סטלנים היכונו: עוגיית המאנץ׳ המושלמת הגיעה לתל אביב

עוגיית האמסטרדם הממכרת עשתה עלייה והיא מיוצרת בשכונת מונטיפיורי. סיפור שמתחיל במתנה מהאקסית ונגמר בעוגיות מושלמות שתוכלו לקבל עד הבית

עוגיית אמסטרדם. צילום: שרון בן דוד
עוגיית אמסטרדם. צילום: שרון בן דוד
26 באפריל 2018

לפני שלוש שנים סיפרנו על המאנצ' הכי מושלם שאפשר למצוא באמסטרדם –Van Stapele Koekmakerij, מאפייה קטנה ומטריפה שמייצרת רק סוג אחד של עוגיה, ששווה לעלות בשבילה על מטוס. מאז עברו הרבה מים בתעלות ופודי'ז ישראלים סימנו את המקום כאתר חובה. וכעת לבשורה: העוגיה הממכרת נמצאת ממש כאן בתל אביב, או לפחות גרסת חיקוי שלה. מאחורי המותג Amsterdam Cookies עומד אמיר חכים (32), היוצר של "דיבוב מצחיק" ברשת יחד עם אחיו בן, כבר יותר מ-10 שנים. "לפני שנה וחצי האקסית שלי חזרה מאמסטרדם עם קופסה של העוגיות האלה", הוא משחזר. "אני אפילו לא חובב מתוקים אבל איך שאכלתי אחת אמרתי 'וואו מה זה?', ומאז פשוט נכנסתי לאובססיה כדי למצוא את המתכון. אני מניח שאנשים מסביבי חשבו שהשתגעתי קצת, אבל אני חובב בישול ועבורי זה היה אתגר. ידעתי שיהיה ביקוש בארץ". פוסט שהעלה לפני כמה ימים עם צילום של עוגיה חצויה הפך לוויראלי, וכל מי שביקר באמסטרדם ומכיר את המקור מיהר לתייג. "כרגע אני מוצף בהודעות בפייסבוק ובטלפונים. אני אופה את העוגיות בבית ומשתדל להכין כמות גדולה ככל האפשר".

העוגייה המקורית. שוחזרה במבצע בלשי מרשים.
העוגייה המקורית. שוחזרה במבצע בלשי מרשים.

מקדונלד׳ס מאחוריכם: נאגסט חדשים ומעולים בוויטרינה

טעמנו: המבורגר פאד קפאו של בית תאילנדי וסוסו אנד סאנס

הצלחת לשים יד על המתכון המקורי?
״ניסיתי לתחקר את ורה ון סטייפל, בעלת המקום מאמסטרדם, בפייסבוק, אבל כמובן שהיא לא נתנה לי אותו. אפילו לכמה מעלות לכוון את התנור היא לא הסכימה לומר, אבל כמו שהיא חקרה את הנושא לעומק, כך גם אני עשיתי וכל הסודות נמצאים באינטרנט אם קוראים מספיק. מה שכן היא מגלה שהיא משתמשת במותג השוקולד הצרפתי ולרונה שבו גם אני משתמש, ובנוסף בחומרי גלם הכי איכותיים שאפשר למצוא. ביקשתי מחברים שהיו באמסטרדם שיביאו לי סטוקים של העוגיה הזאת, עשיתי השוואות בין המקור לשלי וניסיתי כל טכניקה אפשרית מאות פעמים. קראתי מאמרים שלמים על כל אספקט ומרכיב בעוגיות שוקולד צ׳יפס ואת כל הכימיה שביניהם, איך להגיע בדיוק לצורה, למרקם ולטעם. ראיתי את כל הסרטונים שאנשים צילמו בחנות באמסטרדם, ששם אפשר לראות את הטכניקה של ההתעסקות עם הבצק, באיזה סוג מגש לאפות אותן וכדומה. עליתי על כל פרט הכי קטן וכל מי שטעם אמר לי שזה אחד לאחד העוגיה מאמסטרדם. כל התהליך נמשך שנה וחצי ובסוף ורה החמודה אפילו שמעה איכשהו על הדף שפתחתי  וכתבה לי 'אתה יכול להעתיק את העוגייה בכיף'. אני חושב שאין לה מושג עד כמה קרוב הצלחתי״.

תנו לי את כולן, בבקשה. צילום: אמיר חכים
תנו לי את כולן, בבקשה. צילום: אמיר חכים

טעמנו: הו אמסטרדם

כשזיכרון המתיקות מאמסטרדם עדיין צרוב על הלשון ניגשנו לטעום את העוגיה הישראלית. הגודל אותו גודל נדיב והריח מטריף את האף. כשחוצים את העוגיה מתקבל אותו אפקט סקסי ששובר את האינסטוש עם צ'אנקים של שוקולד לבן נוזלי כמעט. העוגיה רכה מאוד ומתפוררת במגע יד ועוד יותר על הלשון. המרקם נימוח כל כך שכמעט לא צריך ללעוס, והטעם מתוק מאוד כצפוי. כשמגיעים לצ'אנק שוקולד המתיקות אפילו גוברת, אם זה בכלל אפשרי. העוגיות גדולות מספיק כדי לחלוק, מה שהופך אותן למאנצ'יז החברתי האולטימטיבי. חכים מקבל הזמנות בטלפון או במסנג'ר, ומשנע את העוגיות חמות וטריות לכל אזור תל אביב ללא דמי משלוח. המחיר 50 ש"ח ל-6 יחידות, דומה למה שתשלמו באמסטרדם. לא זול אבל לגמרי מוצדק ואף ממכר.

אמסטרדם קוקיז, 052-8771536