טיים אאוט timeout

שבת המכה: מי בעד ומי נגד סגירת המרכולים בשבת?

| מאת: לי פלר, מעיין יחבס

הסערה סביב סגירת המרכולים בשבת מעלה שאלות רבות על מקומה של השבת בחיי העיר העברית הראשונה. חברי כנסת, חברי מועצה ופעילים חברתיים מגיבים

  • https://static2.timeout.co.il/media/2014/07/sizes/סניף-AMPM-בתל-אביב-צילום-דוד-פרץ_H_wo_680_382.jpg
סניף AM:PM בתל אביב. צילום: דוד פרץ

בעד

אהרן מדואל, יו"ר מועצת העיר מטעם עיר לכולנו:

"חוק העזר העירוני גורם לפגיעה קשה בבעלי העסקים הפרטיים והופך אותם לעבדים של מקצועם במשך כל ימות השבוע. החוק ממש מעניק פרס למי שהפר את החוק במשך השנים ויוצר אפליה חמורה בין עסקים שנמצאים ברחובות שהעירייה אישרה לבין עסקים באזורים אחרים. אם רוצים לאשר פתיחה של עסקים, צריך להחיל זאת על כל הרחובות בעיר. צריך לעשות משאל בקרב התושבים לפי חלוקה של אזורי העיר ולבדוק מה הציבור באמת רוצה. לאחר שנדע מה הציבור רוצה באמת, נוכל להתחיל לחשוב על פתרונות".

אהרון מדואל. צילום: מתי מילשטיין

אהרון מדואל. צילום: מתי מילשטיין

אלון־לי גרין, פעיל חברתי ובעל החנות האחים גרין:

"אני תומך נמרצות ביום מנוחה בשבת ומאמין שניתן לרכז את הקניות במהלך ימי השבוע. לדעתי טועה שר הפנים כאשר הוא מבקש לרכז את העסקים הפתוחים במתחמי הבילוי, דבר הפוגע במרקם החיים העירוני. מול הצעתו אני תומך בהצעתו של ח"כ דב חנין לקיים סבב תורנות בין מכולות העיר, כך שבמרבית שכונות העיר ניתן יהיה לרכוש במכולת אחת – הצעה שתשמור על יום מנוחה לעובדים בכל שאר המכולות שאינן בתורנות מצד אחד ומצד שני תאפשר לחילונים לרכוש מצרכים בשבת".

חגי מטר, עיתונאי ופעיל חברתי:

"במסגרת דמוקרטית אין רק ציבור אחד שמחליט, אלא ניסיון להגיע לאיזון והסכמות בין חלקים שונים בקהילה. זה הרבה מעבר לניצול של העובדים בשבת, הרעיון של סגירת המכולות הוא חברתי. צריך ליצור יום שבו החברה נחה. זה לא כמו בתי קולנוע או מסעדות שהם מקומות בילוי, חנויות נועדו למטרת צרכנות בלבד ואני חושב שזה נכון להגביל את הצורך הצרכני הזה וליצור הפסקה ממנו ליום אחד בשבוע".

חגי מטר. צילום: עצמי

חגי מטר. צילום: עצמי

נתן אלנתן, סגן ראש העיר וראש החזית הדתית בעיריית תל אביב:

"כאדם דתי אשמח שהמצב יישאר כך שתיאסר פתיחת מרכולים ויום שבת יישאר יום מנוחה דתי וסוציאלי. ברמה המעשית אני יודע שאני גר בתל אביב. השר עשה את האיזון המתאים כשבחר להשאיר את מרכזי הבילוי וחנויות הנוחות פתוחים. הסטטוס קוו בתל אביב נולד לפני 30 שנה וזו הייתה פשרה – המסחר לא יפעל בשבת ומקומות הבילוי יישארו פתוחים. חשוב לזכור שלא היה זה הציבור הדתי שהתחיל את הסגה הזו כי אם בעלי המכולות עצמם שאמרו שגם הם רוצים לנוח בשבת. הרשתות הגדולות פתחו בשבת בצורה חזירית ויצרו בעיה עבור בעלי המכולות, ואם העירייה הייתה אוכפת זאת כמו שצריך לא היינו מגיעים לאן שהגענו. יש פה לחלוטין כפייה חילונית ולא כפייה דתית".

נתן אלנתן

נתן אלנתן. צילום: יח"צ

נגד

מיטל להבי, סגנית ראש העירייה ויו״ר סיעת מרצ בתל אביב־יפו:

"החלטתנו התקבלה במועצת העיר בהצבעה דמוקרטית ועל בסיס חוקי העזר שמקנים לנו סמכויות לקבוע אמצעים לניהול תקין של העיר, לסדר ציבורי ולתוכני חיים, בהתחשב בטעמים שבמסורת דתית. זה ממש לא העסק של שר הפנים להתערב לנו בעיצוב אופייה של העיר. אנחנו נבחרנו לשם כך ולא הוא. כמובן שעלינו ללכת לבג"ץ לאחר שהשלטון המרכזי מתערב ברגל גסה בהחלטותינו".

מיטל להבי

מיטל להבי. צילום: יח"צ

שלי דביר, חברת מועצת העיר מטעם עיר לכולנו:

"החיים בתל אביב־יפו הם פלורליסטיים. מרקם החיים העירוני הוא כזה שבו על המרכולים להיות פתוחים בשבת בכל שכונה. גם העירייה טועה – הנוהל העירוני שהיא אימצה והביאה לאישור מאפשר רק פתיחה של רשתות גדולות וחזקות. צריך לשנות את הנוהל בצורה שבה גם בעלי מכולות קטנות יוכלו לפתוח בסופי השבוע ברוטציה, בלי לוותר לחלוטין על ימי החופש. הצעד הבא צריך להיות כינוס של כל קבוצות האינטרסים השונות, כולל בעלי המכולות העצמאיים, שבו יגובש נוהל חדש שלוקח בחשבון את טובת כולם. כך אף קבוצה לא תרגיש שהיא צריכה להילחם וימנעו פניות ומאבקים באמצעות בג"ץ".

תמר זנדברג, חברת כנסת מטעם מפלגת מרצ:

"הדבר המרכזי שגדעון סער עשה הוא לאו דווקא סגירת המרכולים, אלא פתיחת מרכזי הקניות שבשולי הערים, ואני כמובן נגד. במסווה של הסטטוס קוו של יהדות ושבת, סער בעצם שולח אותנו למתחמי הצרכנות של התאגידים. לא ערך השבת הוא שעומד לנגד עיניו אלא ערך השופינג. במקום שנקנה חלב וביצים מתחת לבית, הוא שולח אותנו לעלות על האוטו ולקנות לא רק אותם. אני צופה שלא יהיה כאן צו סגירה ותל אביב תישאר כפי שהיא. אני מציעה שנפעל יחד לקידום 'השׁבת הישראלית', שבה יש תחבורה ציבורית בשבת וחנויות ומכולות קטנות פתוחות על פי חוק".

ח"כ תמר זנדברג

ח"כ תמר זנדברג. צילום: טלי מאייר

איציק שמולי, חבר כנסת מטעם מפלגת העבודה:

"אני מציע להשאיר את המצב כפי שהוא. לכל עיר ישנה הזכות לקבוע את אורחות חייה באמצעות מועצת העיר הנבחרת. קצת מוזר שבסוף השבוע הקרוב המכולת מתחת לבית שלי בלוד תהיה כתמיד פתוחה, ובתל אביב יסגרו את הכל".

איציק שמולי

איציק שמולי. צילום: אתר הכנסת

מיקי גיצין, מנכ"ל תנועת ישראל חופשית וחבר מועצה מטעם סיעת מרצ:

"ההחלטה הזו היא בעיקרה החלטה פוליטית ולא מהותית. גדעון סער יודע היטב שאי אפשר לסגור לחלוטין את תל אביב בשבת, והחופש של התל אביבים לקנות בקבוק מים בדרך לים הוא לא זה שפוגע באופייה של השבת היהודית. מעבר לזה, ההחלטה שלו לתחזק את מתחמי הבילוי בפאתי הערים היא החלטה אנטי חברתית ואנטי עירונית. כעת מה שנותר לנו לעשות הוא לעתור לערכאות משפטיות ולשנות את חוק העזר העירוני".

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV2 on: f2fadbfc0df0