"הדור שעובד עכשיו בהייטק גדל על מוזיקה אלקטרונית"

העברנו לילה עם הדיג'יי סקאזי (אשר סוויסה)

סקאזי (צילום: אלון שפרנסקי)
סקאזי (צילום: אלון שפרנסקי)
25 ביולי 2019

22:00 – קשה לתפוס את אשר סוויסה (43), סקאזי בשבילכם, לשיחה. שני תקלוטים עוקבים בערב, לרוב בשני לוקיישנים שונים ולפעמים גם בשתי מדינות. באמצע השבוע תמצאו אותו במסיבות חברה, מרים את אנשי DELL למשל, ובסופ"ש הוא כנראה ינגן בפסטיבלים או במסיבות ענק. היעד הבא: טומורולנד, פסטיבל מוזיקה ענקי שהוא כבר בן בית בו. "סקאזי של אמצע שבוע וסקאזי של הסופ"ש הם לא כל כך שונים", הוא אומר כאשר נשאל על הרוקנ'רוליות של אירועי חברה. "זאת אותה מוזיקה, פשוט העריכה שלה במיקס אחרת. הרי הדור שעכשיו עובד בהייטק זה דור שגדל על מוזיקה אלקטרונית. את חושבת שמדובר בחנונים? את לא מבינה מה היה לי השבוע, אווירה של פסטיבל באירוע חברה, זה היה לא רגיל".

23:00 – סקאזי הוא ללא ספק אחד מהיצואים הטובים ביותר שהיו למוזיקת הטראנס הישראלית בשני העשורים האחרונים. בדרך הוא עבר בפורמט "מחוברים", אירח תוכנית פרועה, ועכשיו – החבר הכי טוב זה הסטורי שלו, שבו הוא משתף הכל. "יש לי עוקבים שלא קשורים למוזיקה שלי, הם סתם מתחברים לתוכן שאני מעלה. זה כמו 'מחוברים' רק שהטייטל עכשיו הוא 'סטורי'".

הלילה הוא נוסע לגרמניה להופעה, ואולי יספיק עוד יעד עד הסופ"ש, פסגת שאיפות עבור כל די.ג'יי מקומי, אבל סקאזי דווקא אוהב לנגן בעיקר מול קהל ישראלי. "פה אני בבית ואני יודע שלרוב אין לי טיסה לתפוס אז אני משחרר כל עכבה, זה מדהים. סקאזי של חו"ל הוא יותר מאופק ממה שאתה חושבים".

24:00 – על הלוק הפאנקיסטי המרדני והמזוהה הוא עדיין שומר, והוא צוחק כי הסוד שלו ללא להזדקן הוא פשוט ליהנות כמו ילד ממה שהוא עושה. למרות הלבוש השחור והשיער הארוך, החשיבה שלו בוגרת ומפוכחת. "יש לי שלוש הופעות הסופ"ש ולכן לא אגיע להפגנת 'תנו לרקוד בשקט', זה קול אוף דיוטי. אני חושב ששני עורכי דין בחליפות יכולים לפתור את זה יותר טוב, אבל אני תמיד בעד להפגין על החופש שלנו. את ה'לא נפסיק לרקוד' האישי שלי אני לא עוצר".

1:30 – הוא אמנם יותר מיושב, בעל יותר תובנות, אך עדיין מחפש להתפתח. "בקרוב יוצא לי שת"פ עם נרבו, זוג תאומות שהן זמרות פופ. אנשים יכולים לחשוב 'מה הקשר?', אבל אין לי בעיה עם מסחריות ולחפש גוון אחר. זאת דואליות שאני תמיד מרגיש אצלי: אשר הפאנקיסט שבא מהשוליים, מהאנדרגראונד, מהרוק, לצד אשר שמבין את העולם הדיגיטלי, מבין שחיי מדף של שירים הם חודש – ושמעניין אותו לחקור את הגבולות המוזיקליים שלו".

טיפ לדי.ג'יי המתחיל: אסור להיות ליצן, לזה שאתה מגניב יש גבול
מה גורם לך להמשיך יותר משני עשורים? לבנות תבניות ואז לשבור אותן
אתה בקיא במה שקורה בסצנה בארץ? אין לי טלוויזיה, אני לא רואה חדשות. רק נטפליקס ו־VOD
מה הז'אנר של החיים שלך? קומדיה, ברור. אין שאלה אפילו.