טיים אאוט timeout

דירה להסיר

| מאת: רוני ודנאי

אחרי ניו יורק, גם בברלין ובפריז מקדמים כעת חקיקה נגד השכרת דירות לתיירים באתרים כמו Airbnb. האם גם המסבלטים בישראל צריכים להתחיל לדאוג?

נהנים לטוס לאירופה ולמצוא דירות זולות ללון בהן דרך Airbnb? יכול להיות שבקרוב תאלצו לחזור ללון במלונות ולשלם יותר. אחרי ניו יורק, שאסרה על השכרת הדירות לפרק זמן שקצר מחודש (בהחלטה שבית המשפט הפך בספטמבר האחרון), כעת גם בברלין ובפריז מקדמים חוקים שיאסרו על השכרת דירות לצרכי חופשה, זאת כדי להוריד את מחירי השכירות ולמנוע פגיעה בענף המלונאות.

היתרונות של השכרת דירה לעומת מלון ברורים – האינטימיות, האותנטיות ובעיקר המחיר הנמוך הפכו את הסבלט לאויב העיקרי של ענף המלונאות ברחבי העולם. היד שנענעה את העריסה שייכת בעיקר ל־Airbnb, פלטפורמת הסבלט הפופולרית ביותר אצל התיירים, עם היצע דירות להשכרה שמתפרש על פני 192 מדינות ו־34,000 ערים.

בספטמבר האחרון הרימה המלחמה השקטה טונים והגיעה לבית המשפט בניו יורק. האתר ניצח במשפט על חוקיות השכרת נכס לתקופה של פחות מ־30 יום. ומה קורה בתל אביב? נכון להיום מציע האתר 5,867 דירות להשכרה ברחבי העיר בטווח מחירים שנע בין 35 ל־3,500 שקלים ללילה. הנתונים מראים כי Airbnb הוא האתר ה־47 בסולם הפופולריות בישראל.

המוזיקאי אורי מור נודד תדיר בעולם, ובחמש השנים האחרונות הוא מסבלט את דירתו במרכז העיר כמה פעמים בשנה דרך האתר. לתחושתו התנועה והמחירים עלו מעט במהלך השנים, בעיקר בעונות התיירות. "ב־Airbnb לוקחים על דירה מהסוג שלי – דירת שלושה חדרים עם מעלית ומיקום מרכזי – לפחות 100 דולר ללילה", הוא אומר. "אין ספק שאתה מתחרה בבתי מלון – הבן אדם שמולך מוכן לשלם את הסכום הזה כי בא לו לחיות במקום מגניב שהוא שלו. באותו תקציב של חדר במלון הוא רוצה משהו יותר חוויתי. עיקר הפניות מגיעות ממערב אירופה ובקיץ מגיעים אליי בעיקר צרפתים, שאם הדירה ממוקמת יותר מ־200 מטר מהים הם לא מסתכלים עליה בכלל", הוא מסביר.

"למי שפשוט מחפש לשים את הראש איפשהו, Airbnb באמת יותר משתלם וגם מוצעות שם דירות מקסימות", אומרת מנהלת מלון הבוטיק הוטל מונטיפיורי, שלי וייסברם. "אנחנו מודעים לתופעה ולפופולריות של האתר, אבל מי שמחפש את השירות המסוים עם כל הפסיליטיז לא יקבל אותו דרך Airbnb. למשל, שירות חדרים, ניקיון, שירותי כביסה, ארוחות וכו'. אני מודה שאי אפשר להתעלם מהאתר הזה, אבל אני חושבת שייקח זמן עד שירגישו את ההשפעה שלו פה על אמת. חוץ מזה אנחנו מלון קטן שניזון בעיקר מקהל לקוחות חוזרים מהארץ ומחו"ל ומקהל עסקי, אז אנחנו פחות מרגישים את ההשלכות על בשרנו. אני מאמינה שאם היינו מלון גדול יותר אז היינו מרגישים את התחרות יותר".

עו"ד דורון אלקיים, שמתמחה בנדל"ן, לא רואה כרגע איום משמעותי לענף המלונאות המקומי ולא מאמין שהחוק בישראל יאסור על השימוש ב־Airbnb ובאתרים דומים כמו Craigslist  למשל.

"למרות שהחשיפה לאתרים האלה  באמת הולכת וגדלה כל הזמן, זה עדיין לא באמת מאיים על ענף המלונאות", הוא אומר, ומצביע על כך שרוב הדירות בשוק הסבלט משמשות למגורים של דיירי הקבע ביומיום, ולכן אינן מציעות אלטרנטיבת לינה קבועה לאורך השנה, שבכוחה לאיים על שוק המלונאות.

"התופעה עדיין מאוד מינורית – היקף השימוש היום עדיין נמוך בישראל, כך שאני לא חושב שכרגע זה יביא לחקיקה ישירה. תקפו את זה באופן עקיף בחוק מיסוי מקרקעין, בחקיקה האחרונה, בזה שמאוד מעודדים בעלי דירות שניות למכור אותן ולא להחזיק בהן להשקעה. חקיקה נוספת שעשויה להבשיל היא ארנונה מוגברת על דירות רפאים, שמקודמת בימים אלה. בכל מקרה, אני עדיין לא ראיתי בשום מקום שזה השפיע על מחיר לחדר בישראל או על מחיר השכירות. זה עדיין נתפס כשוק נישה עונתי, יותר בקיץ, בעיקר בתל אביב ובדירות קרובות לים".

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV2 on: f2fadbfc0df0