טיים אאוט timeout

יוזמה חדשה מבקשת ליצור ריאה ירוקה במערב העיר

| מאת: אמנון דירקטור

תושבי אזור הכרמלית מקדמים יוזמה חדשה - איחוד של שלושה גנים באזור לפארק אחד גדול

גן הכובשים

יוזמה ציבורית חדשה מקדמת את הקמתו של פארק ציבורי חדש במערב העיר, בשאיפה שיהיה הריאה הירוקה השנייה בגודלה בעיר, אחרי פארק הירקון. על פי ההצעה יאוחדו גן הכובשים, גן צ׳ארלס קלור, כיכר השעות היפות ברחוב המרד וגן שבזי לריאה ירוקה אחת, בשטח של 222 דונם. במסגרת הפרויקט ישודרגו ארבע הגינות ובשטחן יוקמו בריכה אקולוגית כמו זו שבפארק קריית ספר, גינה קהילתית, מגרשי ספורט, סקייט פארק, גינת כלבים ועוד. הוצאת התוכנית לפועל תלויה בהכרת העירייה בה כפרויקט עירוני מרכזי.

את תוכנית "פארק מרכז תל אביב" מובילה קבוצת ועדי פעולה – עמותת נווה צדק, ועד נווה צדק, ועד כרם התימנים, התארגנות תושבים להצלת רחוב אלנבי וקבוצת התושבים הפועלת לביטול עסקת הדולפינריום. מימוש התוכנית כרוך בביטול חלק מהכבישים באזור, בביטול שטחי חניונים או צמצומם ובפינוי מתחם הדולפינריום, שבימים אלה הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה דנה בגורלו. משיקולי תקציב וביורוקרטיה הפרויקט מתוכנן להתבצע בכמה שלבים.

אחד השינויים המהותיים והמעניינים שמציעה התוכנית הוא שדרוגה של כיכר השעות היפות. הכיכר הציבורית, הממוקמת בין בניין המשרדים בית גיבור למלון דן פנורמה, משתרעת על פני 7 דונם והנוף הנשקף ממנה מרהיב, אך רוב תושבי העיר כלל אינם מודעים לקיומה. הכיכר מוזנחת מאוד, מייצרת בעיות בטיחות ונחשבת לכישלון תכנוני ואדריכלי מפני שהיא מנותקת מהרחוב. כחלק מהתוכנית להקמת הפארק, מתכננים היוזמים לשפר את הנגישות לכיכר בדרכים שונות, כמו יצירת מסלולים שיובילו אליה, שינוי התב״ע ויציקת תכנים קהילתיים.

ביום ראשון האחרון הציגו היוזמים טיוטה ראשונה של התוכנית בפני סגנית מהנדס העירייה, אורלי הראל. "היה דיון חיובי מבחינתנו. הם הסכימו איתנו על רוב הדברים, והדיון נוהל בצורה מאוד מקצועית", מספר גלעד גולדמן, מיוזמי התוכנית, "התרשמנו שיש הסכמה שהשטח סובל מהזנחה ודורש טיפול, ושיש לפעול בנידון". במהלך הדיון הביע מנהל ההנדסה את נכונותו לשפץ את גן הכובשים וכן לבדוק אפשרות לבטל את החניון ואת הכביש שמדרום לגן לטובת חידוש הגן והרחבת שטחו בחצי דונם. העירייה פסלה את ההצעה לבטל את מסוף האוטובוסים כרמלית, אך הסכימה לבדוק את האפשרות לבטל את אחד החניונים בגן צ׳ארלס קלור לטובת מתקני שעשועים ולשקול את הרחבת שדרות ירושלים לכיוון הפארק. "היו גם דברים שלא הסכמנו עליהם. בעירייה לא חושבים שקיים צורך לאחד את כל הגנים לפארק אחד מרכזי כפרויקט עירוני גדול, מערכתי ומחייב. הם מסתכלים על כל דבר בצורה נקודתית", מסכם גולדמן. "הבעיה המרכזית מבחינתנו היא העובדה שהם דחו את הטיפול בפרויקט לשנת 2016, לטענתם בגלל בעיות תקציביות. לא נדרש תקציב גדול על מנת להתחיל את התהליך ואין שום סיבה להקפיא את היוזמה הזאת. אני בטוח שיימצאו חצי מיליון שקל כדי לקדם את הפרויקט. יש פה הזדמנות מדהימה, ומגיע לתושבים שהיא תמומש".

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV2 on: f2fadbfc0df0