מי שמדברת: האם OpenAI גנבה את הקול של סקרלט ג'והנסון? ברור שכן

סקרלט ג'והנסון (צילום: נועם גלאי/גטי אימג'ס)
סקרלט ג'והנסון (צילום: נועם גלאי/גטי אימג'ס)

מיד עם פרסום העוזרת האישית הקולית החדשה של OpenAI, התקשו רבים שלא לשים לב שהקול שלה נשמע בול כמו קולה של סקרלט ג'והנסון בסרט "Her", שחזה את ההתפתחות הטכנולוגית הזאת בדיוק. גם ג'והנסון שמה לב ויצאה במתקפה זועמת על ענקית ה-AI (שהכחישה את השוד, אך מיהרה להסיר את המודל מהרשת)

בשבוע שעבר המם את העולם סאם אלטמן מענקית האינליגנציה המלאכותית OpenAI כשהציג את הגרסה הקולית החדשה של ChatGPT, סוג של עוזרת קולית אישית שתוכל לשוחח איתכם ברצף גם כשהסמארטפון בכיס שלכם, ממש כמו בסרט "Her" ("היא") של ספייק ג'ונז מ-2013, וגם הקול שלה דומה באופן מוחלט לקול שסיפקה סקרלט ג'והנסון באותו סרט. כולם שמו לב לכך מיד כשאלטמן הדגים את יכולותיה בסרטון שלו. גם סקרלט ג'והנסון שמה לב. והתפוצצה.

>> פורנו, סלבז ו-AI: הסיוט של טיילור סוויפט וכל הוליווד התגשם

בהודעה חריפה ששיגרה ג'והנסון לתקשורת, כתבה כוכבת הקולנוע כי היא "זועמת, מזועזעת ובחוסר אמון מוחלט" לגבי מידת הדימיון בין הקול שלה ובין הקול של Sky, העוזרת האישית שהציג אלטמן. חמור מכך, ג'והנסון טוענת כי אלטמן יצר איתה קשר עוד בספטמבר בבקשה להשתמש בקולה בגרסה הווקאלית החדשה של ChatGPT, נענה על ידי סוכניה בשלילה ואז ניסה לשכנע אותם שוב יומיים לפני השקת הדמו שבמהלכה הציג את יצירתו החדשה, לפני שאנשיה אפילו הספיקו לחזור אליו. בנוסף, ערב ההשקה הוא צייץ בטוויטר/X מילה אחת: "Her".

עורכי דינה של ג'והנסון כבר פנו אל אלטמן ו-OpenAI בדרישה שיבהירו בדיוק כיצד יצרו את הקול שנשמע דומה להדהים לזה של ג'והנסון, בעיקר מאז השדרוג האחרון שהוסיף אינטונציה רגשית לקולה של העוזרת האישית. "בתקופה שבה כולנו מתמודדים עם דיפ-פייקים ועם הצורך להגן על הזכויות שלנו על המראה שלנו, העבודה שלנו והזהות שלנו, אלה שאלות שדורשות שקיפות מוחלטת. אני מצפה לפתרון שיציע שקיפות וחקיקה מותאמת שתבטיח את זכויות הפרט שלנו".

המכתב של ג'והנסון במלואו:

סקרלט ג'והנסון זועמת
סקרלט ג'והנסון זועמת

ב-OpenAI מיהרו לגנוז את הקול הגנוב ובמקביל להכחיש כי השתמשו באינטליגנציה מלאכותית כדי להעתיק את קולה של השחקנית מהסרט האייקוני, וטוענים כי השתמשו בשחקנית קול שאת זהותה הם אינם מוכנים לחשוף. יתכן שזה נכון, אבל אין ספק כי מטרתם הברורה הייתה לייצר דימיון בלתי ניתן לערעור בין Sky ובין "סמנת'ה", העוזרת הקולית מ"Her". כשזה מצטרף לשוד הגדול של טקסטים, תמונות ויצירות אמנות בכל רחבי הרשת עליהם התאמנה האינטליגנציה הג'נרטיבית של ChatGPT, קשה מאוד לקבל את הטענה שזו מקריות שנוצרה בתום לב.

לא היינו מעצבנים אותה. סקרלט ג'והנסון ב"איירון מן 2" (צילום: יחסי ציבור/מארוול)
לא היינו מעצבנים אותה. סקרלט ג'והנסון ב"איירון מן 2" (צילום: יחסי ציבור/מארוול)

ג'והנסון עצמה כבר תבעה בנובמבר שעבר את יוצרי אפליקציית ה-AI "ליסה" על שהעתיקו את קולה, והאפליקציה הוסרה מחנויות האפליקציות ונגנזה. על פי הפופולריות המחודשת של הסרט רואה העתיד מ-2013, נראה שלעורכי הדין שלה מחכה הרבה עבודה בשנים הקרובות.