זהירות! החלה עונה הפריצות לדירות

עונת הקיץ מביאה עמה גלי פריצות לדירות. אם כבר החלפתם שלושה אייפונים השנה, כדאי להכיר את המושג "פריצה שקטה"

צילום: Shutterstock
צילום: Shutterstock
25 ביולי 2019

עונת הקיץ, עת השוהים בחו"ל והמבלים בחוץ תחת השמש, מביאה כדרכה אל העיר גלי פריצות לדירות. הפעם, כפי שמעידים מנעולנים מקומיים ושרשורים ארוכים בקבוצות העירוניות בפייסבוק, המוקד הוא צפון העיר הישן, על ציר רחוב ארלוזורוב והמפגש עם שדרות בן גוריון.

המודעות לגל הפריצות החדש החלה בפוסט שפורסם השבוע בקבוצת סיקרט תל אביב, מאת שתי שותפות המתגוררות בצפון הישן, בקרבת רחוב ארלוזורוב. "עד הבוקר הכל היה תקין ופתאום המנעול סירב להינעל", סיפרו השותפות, והוסיפו שהמנעולן שבו השתמשו העיד בעצמו על מכת פריצות בשכונה. מור כהן (28), תושבת הצפון הישן גם היא, דיווחה על שתי פריצות לביתה בשנה אחת, האחרונה לפני כמה שבועות. לדבריה גם המשטרה מודעת לבעיה. "הדלתות היו מחוץ למסילה ואחד המנעולים נשבר, והשאירו סימנים של ניסיון פריצה עם מברג. גם לחברה שלי שגרה לא רחוק ממני עם בן זוג פרצו לדירה בזמן שהם ירדו ל־20 דקות לסופר".

תושבת רחוב דפנה השוכן באותו אזור בדיוק, שבוחרת לא להזדהות בשמה, מספרת שחוותה פריצה לדירה בשעות היום לפני כחודשיים. "לא הייתי בבית ונכנסו דרך המרפסת. הפכו את הבית וגנבו דברים שהיה קל לגנוב כמו אייפדים, תכשיטים, כסף וכאלה", היא מספרת. התושבת גרה בדירה עם סורגים שנפרצו. "אחרי שבוע דיברתי עם שכנה באזור וגם לה פרצו שבועיים לפני כן". במקרה זה נאספו טביעות אצבעות אבל טרם נמצאו הגנבים.

הפורץ הנוצץ. המנעולן זיו גול (צילום: שלומי יוסף)
הפורץ הנוצץ. המנעולן זיו גול (צילום: שלומי יוסף)

כך או כך, למרות ההעדפות האזוריות, יש לזכור שכמעט כל דירה בתל אביב נמצאת בקבוצת הסיכון. "בשנה שעברה היו הרבה פריצות ביד אליהו, הפעם זה במקומות אחרים", מעיד המנעולן זיו גול. סביר להניח שזאת לא אותה חוליה שפועלת, זה אחרי הכל עניין של סטטיסטיקה. "ההבדל בין השנה לשנה שעברה הוא הגדילה בפריצות השקטות, כלומר פריצות באמצעות מכשיר שמרטיט את הצילינדר ופותח את הדלת בקלות. לפי מה שאני שומע מהלקוחות גם המשטרה התחילה להמליץ על צילינדרים נגד פריצה שקטה. זה גם יכול לקרות כשכולם בשינה עמוקה, ההתעסקות היא ממש לכמה שניות, זה לוקח דקה ואם זה מכשיר שרוטט את שומעת רטט חזק של פלאפון לשתי שניות וזהו".

כלל מפתח: חמישה טיפים של זיו גול למניעת פריצות

להשקיע בצילינדר
"בתל אביב רוב האנשים הם חבר'ה צעירים ששוכרים דירות ומחליפים לצילינדרים זולים. אבל היום יש מכשירים לפריצה שקטה, שזה האיום הגדול, וזה פועל תוך כמה שניות. יש צורך בצילינדר נגד פריצות שקטות. לא חוכמה להשקיע הרבה כסף בטלפון נייד טוב ולהתפשר על צילינדר".

להתקין עינית דיגיטלית
"היום יש עינית דיגיטלית שיכולה להקליט עוברי אורח", מסביר גול. "אפשר לתכנת את זה והיא מקליטה את האנשים שעוברים". חוץ מזה, זה די מגניב בקטע עתידני.

לאמץ כלב

לא רק שתזכו בחבר אמיתי ומישהו להתכרבל איתו במזגן, אלא גם באזעקה בטוחה נגד פורצים, שבמרבית המקרים גם תשמיע קול וגם תגרום להם לברוח.

לא רק הדלת חשובה

בקומה שנייה ומטה מומלץ לשים לב גם לחלונות ההזזה, ובמקרה שהם לא ננעלים להציב מקלות שידאגו שלא ייפתחו מבחוץ.

להשאיר את הטלוויזיה דולקת
סתם כדי להקל את החרדה המילניאלית באמצעות דברים שסבתא הייתה עושה.