טיים אאוט timeout

אפשר לחשוב: קורס פילוסופיה חדש לבני הגיל הרך

| מאת: חמוטל לוין

רוצים לעודד חשיבה פילוסופית כבר בגיל הרך? ד"ר קרן סדן תלמד אתכם איך

הילד החושב. צילום: Shutterstock

גידול ילדים והשאלה איך לחנך אותם להיות האנשים שהיינו רוצים שיהיו הוא אתגר שלא מעט הורים מתלבטים בו ולא מעט אנשי מקצוע מציעים להורים את תפישתם בנושא. קרן סדן, ד"ר לפילוסופיה שבשנים האחרונות מעבירה תוכנית פילוסופיה לילדים בגנים, מציעה עכשיו גם הרצאות להורים בנושא פיתוח חשיבה פילוסופית אצל ילדים.

איך פילוסופיה יכולה לעזור לילדים שלי?

"ילדים צריכים להרגיש ביטחון שמקשיבים להם, וזה עוזר מאוד לדימוי העצמי שלהם. הם צריכים להרגיש, לראות, להתנסות בזה שהמחשבות שלהם עושות משהו בעולם. והן עושות משהו בכל מיני צורות. אחת הצורות היא שמקשיבים להם וצורה אחרת היא שמדברים איתם. אנחנו מדברים על מה זאת חשיבה, על מה זאת חשיבה פילוסופית ועל כך שזאת חשיבה שפחות מעודדים אותה בעולם".

מה זאת אומרת?

"כשילדים באים ושואלים שאלות מסוימות, הם יקבלו פידבק שאלה שאלות מעניינות מאוד. אבל כשהשאלה היא פילוסופית היא תקבל פחות תגובה, ובעצם מסמנים להם שזאת שאלה פחות חשובה. הסיבה הראשונה לכך היא שפחות מחשיבים שאלות כאלה בתרבות שלנו, והסיבה השנייה היא שאלה שאלות מורכבות מאוד. אם ילד שואל אותי למה השמים כחולים אני יכולה לענות או לבדוק. לעומת זאת אם ילד בא ושואל מה קורה למישהו שמת, זאת כבר שאלה שקשה יותר כהורים להתמודד איתה.

"אנחנו מדברים על מושג העידוד לחשיבה שהולך וצובר כוח, לא רק כאן אלא בעולם. על כך שהילדים בונים ידע לעצמם במקום שאנחנו נבנה להם את הידע. על זה שאנחנו פחות רוצים ללמד ידע ויותר רוצים ללמד כישורי חשיבה. בהרצאה אני מדברת על זה ועל ההבדל בין כישורי חשיבה ספציפית לחשיבה באמת, כי אני יכולה להיות מוכשרת מאוד בהפעלת כישורי חשיבה אבל לא בהכרח לעשות חשיבה אמיתית. בחשיבה יש איזו פתיחות מסוימת, והעובדה שאני יודעת להסיק מסקנות לא אומרת שיש לי אותה".

על מה מבוססות ההרצאות?

"המקור של הפדגוגיה הזאת הוא מה שנקרא בעולם פילוסופיה לילדים או פילוסופיה עם ילדים. פיתחו אותה בארצות הברית והיא פועלת ב־40־50 מדינות בעולם. אני לקחתי ממנה עקרונות בסיסיים והתאמתי אותם לגיל הגן".

פרטים נוספים באתר

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV2 on: 569c449