טיים אאוט timeout

צפו בתמונות: כך תיראה המכונית השיתופית החדשה של תל אביב

| מאת: נועם כהן

"אוטותל", המיזם החדש של העירייה, יציע מאות מכוניות שיתופיות לשימוש הציבור. הבוקר הציגה העירייה את הפרויקט, שיצא לדרך באוקטובר השנה. כמה זה יעלה לנו?

  • https://static2.timeout.co.il/media/2017/01/sizes/חולדאי-בתוך-האוטו_H_wo_680_382.jpg
יוצא?? ראש העיר רון חולדאי במכונית אוטותל (צילום: כפיר סיון)

 

אחי איפה האוטו שלנו: עיריית תל אביב הציגה הבוקר (שני) את פרויקט "אוטותל", שיאפשר לכל אחד לשכור מכונית שיתופית בעלות חודשית (ובתשלום לפי משך הנסיעה), אותה יוכל להחנות במאות מקומות חניה ייעודים שיוקצאו לכך ברחבי העיר, ויופקעו מהכחול-לבן שלנו. בדומה לפרויקט "תל-אופן", המשתמשים יוכלו למצוא מכוניות פנויות הקרובות אליהם באמצעות מפה אינטרקטיבית שתעמוד לרשותם. הבוקר הוצגה לראשונה המכונית לראווה –יונדאי i10 ירוקה וחביבה – אך כזו שלמרות צבעה, מונעת בבנזין, יש לציין. בסך הכל, משקיעה העירייה מאה מיליון שקל בפרויקט השנה. התעריף המדויק למשתמשים ייקבע בהמשך.

האוטו שלנו קטן וירוק. מכונית אוטותל (צילום: כפיר סיון)

האוטו שלנו קטן וירוק. מכונית אוטותל (צילום: כפיר סיון)

 

איך זה יתנהל? כבר בחודש מרץ הקרוב יתחיל השלב הראשון בפיילוט, במסגרתו יתנסו ללא תשלום 500 משתמשים בכ-40 מכוניות (לא ממותגות ומגניבות). בחודש יולי יחל השלב השני, אז כבר יתנסו 1,500 משתמשים ב-170 מכוניות. מטרת הפרויקט, מספרים בעירייה, להציע תחבורה אלטרנטיבית, שתקל על העומס בכבישים, את זיהום האוויר, וגם תוזיל במעט את יוקר המחיה. בעירייה מאמינים שהפרויקט שתפעיל חברת CAR2GO יאפשר לתושבים רבים לוותר על המכונית הפרטית שלהם. לפי נתונים שפרסמו הבוקר, מערכים דומים בעולם הביאו להורדה משמעותית של המכוניות הפרטיות בעיר – על כל מכונית שיתופית אחת, ארבעה תושבים ויתרו על המכונית שלהם.

ראש העיר רון חולדאי במכונית אוטותל (צילום: נועם כהן)

ראש העיר רון חולדאי במכונית אוטותל (צילום: נועם כהן)

 

"נגמר העידן של הרכב הפרטי", אמר הבוקר ראש העיר רון חולדאי, שהקפיד כמובן לתת לנו תמונה פוטוגנית שלו בתוך היונדאי הקטנטנה, "מדובר ביוזמה ראשונה מסוגה בארץ, אך כזו שאנו מקווים שהרשויות המקומיות במטרופולין גוש דן, אליהן כבר פנינו, יצטרפו אליה ויהפכו את הפרויקט ליעיל בהרבה". באשר לחשש התושבים ממצוקת החנייה למכוניות פרטיות, שרק תגבר עם הפקעת 520 מקומות החנייה, אמר חולדאי: "השירות הזה הוא חלק מהתפתחות כללית עם ראייה לעתיד. היעד מבחינתנו – להוריד את מספר כלי הרכב הפרטיים מהכביש". סגניתו של חולדאי והממונה על תיק התחבורה בעירייה, מיטל להבי, הוסיפה כי הפרויקט ייתן תשובה לצרכי התחבורה בסוף השבוע: "בהיעדר תחבורה ציבורית 24/7, השירות יפעל 364 ימים בשנה – למעט יום כיפור". השתכנעתם?

ראש העיר רון חולדאי במכונית אוטותל (צילום: נועם כהן)

(צילום: נועם כהן)

ראש העיר רון חולדאי במכונית אוטותל (צילום: כפיר סיון)

(צילום: כפיר סיון)

מכונית אוטותל (צילום: נועם כהן)

(צילום: נועם כהן)

ראש העיר רון חולדאי במכונית אוטותל (צילום: כפיר סיון)

בואו לעקוב ולדבר איתנו גם בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. עדכונים יומיים על הכתבות הנבחרות בטיים אאוט ניתן לקבל בניוזלטר היומי שלנו

תגובות

now Silence is Golden SRV:SRV2 on: f2fadbfc0df0