ספרדי כפול

ג'ון טלבוט, אחד מהדי.ג'ייז והמפיקים הלוהטים בעולם, מספר איך באמת נראית סצנת המוזיקה הספרדית ומה הבעיה עם אלבומי דאנס עכשווים

ג'ון טלבוט
ג'ון טלבוט
29 באוגוסט 2013

בשנה שחלפה מאז הביקור הראשון שלו בארץ, שבריר שנייה אחרי שהוציא את אלבום הבכורה המעולה "Fin", הפך ג'ון טלבוט מהבחור המסתורי ההוא עם השם הבדוי והמסכה המוזרה לאחד המפיקים והדי.ג'ייז שהכי מזוהים עם הסצנה הספרדית החדשה, זאת שמעדיפה להתכחש לעובדה שאיביזה נמצאת בשטחי הריבונות של המדינה. הסגנון האלקטרוני הייחודי שלו, שלא מתאים כל כך לאף ז'אנר כזה או אחר אבל מאופיין באווירה טרופית אפלה וסמיכה שאפשר לזהות בשנייה, הזניק את הקריירה שלו לשמיים ודאג לכך שבניגוד להרבה מתושבי ספרד – הוא לא יצטרך לחיות מדמי אבטלה בזמן הקרוב.

היית אמור לנגן בפסטיבל הישראלי שבוטלפלאג פסט.

"כן, נכון. למה זה בוטל בסוף?".

לא מכרו מספיק כרטיסים והמארגנים התקפלו.

"חבל, הליין אפ דווקא היה מוצלח. אני מקווה שבפעם הבאה יילך לכם יותר טוב".

בשנה האחרונה היית כל הזמן בסיבובי הופעות. לא נמאס לך כבר?

"לא! אמנם לא קל לנגן בשלושה מקומות שונים ולעלות על שש טיסות בסוף שבוע אחד, אבל זה עדיין עדיף על עבודה משרדית".

עושה רושם שברצלונה הפכה לבירת הפסטיבלים והמסיבות, שזה די מצחיק כי אין לכם יותר מדי סיבות לחגוג כרגע.

"זה נכון. המדינה לא במצב מי יודע מה. האבטלה גבוהה והכלכלה עדיין כושלת, אבל מסיבות ופסטיבלים זה עסק. זה מביא למדינה הרבה תיירים שמבזבזים כסף ונהנים, אז בסופו של דבר כולם מרוויחים. שניים מהפסטיבלים הכי טובים באירופה כרגע, סונאר ופרימוורה, מתרחשים בברצלונה, ככה שבתחום הזה אנחנו דווקא משגשגים. בדיוק ניגנתי בפרימוורה החודש וזה היה מדהים. כל שנה יש כמה די.ג'ייז ומפיקים ספרדים שפורצים בסצנה הבינלאומית, ואני חושב שמשהו מתחיל להיבנות פה. יש לנו כבר פסטיבלים ומסיבות, עכשיו אנחנו רק צריכים תעשיית מוזיקה".

זה מה שאתה מנסה לעשות עם הלייבל שלך, Hivern Discs?

"באופן כלשהו כן. אני מנסה להוציא מוזיקה של אמנים שאני אוהב ולקדם אותם, בלי לחשוב יותר מדי לאיזה ז'אנר הם משתייכים".

נדיר בימינו לשמוע אלבום דאנס שיש בו כל כך הרבה רגש ותשומת לב לפרטים כמו באלבום שלך.

"הרבה מאלבומי הדאנס שיוצא לי לשמוע הם מכניים, והופכים למעשה כלי שנועד למלא פונקציה אחת – לגרום לך לרקוד. כשעבדתי על האלבום שלי היה חשוב לי שאנשים יוכלו לשמוע אותו בכל מיני מצבים – כשהם קמים בבוקר, יוצאים לטיול עם הכלב, מבשלים או מנקים את הבית וגם כמובן במסיבה. כן יש דברים מעניינים שיוצאים עכשיו, ובדרך כלל אלה בדיוק הדברים שלא מתאימים לאף ז'אנר ומנסים להרחיב את הגבולות של מה שנקרא 'מוזיקת דאנס'. לצערי לא יוצא לי להקשיב הרבה למוזיקה חדשה. אפילו לא הספקתי להאזין לאלבום החדש של דאפט פאנק בשלמותו".

לא פספסת יותר מדי.

"כן? אני לא יודע. יש כאלה שאומרים שהוא מדהים ויש כאלה שאומרים שהוא גרוע. אבל אני מעריך את הקונספט שהם הלכו עליו, של אלבום אולפן עם סאונד מסיבי והרבה כלים חיים כמו שהיו עושים בסבנטיז. עוד לא שמעתי הכל ככה שאין לי ממש דעה".