כמו טינדר, רק יותר כיף: סצנת הספיד-דייטינג מוכיחה שאין תחליף לרושם ראשוני

הביקוש רק עולה, ההזמנות לחתונה נערמות והרושם הראשוני תמיד מנצח. חוויות מערב הספיד-דייטינג של איריס סלומון, שיתקיים במתכונת מיוחדת במסגרת אירועי #ilovetlv

ספיד דייטינג. צילום: Shutterstock
ספיד דייטינג. צילום: Shutterstock
9 ביולי 2017

חידושים טכנולוגיים ממהרים לאמץ ארשת מהפכנית, אך לא פעם מתברר שקדם להם ארכיטיפ יעיל וכיפי לא פחות. לפני שפסלתם בני זוג פוטנציאליים באמתלות קטנוניות באפליקציה דיגיטלית, היה ניתן לעשות זאת בספיד דייטינג, שמאז הצלחתו שימש כמעין טינדר למשקיענים. היתרונות ברורים: ניתן לאמוד את מידת החן של האדם שיושב למולכם, שאיננה מרבה לעבור דרך מסך, ובכל זאת לפגוש קרוב לעשרים זיווגים פוטנציאליים בערב אחד. החסרונות ברורים גם הם: אם לא בא לכם על הדייט המזדמן תיאלצו למרוח את הסמול טוק עד לצלילו הגואל של הפעמון, כשאתם כבר מדמיינים בראשכם כיצד תרצחו אותו בדם קר, רק שיחדל מלדבר על האתגרים היומיומיים הניצבים בפניו כאיש מכירות של חברת ביטוח.
פסטיבל ilovetlv: מה מחכה לכם שם?

קרולינה ורבע לאפריקה מגיעים לפסטיבל ilovetlv

לאיריס סלומון, פסיכולוגית בהכשרתה המנהלת ערבי ספיד דייטינג מזה 18 שנים (והייתה הראשונה לעשות זאת בארץ), שמור היכל בן מאתיים מקומות בגן עדן. לדבריה היא חיתנה מאות זוגות באמצעות ערבי הספיד דייטינג שלה, המחולקים לפי קבוצות גיל ואוכלוסיה (למשל, ליין מיוחד לגיל הזהב, או ליין לדתיים ומסורתיים, שבו התארחתי בעצמי). לטענתה, הספיד דייטינג הוא תגובת הנגד ההולמת לתרבות הטינדר המבטלת את חשיבותו של הרושם הראשוני החי. "היום דווקא גדל הביקוש. נכון שכולם באפליקציות, ובעולם הוירטואלי, אבל אנשים רוצים לצאת לשטח ולהכיר בשיטה הישנה. ספיד דייטינג הכי דומה לזה. אין כמו מראה עיניים. גם באתר היכרויות יכול להיות קליק, אבל אי אפשר לדעת הרבה ללא הרושם הראשוני של המראה, הריח, שפת הגוף".

הערב לדתיות ודתיים התארח בבר תל אביבי, ולמרות הסטריאוטיפים הקרח נשבר יחסית בקלות. יוסי, שנתן עבודה וסימן בדף שמונה נשים (לאחר מכן סלומון משווה את ההתאמות ומחברת בין המשתתפים), שיבח את הפלטפורמה "מי ששילמה כסף ועשתה הכנה נפשית לאירוע כזה היא כנראה רצינית", הוא אומר. "הספיד דייטינג הוא מבחן רצינות. מי שיושבת פה לא תגיד לך ש'יש לה חבר'. חוץ מזה, זה סוג של מפגש חברתי, וזה עדיף מלבלות ערב סתמי בבית".

עבור המשתתפים סלומון מהווה יותר מסתם מנחה. היא מלווה אותם במהלך הערב, מנסה להעביר ביקורת בונה ("הכי גרוע זה כשמתחילים לדבר על אקסים, לפעמים אני תופסת אנשים שמתחילים אפילו להראות תמונות") ולדרבן את הנשים לסמן כמה שיותר גברים, שהרי גם כאן, כמו בטינדר, יש חוסר איזון אינהרנטי בסימונים. המאבק הגדול שלה הוא ביותר בבררנות, ולא בכדי – את הספיד דייטינג פוקדים משתתפים הכובלים עצמם ברשימות מחייבות של נתונים, כאשר גובה וסטטוס (עם ילדים, בלי ילדים וכו') הם המחייבים ביותר. אחד הגברים סיפר לי בקריצה ש"יש לו שני טייפים", וניכר היה שעצם ההכפלה נחשבת בעיניו לחתרנית. נוכח הדברים הללו, אני עצמי הרגשתי כמו רומנטיקן חסר תקנה.

איריס סלומון. צילום: קרין מגן
איריס סלומון. צילום: קרין מגן

בעיצומו של האירוע הגברים כבר מרגישים בנוח לקפץ מכיסא לכיסא, הנשים מורגלות בקבלת הפנים, וניתן לראות יותר ויותר זוגות צוחקים זה עם זה. "הרבה פעמים מגיעים לשיחות עמוקות גם במסגרת המגבלה של שבע הדקות", מספר לי אחד הגברים. עם זאת, סלומון מזהירה כי אין להתיר את הרסן יתר על המידה. "הרבה פעמים קורה שמהתרגשות או מהתלהבות מדברים שטויות. למשל, פעם גבר אמר לאישה שמצאה חן בעיניו 'רואים שהיית פעם יפה'".

כעבור שעתיים, שכללו הרצאה קצרה ו-20 דייטים מזורזים בני שבע דקות, נשמע צליל הפעמון הסופי. על פי הסטטיסטיקה כל שנותר הוא להמתין כחצי שנה עד שסלומון תוזמן לחתונה נוספת, ואלוהים יודע כיצד היא מממנת את הצ'קים המרובים ואיך הקיבה שלה עוד יכולה לעכל קבבונים בטחינה על קיסם. ביציאה אני תופס לשיחה בררנית כפייתית, שמבין 15 גברים סימנה רק שניים. "אין לי זמן לכל כך הרבה פגישות", היא מודה. "אני מסמנת רק את מי שבאמת נראה לי כאשר המטרה היא לא לבזבז זמן". במקרה שלה, כנגד כל הסיכויים, הרושם החי שעליו דיברה סלומון הצליח לחולל שינוי בזעיר אנפין. "אני אף פעם לא יוצאת עם גברים צעירים ממני ואפילו לא עם גברים בגילי, אבל סימנתי הפעם מישהו צעיר ממני. הוא פשוט היה חמד של ילד".

אירוע ספיד דייטינג בשיתוף ספורטאי המכביה יתקיים כחלק מאירועי #ilovetlv ביום חמישי ה-13.7, החל מ-19:30. להרשמה