טיים אאוט timeout

תיכוניסטיות יפגינו נגד אפליה מגדרית במערכת החינוך

| מאת: קרני בן-יהודה

שיעור בשוויון: תלמידות תיכון החברות בקבוצת הפייסבוק "מפסיקות לשתוק -נלחמות למען החופש והשוויון" יפגינו בשישי (19.12) בכיכר רבין

  • https://static2.timeout.co.il/media/2014/12/sizes/easy-a-174-h_wo_680_382.jpg
מתוך "Easy A"

הפגנה יוצאת דופן תתקיים ביום שישי (19.12) בכיכר רבין – תלמידות תיכון מכל הארץ יבואו להפגין נגד האפליה המגדרית בקוד הלבוש הבית ספרי, ולדרוש ממשרד החינוך שיעורי מגדר וחינוך מיני. ההפגנה היא יוזמה של תלמידות תיכון החברות בקבוצת הפייסבוק "מפסיקות לשתוק -נלחמות למען החופש והשוויון". את הקבוצה הקימה רותם אלישע (17), תלמידת תיכון מבית הספר הרב תחומי ברמלה, כדי למחות על קוד הלבוש בבית ספרה. בבתי ספר רבים בישראל מונהג כיום קוד לבוש המאפשר לבנים להגיע במכנסיים קצרים (שורטס) אך מחייב את הבנות ללבוש מכנסיים או חצאית באורך שלא עובר את הברכיים. בחלק מבתי הספר אסור לבנות להופיע בטייץ, מכנסיים קרועים ועוד. לדברי אלישע, בתי הספר השונים מצדיקים את קוד הלבוש בכך שהשורטס שהבנות לובשות אינם צנועים – דבר שיפריע לבנים (ואפילו למורים) להתרכז בלימודים ויעודד הטרדות מיניות.

בקבוצת הפייסבוק משתפות נערות באופן יומיומי חוויות כמו "טקסי השפלה" בכניסה לבית הספר, שבמהלכם המורים והמורות מודדים את אורך המכנסיים שלהן, לעתים מעירים בזלזול או אפילו שולחים הביתה את הבנות שלא עוברות את המבחן. אלישע טוענת כי קוד הלבוש הוא סימפטום לתופעה קשה וחמורה בהרבה: "קיימת אלימות מינית בבתי הספר שלא מטופלת על ידי מוסדות החינוך. הנוער מפתח תרבות שוביניסטית וסקסיסטית שאליה נחשפים הנערים באתרי פורנו". המפגינות דורשות ממשרד החינוך לטפל בשורש הבעיה ולהכניס לתוכנית הלימוד שיעורים בתחומי מגדר, חינוך מיני ואלימות מינית. אלישע אומרת כי המטרה היא "ללמד נערים שלא להטריד במקום ללמד נערות איך כביכול להימנע מהטרדות". נוסף על כך, המפגינות דורשות להעביר סדנאות בנושא לצוות החינוכי, כדי למנוע התבטאויות משפילות ויחס מפלה כלפי תלמידות.

" data-width="466">
">Post by ‎מפסיקות לשתוק-נלחמות למען החופש והשוויון‎.

המאבק זוכה לתמיכה מקבוצות ופעילות פמיניסטיות בפייסבוק, וגם מהורים וממורים, אך ההפגנה מאורגנת על ידי הנערות עצמן. התאריך והמיקום נקבעו בסקר דמוקרטי בתוך הקבוצה, והתאריך נקבע במיוחד בחופשת חנוכה כדי שתלמידות רבות יוכלו להגיע ולהשפיע.

שישי (19.12), 11:30, כיכר רבין

 

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV1 on: f2fadbfc0df0