומסרה דיווח כוזב לפיו אחותה נדקרה על ידי זר. מיד אחרי הרצח היא צילמה את גופת אחותה והפיצה את הצילום בוואטסאפ. בינתיים היא החביאה את דוד בחדרה של אמה, עזרה לו להתנקות, פירקה את ידית הדלת והסתירה את אחד הסכינים ואת הבגדים הספוגים בדם. אך ניסיונות ההסתרה כשלו, השניים נעצרו ובתוך כמה שעות הם הודו במעשים. דוד הורשע ברצח ונשלח לכלא ל-20 שנה, שירי הורשעה בהסדר טיעון בשידול וסיוע ונשלחה לכלא ל-6 שנים, והאם רבקה איבדה את שתי בנותיה.

 

שקט, כאן רוצחים

אמ;לק: נער בן 18 רצח את גדי ויכמן, שהעיר לחבורה רועשת מתחת לביתו
המקום: פארק בבאר שבע
הזמן: 5 במאי 2012

סיפור הרצח של גדי ויכמן (36), תושב באר שבע, דווקא כן הפך לסרט שיצא לא מזמן (או יותר נכון, נתן לו השראה) – "מוטלים בספק". בערב שישי אחד ניסה ויכמן להרדים את בתו, אך ללא הצלחה. אשתו קראה מהמרפסת לחבורת הצעירים שהרעישה מחוץ לבניין, וביקשה מהם להיות בשקט. משנענתה בקללות, החליט ויכמן לרדת לפארק בעצמו. השעה הייתה 2 בלילה, ועימות פרץ בינו לבין אחד הצעירים, עדן אוחיון, שדקר את ויכמן למוות. אוחיון אמנם טען שלא התכוון לרצוח, אולם גם בית המשפט המחוזי וגם העליון קבעו בצורה חד משמעית שמדובר ברצח בכוונה תחילה. אוחיון, שהיה אז בן 18, נשלח למאסר עולם.

מאוחר יותר התברר שהמשטרה פישלה פעמיים: עוד לפני שוויכמן ירד למטה, חייגו בני הזוג למוקד 100 – אך אף ניידת לא הגיעה. במשטרה טענו כי שוטרת ופקח אכן הגיעו למקום, לא גילו דבר ועזבו לטפל באירוע אחר. בדיקה מעמיקה יותר גילתה שהשניים בכלל לא הגיעו למקום ופשוט שיקרו. אל תדאגו, בעבודה שלהם הם לא נשארו.

לינץ' בטיילת

אמ;לק: חבורת צעירים היכו את אריק קרפ למוות ללא סיבה ידועה
המקום: טיילת חוף תל ברוך
הזמן: 14 באוגוסט 2009

בליל שבת קיצי פסע אריק קרפ (59) בטיילת בתל אביב עם אשתו ובתו הקטנה. כשהתעייפו ישבו השלושה לנוח על ספסל, לא רחוק מחבורת צעירים. קצת אחרי חצות ניגש אליו אחד מהם, קטין בן 17, ודרש ש"יסדר" לו את אשתו או את בתו. לפני שהספיקה המשפחה לקום וללכת קרא הנער לחבריו, ג'מיל עדס (25) ועבדל אל-רחמן עדס (21), ואלו הטיחו את האישה והבת ברצפה. יחד הם היכו את קרפ באכזריות, ולא הפסיקו גם אחרי שאיבד את הכרתו. לבסוף, בעקבות התאספות של קהל וקריאות העזרה של האשה, הם נמלטו והשאירו אותו למות. מם הם המשיכו לליה של שכרות ביער חורשים. סיפור הלינץ' הזה מזעזע במובן נוסף: אף אחד מהאנשים שהגיעו לזירה לא התערב.

חוף תל ברוך (צילום: שלומי יוסף)
חוף תל ברוך (צילום: שלומי יוסף)

השלושה נעצרו והואשמו ברצח, אך הורשעו בהריגה בלבד (השופטים נימקו כי לא ניתן לקבוע שקרפ מת מהמכות). הם נשלחו כל אחד ל-26 שנות מאסר, נוסף לתשלום פיצויים של 100 אלף שקלים למשפחה. ארבעה צעירים נוספים, החיילת אור לוי ושלושה נערים מג'לג'וליה, הורשעו באי מניעת פשע – עונש נדיר למדי בנוף הישראלי.

רוצחיו של אריק קרפ בבית המשפט (צילום מסך, חדשות 2)
רוצחיו של אריק קרפ בבית המשפט (צילום מסך, חדשות 2)

רצח במונית

אמ;לק: שני נערים בני 14 ירו למוות בנהג המונית דרק רוט
המקום: הרצליה פיתוח
הזמן: 9 בינואר 1994

"אחד המקרים המחרידים שהובאו בפני כל בית משפט בישראל", כך כינו השופטים את הרצח של דרק רוט. ערב אחד עלו למונית של דרק שני נערים, משה בן-איבגי וארבל אלוני, ובלי שום מניע ברור ירו בגבו שישה כדורים מטווח אפס. העונש שנגזר עליהם היה ארוך יותר מהזמן שבו היו על כדור הארץ – 16 שנות מאסר.

אלא שהסיפור לא נגמר שם. מאז המשפט הם הספיקו לצאת לחופשה מהכלא, לשדוד מכולת ולקבל חמש שנות מאסר נוספות. בעוד שאלוני החל מסלול שיקום, בן-איבגי ניצל את חופשתו השנייה כדי להימלט לארגנטינה עם דרכון מזויף, להשתקע שם ולהיעצר מחדש בחשד לעבירות סמים. אלוני השתחרר ב-2015, 21 שנים וחצי אחרי הרצח, כשהוא בן 35 – נשוי ובעל משפחה. בן-איבגי צפוי להשתחרר באוקטובר השנה. אם תהיתם, עד היום לא נחשף המניע לרצח, אם היה – ולא ברור מי לחץ על ההדק.

רוצחי דרק רוט, משה בן איבגי וארבל אלוני (צילום מסך, חדשות 2)
רוצחי דרק רוט, משה בן איבגי וארבל אלוני (צילום מסך, חדשות 2)

 

בגלל סיגריה

אמ;לק: שני נערים היכו למוות הומלס שסירב לתת להם סיגריה
המקום: כיכר החתולות בירושלים
הזמן: 18 באוגוסט 2010

לא ברור מה יותר מקומם במקרה הזה: העובדה שאף אחד מהעוברים והשבים לא טרח להתערב, או ששני הרוצחים הורשעו, בסופו של דבר, בגרימת מוות ברשלנות בלבד. זה קרה בחופש הגדול. שני נערים בני 14 ו-15 השתכרו ביום הולדת בכיכר החתולות בירושלים, ניגשו לוולף לאנס, חסר בית בן 60, וביקשו ממנו סיגריה. כשהוא סירב, אחד מהם לקח קורת עץ, שבר אותה לשניים ונתן לחברו. הם היכו אותו בראשו ומיד נמלטו. בחקירה הם סיפרו שהוא "התחצף וקילל" (אבל לא הבינו מה אמר, כי זה היה באנגלית), ושקם לקראתם עם בקבוק בידו.

המקרה תועד במצלמות האבטחה של בתי העסק בסביבה, ולאנס התבוסס בדמו במשך 50 דקות מבלי שאף אחד יזעיק עזרה. למרות זאת, השניים זוכו מעבירת ההריגה שיוחסה להם – בית המשפט קבע כי הם "לא היו ערים לסיכון הממשי".

https://www.instagram.com/p/-duBT0GA-2/

"רצח על כלום"

אמ;לק: בן 17 דקר למוות את חברו לפנימייה כי הפיל לחם על הרצפה
המקום: פנימיית "כנף של אהבה" לנוער עברייני בסיכון, מושב רווחה
הזמן: 7 בפברואר 2018

זה קרה אחרי ארוחת הערב בפנימייה. אחד הנערים, בן 17, ניקה את השולחנות בחדר האוכל. החקירה מראה כי הנרצח, אדיר ישראל, נכנס לחדר האוכל, מידו נשמטה חתיכת לחם – וזה מה שהצית את הוויכוח. הרוצח ניגש למטבח ולקח סכין שהייתה מונחת על השיש, והשניים התעמתו תוך שחבריהם מנסים להפריד ביניהם. העימות החריף והנער דקר את ישראל למוות. מאוחר יותר, בחקירה, שיחזר הנער את האירועים והודה: "השתמשתי בסכין כי אני החלש בחבורה".