מה ישראלי בעינינו? בית הקפה החדש הזה ברחוב הגדוד העברי

עברי (צילום: יעל שטוקמן)
עברי (צילום: יעל שטוקמן)

עברי הוא בית קפה חדש שקם על חורבות אלבי הותיק, ועושה את מה שהוא עושה עם שיק סוציאליסטי-קיבוצי. זה מתחיל מפוסטרים של ימי ראשית הציונית על הקירות ונגמר בתפריט שכולל דברים כמו דג מלוח עם חמאה ולחם וגרנולה עם אשל. כן, אשל

12 בינואר 2023

על חורבותיו של קפה אלבי, שנסגר אי שם בקורונה, קם עכשיו בית קפה חדש שעונה לשם עברי. עברי, כשמו כן הוא – מאוד עברי. זה לא רק זה שהוא ממוקם ברחוב הגדוד העברי, זה גם העיצוב, הנשען על כרזות ופוסטרים של ישראל בראשית דרכה, זה כמובן גם הפלייליסט העברי-ישראלי כולו והכי חשוב: תפריט הכי עברי שיש.

את קפה עברי פתח בחודש האחרון מעצב הפנים גיא דניאל לוי, והוא ממוקם צמוד לסטודיו-גלריה שברשותו בתחילתו של רחוב הגדוד העברי. את המקום, שניחן בתנאים מרווחים ורחבי ידיים, עיצב לוי כמו סלון ביתי טיפוסי, עם נגיעות של חדר אוכל בקיבוץ – יש קנטינה שמציעה חטיפי שוקולד ושתייה קלה, שולחנות ארוכים שאפשר לחלוק עם יושבים נוספים, ספות וכורסאות נוחות שמפוזרות באקלקטיות ונונשלנטיות בחלל, והכי חשוב – שלט "כלים לכאן".

גם שרה הייתה אוהבת את העוגה הזאת. עברי (צילום: יעל שטוקמן)
גם שרה הייתה אוהבת את העוגה הזאת. עברי (צילום: יעל שטוקמן)

מלבד העיצוב העברי בהחלט, התפריט הוא באמת כל מה שישראלי בעינינו. ראשית נציין שאהבנו את המקוריות שבתפריט, אחרי שהתרגלנו כבר שכל בית קפה בעיר מציע לנו כמעט את אותו הדבר – סלט קינואה, ברוסקטה עם גבינה וריבה או מוזלי מעפן – בעברי מציעים דברים שטרם טעמנו בבתי קפה בעיר (לפחות ב-60 השנים האחרונות) ואנחנו מברכים על כך. אי אפשר שלא להתחיל עם "ארוחת בוקר בקיבוץ" שכוללת איתה ביצה לבחירה עם לחם, סלט, גבינות, בורקס וגם שוקולד וחלבה לקינוח (49 ש"ח), יש גם חביתה בפיתה של ילדים (כי מי מאיתנו לא רוצה לחזור לילדות, 28 ש"ח) סנדביץ' פסטרמה בפרעצל (28 ש״ח), דייסת סולת של אמא עם סוכר וקינמון שהיא באמת הדבר הכי מנחם שאפשר לדמיין (21 ש"ח), סלט ערבי של אבא (28 ש"ח) או לחם עם חמאה ודג מלוח של אשכנזים (28 ש"ח). בגזרת המתוקים יש "פרנץ' טוסט של רווקים", למרות שלא ברור מי זה הרווק הזה שמטגן לעצמו פרנץ' טוסט (28 ש"ח), גרנולה עם אשל, בשביל לשמור על האווירה של הקיבוץ (21 ש"ח) וההיילייט שאהבנו במיוחד הוא שבתפריט יש קורנפלקס עם חלב. של אלופים (12 ש"ח). לקינוח יש עוגת ביסקוויטים איקונית (25 ש"ח) שהיא כנראה הקינוח הכי ישראלי שיצרנו, גם שרה נתניהו תסכים.

אוסף מרשים של כרזות נוסטלגיות. עברי (צילום: יעל שטוקמן)
אוסף מרשים של כרזות נוסטלגיות. עברי (צילום: יעל שטוקמן)

אם תשאלו אותנו, התפריט היצירתי הוא מה שמבדיל את עברי משאר בתי הקפה באזור. מלבד המחירים ההגיוניים, יש כאן ניסיון אמיתי לזקק את קיבוץ הגלויות שלנו לכדי תפריט שמציע מחד כל מה שאתם יכולים להכין בבית, ומאידך כל מה שלא תכינו בבית ובא לכם לאכול בחוץ. גם המחירים נוחים ושווים לכל כיס, כך שהאווירה הקיבוצית-סוציאליסטית בהחלט מורגשת.

עברי, הגדוד העברי 8. שעות הרצה: ראשון-חמישי 8:00-22:00, 8:00-15:0