נכנע לתלמידי הישיבה: עירוני א' קיים אירוע בהפרדה מגדרית

הורים זועמים על מפגש עם תלמידות אולפנה מגוש עציון ותלמידי ישיבה מפתח תקווה שהתקיים בהפרדה. מנהל התיכון: "לא מדובר בהפרדה מגדרית פר-סה אלא אירוע של מפגש שמתקיים תוך הסכמה והתחשבות"

בית הספר עירוני א' (צילום: enoshd/ויקיפדיה)
בית הספר עירוני א' (צילום: enoshd/ויקיפדיה)

הורים לתלמידים בבית הספר עירוני א' לאמנויות זועמים על אירוע בהפרדה מגדרית שהתקיים היום (שלישי), ובו תלמידי ותלמידות כיתות י"א קיימו עם תלמידי ותלמידות ישיבה ואולפנה מגוש עציון ופתח תקווה מפגש בשטח בית הספר – בנים לחוד ובנות לחוד.

בהודעה שנשלחה השבוע לתלמידים מאת רכז השכבה נכתב: "ביום שלישי נקיים מפגש עם תלמידות אולפנת אוריה מגוש עציון ותלמידי ישיבה תיכונית אמית בפתח תקווה. מטרת המפגש, בהמשך לשבוע ישראליות משותפת ולמסע הישראלי, היא ליצור היכרות שוברת מחיצות וסטיגמות עם זרם אחר בחברה הישראלית ואגב כך לברר את זהותנו ומה מניע אותנו בבחירות שלנו".

לאחר שנודע כי המפגש יתקיים בהפרדה, הדבר עורר התנגדות בקבוצות הווטסאפ והפייסבוק של ההורים. "אין שום סיבה בעולם שבנים ובנות בתיכון חילוני בתל אביב לא ישבו יחד באותה הרצאה", כתבה אחת האמהות. אם אחרת כתבה ש"הדרה ודיכוי הן הדרה ודיכוי ואין מקום לסובלנות לדעות שאינן סובלניות".

לפני כשנתיים דחה בית הספר עירוני ד' מפגש דומה עם תיכון דתי מנתניה, לאור התנאי להפרדה מגדרית. בשנה שעברה הודיע ראש העיר רון חולדאי כי לא יאפשר לקיים אירועים בהפרדה במרחב הציבורי, על רקע סערה שקמה עקב עצרת בהפרדה שתכננה תנועת חב"ד בכיכר רבין.

בתגובה לדבריהם של ההורים אמר מנהל בית הספר, יואב פרידן: "אנו מאמינים בשוויון ובהומניזם, וגם בראיית האחר ובשיח. מבינים את הקול התוהה ומכבדים אותו. מבטיחים גם לתת לו מקום. לתפיסתנו לא מדובר בהפרדה מגדרית פר-סה אלא אירוע של מפגש, שמכיל את כלל השכבה, ושמתקיים תוך הסכמה והתחשבות. תלמידים שיביעו קושי להשתתף? נכבד את קולם גם כן. אנו שלמים עם העמדה החינוכית שגובשה מתוך ראיית המורכבות והכלתה, וכמובן שלא מתוך מתן מקום לפגיעה בעיקרון השוויון, ובוודאי שלא בחשיבות המיוחדת שאנו מעניקים לכל סוגיית קידום מעמד הנשים בחברה והעצמתן".

מעיריית תל-אביב-יפו נמסר: "אנחנו מקבלים את שיקול הדעת של מנהל בית הספר. מדובר באירוע חינוכי בתוך בית הספר ולכן ההחלטות לגביו ראוי שיתקבלו ע"י ההנהלה צוות המורים והתלמידות והתלמידים המשתתפים".

תגובת משרד החינוך תובא כאן ברגע שתתקבל.