"יש דברים שצריך לספר גם כשהם לא מעניינים אף אחד"

עינת פישביין, 48, פרודה + 3, ממייסדות "המקום הכי חם בגיהינום". מספרת ולמה היא עדיין אופטימית לגבי העתיד שלנו כאן גם אחרי 20 שנות נתניהו ואיך עיתונות טובה צריכה להיראות

עינת פישביין (צילום: איליה מלניקוב)
עינת פישביין (צילום: איליה מלניקוב)
17 בינואר 2018

שם: עינת פישביין

תעסוקה: עיתונאית, "המקום הכי חם בגיהינום"

גיל: 48

סטטוס: פרודה + 3

מאיפה את במקור ואיפה את גרה כיום?
"נולדתי בבת ים, משם עברתי לרעננה ולאבן יהודה. אני בתל אביב עוד מלפני גיל 20, גרה
ברמת ישראל זה 13 שנה".

מה היה התחקיר המשמעותי הראשון שלך?
"בעיתון 'העיר' עשיתי מדור על העובדים הזרים בשם 'התל אביבים החדשים' מהרגע שיצאתי
לרחובות התחנה המרכזית הישנה והתחלתי לפגוש אנשים, זה היה מטורף. זו הייתה הפעם הראשונה ששמעתי שבכלל יש גירוש בארץ, בתקופת נתניהו הראשונה. בהתחלה אף אחד לא רצה לדבר, אנשים נורא פחדו, אבל הצלחתי להשיג גישה לתוך הקהילות, וכל פגישה הייתה נורא משמעותית. מאוד משך אותי הפן האידיאליסטי של העיתונות, להיות לוחמת צדק. אני צריכה לעשות את זה דרך סיפורים של אנשים אחרים".

20 שנה אחרי, עדיין יש גירוש ויש נתניהו.
"את מה שקורה עכשיו לא הייתה דרך לדמיין, אבל אני אופטימית מאוד סך הכל. קיץ 2011 הביא מהפכה שבניגוד למה שנהוג לחשוב לא נגמרה. חיים של אלפי אנשים השתנו. יש פי אלף מודעות חברתית ממה שהייתה. בתחילת שנות ה־2000 עורך אחר עורך היה מגלגל את החומרים שלי מהמדרגות. אם השלטון לא היה מקומם כל כך, אנשים לא היו קמים. להקים גוף תקשורת עצמאי ב־2013 היה אופטימיות על גבול הטיפשות. העיתונות קורסת, אין גב כלכלי, אין כלום. הדבר הכי אופטימי שאפשר לעשות בסיטואציה הזאת הוא לצאת למאבקים חברתיים".

ספרי על הקמפיין להגדלת הטראפיק לאתר שלך – המקום הכי חם בגיהנום.
"לע"מ לא נותנים לנו תעודות עיתונאי כי אין לאתר מספיק כניסות. אני צריכה להקיא דם על עוד כניסות במקום להתעסק בדברים החשובים באמת. החלטנו לעשות פעולת גרילה ולקרוא לאנשים להיכנס לאתר. המדד של עיתונות הוא לא מדד של רייטינג וטראפיק – זה לא קנה מידה. יש כתבות שברור לי שלא ייכנסו אליהן עשרות אלפי אנשים, אבל הערך העיתונאי שלהן עצום. זו עבודה עיתונאית – היא סיזיפית, אובססיבית במקרים רבים. יש דברים שצריך לספר גם בימים שהם לא מעניינים אף אחד. אני שוכבת על הגדר בשביל זה".

אתם מצליחים לעמוד בינתיים ברף הכניסות?
"זה מדהים, האתר נפל פעמיים משבוע שעבר מעודף כניסות. כמות הכניסות גדולה עד פי עשרה מבדרך כלל. כל התקשורת צופפה שורות מאחורינו, זה היה מדהים. בתגובה החליט מנהל לע"מ ניצן חן שהוא מקים מחדש ועדה לבחון את הקריטריונים".

מה הפינה האהובה עלייך בעיר?
"אני מאוהבת בטירוף בשכונה שלי וגם בסנטר, שם יושבת המערכת שלנו. אנחנו יושבים בבניין B, הצד הפחות נחשק, ואני מכירה בו כל פינה וכל מסדרון. אחרי ארבע שנים וחצי שבהן את עובדת על הגג של הסנטר את כבר לא הולכת לאיבוד".