תחבורה ציבורית בשבת

ניצן הורוביץ: "סמוטריץ' דתי קיצוני ופנאט. האוטובוס יצא מהתחנה"

שר התחבורה איים כי הממשלה תפעיל לחצים על העיריות שיממנו אוטובוסים בשבת, אבל באופוזיציה לא מתרגשים: "המהפכה מתרחשת"

עשה היסטוריה? השר ניצן הורוביץ (צילום: איליה מלניקוב)
עשה היסטוריה? השר ניצן הורוביץ (צילום: איליה מלניקוב)
20 בנובמבר 2019

תל אביב תחגוג רגע היסטורי גדול בעוד יומיים, כאשר ברחבי העיר ובערים הסמוכות לה יפעלו לראשונה קווי שבת. העירייה החרישה את החגיגות, אולי כדי לא לעצבן אף אחד בממשלה הזמנית, אלא ששר התחבורה בצלאל סמוטריץ' כבר התחיל לאיים על העיריות שייקחו חלק בפרויקט. "כשיש לכך הצדקה, מותר להשתמש בכוח הפוליטי שיש לנו, והמבין יבין", אמר בכנס של השדולה להגנת השבת, בו השתתפו שרים ויושבי ראש של ועדות הכנסת, כפי שפורסם ב"דה מרקר". השר המשיך: "יושבים פה סביב השולחן אנשים שיש להם את הכוח הזה. בעבודה חכמה אנו יכולים לצמצם דרמטית את שינוי הסטטוס קוו. איפה שכל אחד יכול להשתמש בסמכותו, ואיפה שצריך, נשלב ידיים כדי להעביר מסרים. זה אפשרי עוד לפני שמוקמת ממשלה וכנסת".

אלא שבאופוזיציה לא מתרגשים. יו"ר המחנה הדמוקרטי, ניצן הורוביץ, סבור כי דבריו של סמוטריץ' הם "חוצפה ממדרגה ראשונה". בשיחה עם Time Out אמר הורוביץ: "משרד התחבורה הוא זה שצריך לתת אישור לקווים העירוניים והבין עירוניים כדי שתהיה תחבורה ציבורית נורמלית, אבל המשרד מועל בתפקידו בגלל שיקולים דתיים וקומבינה פוליטית של המפלגות הדתיות. אחרי עשרות שנים של מאמץ, סוף סוף יש רשויות שהסכימו לקחת על עצמן את הפרויקט, להפעיל ולממן אותו. ואז בא שר התחבורה, שהוא דתי קיצוני ואיש פנאטי, וקורא להפעיל לחצים פולטיים ותקציביים כדי שיבטלו את הפרויקט הזה. זה דבר ממש רשע לעשות. לא רק שהוא לא עשה את מה שצריך, הוא גם מחבל במי שעושה את מה שצריך".

"הציבור צריך ורוצה מאוד תחבורה ציבורית בשבת. אני חושב שסמוטריץ' יודע את זה. הוא מבין את זה. אבל הוא תקוע בכפייה דתית וזה מה שמכתיב את הפעולות שלו. אסור להיכנע לזה" (ניצן הורוביץ)

זה עובד לו? אתה שומע קולות הססניים שקוראים לסגת מהפרויקט?
"אני מקווה שזה לא ישפיע. יש תמיכה רחבה בפרויקט בכל הערים, וראשי הערים יודעים שאם הם יפסיקו עכשיו הם ייפגעו. לא רק שזה לא יפסיק, אלא שזה יתרחב לערים נוספות. הציבור צריך ורוצה מאוד תחבורה ציבורית בשבת. אני חושב שסמוטריץ' יודע את זה. הוא מבין את זה. אבל הוא תקוע בכפייה דתית וזה מה שמכתיב את הפעולות שלו. אסור להיכנע לזה. צריך לפעול ולהרחיב את הפרויקט הזה. מה שהולך לקרות עכשיו זה קווים לא רגילים, אלא מין הסעות שהעיריות מממנות. בגלל שהמשרד לא נותן אישור אי אפשר לגבות כסף על הנסיעות. אז ברור שזו לא מערכת סדירה, ואני מקווה שזה הצעד הבא. בשביל זה צריך שינוי במשרד התחבורה".

כבר אפשר להכריז שהמאבק הצליח?
"אני נאבק על הסיפור הזה כבר יותר מעשור. זה מאבק ענק שהיו מעורבים בו הרבה אנשים. כן, עכשיו זה מצליח. סמוטריץ' חייב להבין שהאוטובוס יצא מהתחנה ואי אפשר לעצור אותו. המהפכה מתרחשת".