מכונת ליווי

כיצד הרגה המהפכה הדיגיטלית את הרומנטיקה? האם הלייק החליף את הסרנדה? כל התשובות בסדרת כתבות שתחשוף את כל מה שאנחנו מפסידים כשאנחנו מרוכזים במסך. והפעם: עם מה נעשה אהבה בעוד שלושים־ארבעים שנה? כתבה אחרונה (ולא מאוד אופטימית) בסדרה

2 בפברואר 2014

אחת השאלות האקוטיות שעולות בעיני רוחנו בבואנו לדמיין את יום המחר, היא "עם מי נזדיין מחר" בשעה שהשאלה המהותית יותר היא כנראה "עם מה"."היא", סרטו החדש של ספייק ג'ונז, המתרחש בעתיד הקרוב של שנת 2025, פותח צוהר למציאות שכנראה מחכה לנו ב־2050 ובה לרבים מאתנו יהיו קשרים אינטימיים עם ישויות וירטואליות שנתפרו למידותינו, ולעיתים למידות טובות יותר. דייויד לוי, נשיא ההתאחדות הבינלאומית למשחקי מחשב, אמר לאחרונה כי אין לו ספק שעוד שלושים־ארבעים שנה מעכשיו, נשכב, נאהב ונתחתן עם רובוטים, ואולי אפילו יהיה להם מצעד משלהם.

לא בוגדים, לא משמינים ולא מפליצים על הבוקר. העתיד הרובוטי (מתוך פרומו ל"מראה שחורה")
לא בוגדים, לא משמינים ולא מפליצים על הבוקר. העתיד הרובוטי (מתוך פרומו ל"מראה שחורה")

"רובוטים, גברים ותיירות סקס", מאמר בחסות אוניברסיטת ויקטוריה שעורר עניין רב כשפורסם באביב אשתקד, מתחייב גם הוא כי בשנה 2050 ישלמו גברים כ־10,000 יורו עבור בילוי בהרמון הולנדי עם "מבחר אלילות ואלילי מין ריאליסטיים, בשלל צבעים, צורות, מידות, גילאים, שפות, גדלים ומאפיינים מיניים". מעבר למבחר הצורני של רובוטים עתידניים לצורכי סקס, ולמרות שהגיוני לחשוב שמעטים הם צרכני המין האסטניסטיים, חלוצי התחום מבטיחים כי הסקסבוטס עשויים מסיבים דוחי בקטריות המספקים הגנה מלאה ממחלות מין (יש לתהות באיזה אמצעי הגנה ישתמשו הלקוחות כנגד קצרים או הפסקות חשמל, אבל זה כבר נושא לכתבה אחרת). מעבר לסניטריות הסקסית, בונוס נוסף בסקס עם "סיבים דוחי בקטריות" הוא שקשה יותר לתייגו כבגידה. כמובן שככל שיתפתח תחום הרובוטיקה, אפשרי כי נפתח קינאה והעדפה לקשרים עם חלקי חילוף של טוסטר־אובן על פני בני אדם אמיתיים. אם זה יתפוס, ההשפעה על הסחר העולמי בנשים תהיה אסטרונומית.

עם תחילת עידן האינטרנט, נעלם הפיפ שואו מהרחוב ועבר למסך. עם הפיכתה של טכנולוגיית סקס לנגישה לכל, תגבור הדרישה לשירותים ומוצרי סקס חדשים, ותעשיית המין צפויה לעבור טרנספורמציה נוספת. קשה לדעת בדיוק איך זה יבוא לידי ביטוי אך אין ספק כי עובדות המין בתעשייה הווירטואלית או הרובוטים שיחליפו אותן יאלצו לספק גם תמיכה טכנית ללקוחות שיוכלו בקרוב לחבר את שואב האבק למחשב הנייד ולהתענג אל תוך הלילה. ככל שתשתכלל בינתו המלאכותית של אותו השואב, ייגברו הסנטימנטים שנפתח כלפיו, על אחת כמה וכמה אם נעניק לו צורה אנושית.

לא ממש רחוק מאיתנו. מתוך הסרט HER:

בדו"ח Future of Relationships של מוזיאון הסקס בשיתוף עם Sparks & Honey – חברה ניו יורקית לחיזוי טרנדים, חזו בתחילת ינואר כי ההתפתחויות בתחום המציאות המדומה ומידת האינטראקטיביות הגוברת במשחקי מחשב יסללו את הדרך לקשרים עמוקים בין אדם לתוכנה וחומרה. נבואות נוספות לעתיד הקרוב כוללות סקס בין אנשים שמצויים במקומות שונים, אביזרי מין מכוננים ומערכות לאיסוף נתונים שיאפשרו לספק חוויית משתמש אישית יותר מזו המוכרת לנו כיום.

אך אין צורך להפליג לעתיד הרחוק. כבר היום קיים מבחר גדול של Teledildonics – אביזרי מין המתחברים למחשב ומאפשרים גירוי מיני מסונכרן עם פרטנר מרוחק עם ציוד תואם. בעתיד הקרוב נוכל לשחק גם עם אנשים רנדומליים שנכיר ברשתות חברתיות שיוקמו לשם כך. Kiiroo מבשרת את העתיד לבוא עם רשת חברתית שמשמשת גם כפלטפורמה לצעצועי מין. כל פרופיל מחובר לאביזר שניתן להפעיל מרחוק באמצעות לינק שמשתמשים מוזמנים לשלוח למי שהם רוצים להכיר לעומק. חברת RealTouch כבר שחררו לשוק אביזר נלווה למצלמת רשת, המתחבר למחשב עם USB ומאפשר לאנשים במקומות שונים לענג זה את זה באמצעות חיישנים הממוקמים באזורים אסטרטגיים על גופם. יצרנית הקונדומים דורקס מאיימת להוציא לשוק תחתונים עם ויברטור שניתן לתפעל מרחוק באמצעות אייפון וכמה צעדים קדימה, LovePlus, משחק לסימולציית דייטים שפותח עבור הקונסולה הניידת של נינטנדו, מאפשר לשחקנים להתמזמז עם הדייט המדומה שלהם באמצעות מסך מגע.

הגבולות בין המציאות למציאות הווירטואלית ילכו ויטשטשו עוד. זה שנים שאנו מקבלים מענה לצרכינו הרגשיים מתקשורת עם אווטארים, בקהילות ווירטואליות, בתיווך מסך, על ידי לחיצה על כפתורים. אין סיבה להניח שגרסה מפותחת של אלו לא תספק את גחמותינו הגופניות. להפך, הפיכתנו ליצורים נרקיסיסטיים יותר ונגישים פחות במהלך העשורים האחרונים, משמשת קרקע פורייה למערכות יחסים עתידיות עם מישהו או משהו שכל קיומו סב סביבנו. יצור שתוכנת מבעוד מועד לא לבגוד, לא להשמין ולא לאבד בנו עניין לעולם. מחקר שערך לאחרונה ה"האפינגטון פוסט" מצא שאחד מעשרה אמריקאים היה שוכב עם רובוט.

ואכן, אם התרגלנו לקפה נטול קפאין, חלב ללא גלוטן וסבון ללא סבון, אין סיבה שסקס ללא סקס לא יתפוס בעתיד, לכל הפחות באמריקה. זה נשמע ביזארי היום, אך יש לזכור שלפני עשרים שנה, אם היינו מצלמים את הארוחות שלנו ומכריחים את כל מי שאנו מכירים להסתכל ולעשות לנוThumbs Up , היו שולחים גם אותנו להסתכלות פסיכיאטרית.

בקרוב כבר לא נצחק על זה. גורי אלפי בפרודיה (די מוצלחת) ל"היא":