טיים אאוט timeout

אלפרד ומשול

הגלריה השיתופית אלפרד משפצת בניין בנווה צדק שיהפוך למכון השיתופי הראשון בישראל לאמנות ותרבות

מתברר שיש מי שרוצה להשקיע באמנות ולא רק למטרות רווח. בשבוע שעבר העלו חברי גלריית אלפרד פרויקט מימון לשיפוץ המבנה החדש שאליו הם מתכננים לעבור בנווה צדק, ובתוך שבוע השיגו 92 אחוז מהיעד שנקבע – 50 אלף ש"ח. כשגלריה אלפרד נפתחה, לפני שמונה שנים, היא הייתה ההתארגנות השיתופית הראשונה בתחום האמנות, ועד היום היא מצליחה לעמוד איתנה מול הכוחות המסחריים של השוק. בימים אלה חברי הגלריה מבקשים להרחיב את העשייה שלהם לתחומי תרבות נוספים ולשיתוף קהילתי, ולשם כך הם מבקשים לעבור לבניין בן ארבע קומות ברחוב שלוש, שמושכר להם במחיר נוח על ידי בעל הבניין שנקשר לפרויקט שלהם.

התכנון הוא להפוך את הבניין למכון השיתופי הראשון בישראל לאמנות ולתרבות, כשקומת הכניסה תתפקד כחלל תצוגה, הקומות העליונות יורכבו מסטודיואים שיושכרו לאמנים מבחוץ במחירים סבירים, בית הקפה שיפעל במקום יבטיח תנועה של אנשים ברוב שעות היממה וחלל נוסף ישמש כאולם הרצאות שבו ידברו על אמנות ועל תרבות. חברי הגלריה רוצים להפוך את המבנה לחלל רב תחומי שייתן במה ליוצרים מכל התחומים ואף להרצאות שאינן קשורות באופן ישיר לתחומי התרבות. העיקר שיהיה מעניין. נוסף על כך, לבניין יש גג פתוח גדול שיהיה מושלם לאירוח אירועים מיוחדים.

הבניין החדש של גלריית אלפרד

חברת הגלריה ליאור שור מסבירה שכיוון שאלפרד מוכרת כעמותה ואין לה מטרות רווח, יש לה את הפריווילגיה לאפשר אמנות אקספרימימנטלית יותר מבלי לדאוג מכך שהיא לא מסחרית. "כוחות השוק שפועלים היום הם מאוד דורסניים", אומרת שור, "האמנים ניצבים בפני תנאים בלתי אפשריים ורק מתי מעט מצליחים, אף על פי שיש אנשים שהם מוכשרים מאוד. אנחנו מאפשרים גם לחברי הגלריה וגם לאמנים מבחוץ להציג במסגרת הגלריה השיתופית עבודות מבלי שניקח מהם אחוזים או נתערב בשיקולים האומנותיים בתואנה שהם לא מסחריים".

לכן אנשים כל כך נלהבים להשקיע בכם?

"אני חושבת שההיענות הגדולה מגיעה מהצימאון של הציבור לדבר הזה. זה קשור לרוויה של אמנים ושל צרכי האמנות מהאופן המסחרי שבו האמנות מתנהלת כאן. בנוסף, אנשים גם מחפשים את ההתרחבות התרבותית שאנחנו מבקשים ליצור, את הרב תחומיות – הרי השיח הוא הרבה יותר רחב מהתערוכה עצמה".

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV2 on: f2fadbfc0df0