ריאיון Time Out

סלאש מוכן לדבר על הכל, חוץ מהשיער שלו

הגיטריסט האגדי של גאנז אנד רוזס מגיע לישראל ומדבר על אוסף הזוחלים שלו, אבל מותח גבולות מוזרים

סלאש (צילום: Gettyimages/אדוארדו ולנטה)
סלאש (צילום: Gettyimages/אדוארדו ולנטה)
19 ביוני 2019

 

"תלתלים מהממים! במה אתה חופף?" הייתה אחת השאלות שאסור היה לי לשאול את הגיטריסט האגדי סלאש בריאיון לקראת הגעתו להופעה בישראל. "עד כמה זבל אקסל רוז בסולם של 1 עד הייתי מאכיל בו את האנקונדה שלי?" הייתה עוד שאלה שנמנע ממני לשאול. בכלל, שאלות אישיות ושאלות על גאנז אנד רוזס הן מחוץ לתחום, כפי שהוגדר מראש על ידי ההפקה שלו. אבל היי, לא אמרו לי לא על האנקונדה! עוד נגיע אליו.

אחרי האיחוד המתוקשר של רובים ושושנים ב־2016, שהוביל לטור עולמי מהמצליחים בעולם שעבר גם בפארק הירקון, יחזור הגיטריסט המתולתל ("מהממים התלתלים, אני אומר לך") בעל כובע המגבעת ("תגיד, איך הוא ככה עומד, על הצד?") והצוק האיתן, להופעה אחת ב־9.7 עם להקת הקונספירטורס והסולן מיילס קנדי (מלהקת Alter Bridge) בביתן 1 שבגני התערוכה.

סלאש קיבל את כינויו מאביו של החבר הכי טוב שלו בתיכון, שחקן הקולנוע סימור קאסל, שאמר לו שנים אחר כך שחשב על השם כי הוא היה "תמיד או כאן או שם, תמיד מתרוצץ, נתקע באנשים, בדברים, כל הזמן במרוצה", הסביר סלאש בריאיון לתחנת רדיו אמריקאית בשנה שעברה. זה קרה אחרי שהמראיין קרא לו סאל במקום סול – שמו הפרטי שהאחרונה שהשתמשה בו הייתה סבתו הבפטיסטית עליה השלום, תהיה מנוחתה עדן. "ואין שום קשר ללהבים או סכינים", הוסיף הגיטריסט המכונה לוכסן באותו ריאיון רדיופוני.

סלאש (צילום: Gettyimages)
סלאש (צילום: Gettyimages)

שערוריות רבות נקשרו בשמו מאז עלתה גאנז אנד רוזס לגדולה, אבל הן לא מעניינות. כתבו עליהן ללא הרף מאז סוף שנות ה־80. אתם יודעים, סמים, בלגנים ואקסל רוז. אבל היום, סחי ומרוצה, כל מה שסלאש רוצה זה להופיע מול קהל. "אני פשוט ממש אוהב את מה שאני עושה. אני יודע שרוב המוזיקאים הוותיקים מתעייפים מזה בשלב מסוים אבל אני רק אוהב את זה יותר ויותר", הוא אומר, ובאמת, זה כל מה שמעניין אותו. אפילו על אוסף הזוחלים המרשים שלו הוא ויתר לטובת החיים בדרכים.

אחרי להקת סלאש'ז סנייקפיט שפעלה מיד אחרי גאנז בניינטיז, היה מר סול הדסון חבר בהרכב ולווט ריבולבר שהוציא שני אלבומים בעשור שעבר, וכעת נמצא בתנופה של יצירת סולו, שהחלה באלבום הבכורה שהוציא ב־2010 תחת השם סלאש. לאחר מכן הגיעו עוד שלושה אלבומים, שבהם מנגנים לצד סלאש להקת חורשי המזימות (The Conspirators) והסולן מיילס קנדי. אלבומם האחרון, "חי את החלום", ראה אור בשנה שעברה וזכה לביקורות הטובות ביותר לעומת כל קודמיו.

רגע, רגע, רגע – אתה רוצה להגיד לי שאתה לא משתמש בקונדישינר בכלל? סתם סתם, מה קרה שאתה כבר לא אוסף נחשים, לטאות ודינוזאורים מיניאטוריים?
"לא היה לי זמן לתחזק את אוסף המפלצות הקטנות שלי בעשר השנים האחרונות. אנקונדה היה הנחש האחרון שהיה לי. אבל אני מבקר בגני חיות וחוות בכל העולם כשאני בדרכים, כך שאני לא מתגעגע נורא. אני גם מוצא דרך להיות בחברתם כל זמן שאני יכול. בעצם, אני כן מתגעגע לנחש שלי סאם. הוא נמצא עכשיו בגן החיות בנאשוויל. אני חייב להודות שאני ממש מתגעגע ללבלות זמן איתו על בסיס קבוע. אני תמיד מבקר אותו כשאנחנו נוסעים להופיע שם".

אחרי לא מעט ביקורות צוננות לאלבומיו, סלאש נרגש. הוא אומר שסיבוב ההופעות שלו עם מיילס קנדי והקונספירטורס שאליו יצאו בתחילת השנה הוא הטוב ביותר שלהם עד כה והוא שמח שהאלבום האחרון זכה לחיבוק. "זה כיף גדול! וכבר יש לנו מספיק חומר לאלבום הבא", הוא מוסיף. מה גרם לו מלכתחילה לגייס את קנדי ללהקה שלו? "נתקלתי בשם מיילס קנדי בימים שבהם חיפשנו זמר לוולווט ריבולבר ובסוף צירפנו את סקוט וויילנד (סולן סטון טמפל פיילוטס שמת ב־2015 – אז"א). אבל האמת שאפילו שהכרתי את השם לא שמעתי אותו בכלל שר עד שחיפשתי מישהו שישיר שני שירים באלבום הסולו שלי. פניתי אליו ושלחתי אליו את המוזיקה שלי וכך התחיל הקשר".

עוד השתתפו באלבום הבכורה של סלאש כריס קורנל, פרגי מהבלאק אייד פיז, אדם לוין ממארון 5, איגי פופ, קיד רוק, ואחד מגיבוריו של סלאש ומי שהפך לחברו הטוב – למי קילמייסטר מלהקת מוטורהד. "הוא היה פאקינג ג'נטלמן, מאוד מתחשב ומנומס לכל סובביו ועדיין הכי הארד־פאקין־רוקנ'רולר שתמצא", ספד לו סלאש בכתבה למגזין לאודווייר לאחר מותו, שהתרחש באותה השנה שבה וויילנד הלך לעולמו.

מלבד עניינו בזוחלים, סלאש הוא חבר כבוד במועצת המנהלים של ליטל קידס רוק, ארגון פילנתרופי ששם לו למטרה לשחזר ולהחיות תוכניות חינוך למוזיקה בבתי ספר לאוכלוסיות מוחלשות. "ילדים בני 13־14 הרבה יותר מוכשרים היום מילדים בגיל הזה בתקופתי. אני חושב שהעתיד בידיים טובות", הוא אומר. ומה לגבי מוזיקה עכשווית? באלבומים האחרונים שעשו לו את זה סלאש מציין בין היתר את האלבום האחרון של Zeal & Ardor (מוזיקאי שווייצרי מדהים שמחבר בין גוספל למטאל), ואת פרופטס אוף רייג', שמורכבים מחברי פאבליק אנמי, סייפרס היל, אודיוסלייב ורייג' אגיינסט דה מאשין.

אל תצפו לחומרים של גאנז בהופעה של סלאש ("כי יש לי עכשיו את גאנז בשביל זה"), אבל כן ללא מעט גרסאות כיסוי לצד החומרים המקוריים שלו עם להקתו. "אני אוהב לבצע את 'Immigrant Song' של לד זפלין כי מיילס שר אותו כמו משוגע!".

← סלאש עם הקונספירטורס ומיילס קנדי, ביתן 1 גני התערוכה, 9.7, 289־339 ש"ח